Թուրքերն ու ադրբեջանցիները մատնվել են խուճապի, որ Տուվալուն կարող է ճանաչել Արցախը
Մարտի 16-ը Միավորված ազգերի կազմակերպությունում սովորական օր էր, երբ Հայաստանի ու Տուվալուի ներկայացուցիչները ստորագրեցին Հայաստանի Հանրապետության ու Տուվալուի միջև դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին Համատեղ հայտարարություն: Տուվալուն Խաղաղ օվկիանոսի հարավում գտնվող փոքր պետություն է, Մանհեթենից էլ փոքր, որի բնակչությունը հազիվ հասնի 10,000-ի: Ո՞վ կմտածեր, որ նման սովորական մի հայտարարություն կարող էր այսքան մեծ խուճապ առաջացնել Թուրքիայում և Ադրբեջանում:
Այս լուրը չէր հայտնվի համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում, եթե չլիներ թուրքական «Հուրիյեթ» թերթի «խորաթափանց» լրագրող Ուղուր Էրգանի «սուր» աչքը: Նա կարճ ժամանակում Տուվալուին հանեց անհայտությունից` դարձնելով այն ամենաշատ քննարկվող երկիրը թուրքերի և ադրբենջանցիների շրջանակներում: Էրգանը մեջբերեց անանուն թուրք պաշտոնատարներին` նշելով, որ Հայաստանը հաստատել է դիվանագիտական հարաբերություններ և տոննայով փող է խոստացել Տուվալուին, որպեսզի նա լինի Արցախը ճանաչող առաջին պետությունը:
Այնուհետև, Էրգանը բացատրում է, որ Անկարային «անհանգստացնում է» այն կասկածը, որ Տուվալուի կողմից Արցախի ճանաչման համար Հայաստանը կանի այն, ինչ թուրք պաշտոնատարներն արել են տասնամյակներ շարունակ` ստանալ քաղաքական շահեր դրամական նվերների դիմաց: Նրանք վերագրում են իրենց առօրյա գործելակերպը ուրիշներին: Ինչպես Աստվածաշնչում է նշվում, նրանք տեսնում են ուրիշների աչքերի փուշը, սակայն չեն տեսնում իրենց աչքերի գերանը:
Ադրբեջանցի պաշտոնատարներն էլ ավելի անհանգստացած էին` ենթադրելով, որ Տուվալուն արդեն շուտով կճանաչի Արցախը: Իշխող «Նոր Ադրբեջան» կուսակցության պատգամավոր Այդին Միրզազադեն լրագրող Ի. Իսաբալայևայի հետ հարցազրույցում ծաղրեց Տուվալուի պատրաստակամությունը «ճանաչելու որևէ պետություն, նույնիսկ գոյություն չունեցող երկրի, փոքր գումարի դիմաց»:
Միրզազադեն լավ է հասկանում կաշառքով ձայներ գնելու գործելակերպը: Միջազգային մամուլով հայտարարվել էր, որ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարը գործի է դրել երկրի վիթխարի նավթային դոլարները վերջին տարում` առատաձեռն ֆինանսական միջոցներ տրամադրելով աղքատ երկրներին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդի անդամակցության համար քվեների դիմաց:
Ադրբեջանը հետևում է իր ավագ եղբայր Թուրքիայի` ՄԱԿ-ում ձայներ գնելու քայլերին: Գարեթ Ջենքինսը «Eurasian Daily Monitor»-ում ասաց, որ Թուրքիայի կառավարությունը Ստամբուլ է հրավիրել Տուվալուի, Տոնգայի, Նաուրուի, Վանուատուի, Սողոմոն կղզիների, Մարշալ կղզիների, Կուկ կղզիների, Պապուա Նոր Գվինեայի, Պալաույի, Ֆիջիի, Միկրոնեզիայի և Սամոայի ղեկավարներին ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում Թուքիայի անդամակցության համար ձայներ ապահովելու համար: Մի զարմացեք, եթե երբևիցե չեք լսել Խաղաղ օվկիանոսյան այս կղզիների անունները: Թուրքիայի նախկին փոխվարչապետ Աբդուլաթիֆ Սեները անկեղծ խոստովանեց. «Ես նախկինում երբևէ չեմ լսել դրանցից մի քանիսի անունները, սակայն նրանք բոլորն էլ ունեն քվեարկելու իրավունք ՄԱԿ-ում»: Թուրքիայի ծրագիրը հաջողվեց: 2008 թվականին Թուրքիան ստացավ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում իր աթոռը` առաջարկելով միլիոնավոր դոլարներ աշխարհի չորս անկյուններում սփռված անհայտ տասնյակ երկրներին:
