ԱԺ հերթական նիստը մեկնարկեց ոչ հրատապ համարվող նախագծերի մասին դժգոհությամբ
Ազգային ժողովի հերթական քառօրյան մեկնարկեց օրակարգի վերաբերյալ ընդդիմության դժգոհությամբ: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Տարոն Սիմոնյանը դժգոհեց, որ օրակարգի 16 հարցերից գոնե մեկը կարող էր երկրի առջև ծառացած մարտահրավերներին վերաբերել:
Պատգամավորի խոսքով` թե՛ Դատական օրենսգիրքը, թե՛ Կրթության մասին օրենքը կարևոր են, սակայն հարկավոր է ադեկվատ օրենսդրական նախաձեռնություն, որը կոնկրետ խնդիր կլուծեր:
«Իմ քայլը» խմբակցության ղեկավար Լիլիթ Մակունցն արձագանքեց` մեկ շաբաթ առաջ արտահերթ նիստ էր հրավիրված, և ընդդիմությունը կրկին ասում էր, թե նախագծերը հրատապ չեն, սակայն դրանցից մեկը սոցիալական ոլորտին էր վերաբերվում:
Մակունցը նաև կարևորեց, որ ընդդիմությունը հրատապ համարվող նախագծերով հանդես գա, վստահեցնելով, որ իրենք կողջունեն: Ըստ նրա` որևէ ինստիտուտ պարապուրդի չպետք է մատնվի, հատկապես այն պարագայում, որ վճարվում են պետական բյուջեից:
Տարոն Սիմոնյանը հակադարձեց` իր հեղինակած բոլոր նախագծերը իշխանությունը մերժել է, վերջինս է որոշում, թե ինչ նախագծեր ընդունվեն, որոնք` մերժվեն:
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն էլ ընդգծեց` այս օրակարգին դեմ են քվեարկելու: Երկար քննարկումներից հետո օրակարգը հաստատվեց:

Парламентская оппозиция выразила недовольство повесткой 4-дневного заседания
Очередное четырехдневное заседание Национального Собрания стартовало с проявления оппозицией недовольства по поводу представленной повестки. Депутат фракции “Просвещенная Армения” Тарон Симонян заявил, что хотя бы один из 16 вопросов повестки мог касаться стоящих перед страной вызовов.
По словам депутата, Судебный кодекс и закон “Об образовании” очень важны, но необходима и решающая конкретную проблему адекватная законодательная инициатива.
В ответ руководитель властной фракции “Мой шаг” Лилит Макунц отметила, что на предыдущем заседании также оппозиция говорила о неактуальности законопроектов, хотя один из них касался социальной сферы.
Макунц подчеркнула важность представления оппозицией считающихся актуальными проектов, заверив, что они будут приветствоваться.
Тарон Симонян заявил, что все разработанные им законопроекты были отклонены властью. Именно последняя решает, какие проекты должны быть приняты, а какие – отклонены.
В свою очередь лидер фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян подчеркнул, что они будут голосовать против представленной повестки. После долгих обсуждений повестка была утверждена.