«Որեւէ մեկը իրավունք չունի մեզ ֆաշիստ անվանել՝ անկախ իր զբաղեցրած դիրքից»
«Եվրանեսթ» պառլամենտական վեհաժողովում Հայաստանին Հանրապետության պատվիրակության անդամ, ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի ելույթը Բաքվում կայացած նիստի ժամանակ
Մենք պատրաստվում ենք ընդունել մի բանաձև, որում շեշտվում են ժողովրդավարական արժեքների և համակարգերի  կարևորությունը:
Հայաստանը միացավ «Եվրանեսթին»` վստահ լինելով, որ Արևելյան գործընկերությունն  այն  պլատֆորմն է, որի բոլոր անդամները կիսում են հավասար պարտականություններ, սկզբունքներ, արժեքներ և, որ ամենակարևորն է, հարգում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն ու ազատությունները:
Մենք  մասն ենք կազմել  «Եվրանեսթ» ընտանիքի` հույս ունենալով, որ միասին կկարողանանք ստեղծել մի այնպիսի քաղաքական միջավայր, որտեղ կծավալվի կառուցողական երկխոսություն` հիմնված փոխադարձ հարգանքի և փոխըմբռնման վրա:
Ցավոք, այսօր առավոտյան Վեհաժողովը սկսվեց մի հայտարարությամբ, որով  ոչ միայն խեղաթյուրվում էր առկա իրավիճակի օբյեկտիվ նկարագրությունը, այլ նաև կասկածի տակ էր դրվում ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը, ինչպես նաև ի չիք դարձնում Եվրանեսթի պառլամենտական վեհաժողովի ջանքերը` ուղղված անդամ-երկրների ժողովրդավարացմանը և նրանց  միջև համագործացության զարգացմանը:
Որպես ՀՅԴ կուսակցության անդամ, Սոցինտերնի հիմնադիր անդամ` ես չեմ հանդուրժի և չեմ կարող հանդուրժել, որ որևէ մեկը մեզ վերաբերվի որպես  ֆաշիստի, անկախ նրանից, թե նա տվյալ երկրում ինչ դիրք է զբաղեցնում,  հատկապես մի երկրում, ուր մեր սոցիալիստ ընկերները դատապարտվում են իրենց քաղաքական հայացքների համար:
Հարգելի գործընկերներ, լիահույս եմ, որ համազեկուցողների կողմից պատրաստած  առաջիկա զեկույցը էլ ավելի կնպաստի անդամ երկրների ժողովրդավարացմանը` բացելով ապագա համագործակցության  նոր ուղիներ:

Dashnak MP: "I cannot accept being treated as a fascist by anybody, regardless of their rank in their native country"
We are going to adopt a report, which emphasizes the importance of democratic values and democratic systems.
Armenia joint Euronest family with the confidence that Eastern Partnership is a community where all members share equal responsibilities, principles, values, and which is most important respect fundamental principles of international law and fundamental freedoms.
We entered the Euronest family with the hope that jointly we can create a political climate where fruitful and constructive dialogue would be held based on understanding and respect.
Unfortunately, the morning session started with statements that not only didn´t provide an objective evaluation of the situation, but damages the negotiation process on the Nagorno-Karabakh conflict, as well as the efforts of Euronest Parliamentary Assembly to create a political framework for cooperation and democratization of member countries.
As a member of Dashnak party, a founding member of Socialist International, I cannot accept being treated as a fascist by anybody, whatever their rank in their country, and especially in a country where our socialist friends are arrested for their political views.
However, I hope that the report prepared by the co-rapporteurs will enhance the future democratization of the partner countries and bring all partners to the new stage of cooperation.
Lilit Galstyan, Euronest Parliamentary Assembly Session, Baku
(An Armenian delegation is in Baku to participate in the The Euronest Parliamentary Assembly which consists of the European Parliament delegation and the Eastern European Partners' (Armenia, Azerbaijan, Georgia, Moldova and Ukraine). Euronest is a parliamentary forum to promote political association and further economic integration between the European Union and the Eastern European Partners.)