«Հուրիյեթ» թերթի ավելի անկեղծ մեկնաբան Յիլմազ Օզդիլը համարձակորեն հակադարձեց Էրգանի զեկույցին` հաստատելով, որ Թուրքիան առաջինն էր, ով «կաշառքներ» է առաջարկել Տուվալուին և այլոց: Օզդիլը բացահայտեց, որ ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում ընտրվելու համար Թուրքիան տվել է հետևյալ միջնորդավճարները`
-- Անգոլային, Եթովպիային, Գամբիային, Սուդանին և Կոմորոսին դեղորայք,
-- Զիմբաբվեում առևտրի կենտրոն,
-- Մավրիտանիային ախոռներ,
-- Նիգերիային խմելու ջրի ցանց,
-- Եթովպիայում ջրամբարներ,
-- Գանային գրենական պիտույքներ,
-- Սուդանին դաշտային հիվանդանոց,
-- Մոզամբիկին և Մավրիտանիային անասնապահական տեխնոլոգիա,
-- Բենինում էլեկտրական ցանց,
-- Գամբիային ձուլարաններ,
-- Էրիտրեային, Տոգոյին և Լեսոտոյին և Ուգանդային վերապատրաստման դպրոցներ,
-- Գվինեայում ոստիկանության վերապատրաստում,
-- Մալիին պատվաստանյութեր,
-- Տանզանիային և Չադին մարդասիրական աջակցություն,
-- Կոնգոյին դպրոց,
-- Լիբերային և Սիերա Լեոնեին կոյուղու համակարգ,
-- Պալաուին VIP միկրոավտոբուսներ,
-- Անտիգուային համակարգիչներ,
- Սուրբ Վինսենտի և Գրենադիների վարչապետին աղուհացով դիմավորում, նրա գրպանները նվերներով լցնելը, և նրան մասնավոր ուղղաթիռի տրամադրում Իզմիր թռչելու համար,
-- Տուվալուին ֆուտբոլի գնդակների և պոմպերի նվիրաբերում:
Մեկ այլ թուրք մեկնաբան Դենիզ Զեյրեկը «Ռադիկալ» թերթում գրեց մի զավեշտալի հոդված` «Տուվալու, ետ տուր մեր ֆուտբոլի գնդակները» վերնագրով: ՄԱԿ-ում ձայներ գնելու նպատակով, Զեյրեկը հայտնեց, որ Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հարցրել է այդ ժամանակ իր երկրում հյուրընկալված Տուվալուի վարչապետին, թե արդյոք նրա երկիրը որևէ բանի կարիք ունի: Տուվալուի պաշտոնատարներն ապշեցուցիչ պահանջ ներկայացրեցին: Ասացին, որ իրենց երեխաները սիրում են ֆուտբոլ խաղալ, սակայն գնդակ չունեն: Թուրքիան անմիջապես Տուվալու ուղարկեց հարյուրավոր ֆուտբոլի գնդակներ պոմպերի հետ միասին: Ապա, Տուվալուն կատարեց Թուրքիայի պահանջը` սատարելով ՄԱԿ-ի անվտանգության խորհրդում Թուրքիայի թեկնածությանը:
Զեյրեկն ավարտեց իր հոդվածը հետևյալ ծաղրական հարցով. «Արդյո՞ք Թուրքիան այժմ ետ կպահանջի իր գնդակները, եթե Տուվալուն ճանաչի Ղարաբաղի անկախությունը»:

Turks and Azeris Alarmed that Tuvalu May Recognize Republic of Artsakh
March 16, 2012 was like any other day at the United Nations, when the representatives of Armenia and Tuvalu signed a joint declaration establishing diplomatic relations. Tuvalu is a tiny state in the South Pacific, much smaller than Manhattan, with a population barely over 10,000! Who would have thought that such a routine announcement would alarm Turkey and Azerbaijan?
This news item would have been ignored by the world media were it not for the "acute" eyes of Ugur Ergan, the "astute" reporter of the Turkish Hurriyet newspaper. He brought Tuvalu out of its obscurity for a short while, making it the most talked about country in Turkish and Azerbaijani circles. Ergan quoted unnamed Ankara officials as stating that Armenia had established diplomatic relations and offered tons of money to Tuvalu, so that it would be the first country to recognize Artsakh (Nagorno Karabagh) as an independent state!
Ergan further disclosed that Ankara is "disturbed" by Tuvalu’s possible recognition of Artsakh, suspecting that Armenia would do what Turkish officials have done for decades -- buying political favors in return for lucrative gifts. They attribute to others what they routinely practice themselves. As the Holy Bible states, they see the splinter in someone else’s eye, but fail to notice the beam in their own eye!
Even more alarmed were Azerbaijan’s officials who assumed that Tuvalu would shortly recognize Artsakh. Aydin Mirzazade, a Parliamentarian from the ruling New Azerbaijan Party, in an interview with reporter I. Isabalayeva, ridiculed Tuvalu’s readiness "to recognize any state, even a non-existent country, for a small amount of money." Mirzazade understands well the practice of buying favors. It has been widely reported that Azerbaijan’s Foreign Minister put his country’s immense petrodollars to "good use" last year by providing generous financial inducements to poor nations in exchange for their votes for a UN Security Council seat.
Azerbaijan was following its elder brother’s, Turkey’s, footsteps at vote buying at the UN. Gareth Jenkins reported in the Eurasian Daily Monitor that the Turkish government had enticed to Istanbul the leaders of Tuvalu, Tonga, Nauru, Vanuatu, Solomon Islands, Marshall Islands, Cook Islands, Papua New Guinea, Palau, Fiji, Micronesia, and Samoa to secure their votes for Turkey’s membership in the UN Security Council. Those who have never heard of these Pacific islands should not feel embarrassed. Turkey’s former Deputy Prime Minister Abdullatif Shener had the honesty to confess: "I had never heard of the names of some of them before, but they all have a vote at the UN." Turkey’s scheme succeeded. It gained a seat on the UN Security Council in 2008 by offering tens of millions of dollars to dozens of little-known countries in far-flung corners of the world.
Yilmaz Ozdil, a more forthright commentator for Hurriyet, boldly countered Ergan’s report, confirming that Turkey was the first to offer "bribes" to Tuvalu and many others. Ozdil disclosed that, to obtain a seat on the UN Security Council, Turkey provided as kickbacks:
-- medicines to Angola, Ethiopia, Gambia, Sudan, and the Comoros;
-- trade center to Zimbabwe;
-- stables to Mauritania;
-- drinking water network to Niger;
-- water wells to Ethiopia;
-- school kits to Ghana;
-- field hospital to Sudan;
-- cattle-breeding technology to Mozambique and Mauritania;
-- electric grid to Benin;
-- smelting house to Gambia;
-- training schools to Eritrea, Togo, Lesotho, and Uganda;
-- police training to Guinea;
-- vaccines to Mali;
-- humanitarian assistance to Tanzania and Chad;
-- school to Congo;
-- sewer system to Liberia and Sierra Leone;
-- VIP minibus to Palau;
-- computers to Antigua;
-- wined and dined visiting Prime Minister of St. Vincent and the Grenadines, stuffed his pocket with gifts, and placed a private jet at his disposal to fly to Izmir;
-- donated soccer balls and pumps to Tuvalu.
Another Turkish commentator, Deniz Zeyrek, wrote a hilarious column in the newspaper Radikal, headlined: "Tuvalu: give our soccer balls back." To buy votes at the UN, Zeyrek reported that Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu asked the visiting Tuvalu Prime Minister if his country needed anything. Tuvalu officials made a surprising request -- that their children liked to play soccer, but had no balls. Turkey immediately dispatched to Tuvalu hundreds of soccer balls along with pumps. Tuvalu then complied with Turkey’s demand, supporting its bid to join the UN Security Council.
Zeyrek concluded his article with the following sarcastic question: "Will Turkey now ask for its balls back, if Tuvalu recognizes Karabagh’s independence?"