«Որեւէ մեկը իրավունք չունի մեզ ֆաշիստ անվանել՝ անկախ իր զբաղեցրած դիրքից»
«Եվրանեսթ» պառլամենտական վեհաժողովում Հայաստանին Հանրապետության պատվիրակության անդամ, ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի ելույթը Բաքվում կայացած նիստի ժամանակ
Մենք պատրաստվում ենք ընդունել մի բանաձև, որում շեշտվում են ժողովրդավարական արժեքների և համակարգերի  կարևորությունը:
Հայաստանը միացավ «Եվրանեսթին»` վստահ լինելով, որ Արևելյան գործընկերությունն  այն  պլատֆորմն է, որի բոլոր անդամները կիսում են հավասար պարտականություններ, սկզբունքներ, արժեքներ և, որ ամենակարևորն է, հարգում են միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքներն ու ազատությունները:
Մենք  մասն ենք կազմել  «Եվրանեսթ» ընտանիքի` հույս ունենալով, որ միասին կկարողանանք ստեղծել մի այնպիսի քաղաքական միջավայր, որտեղ կծավալվի կառուցողական երկխոսություն` հիմնված փոխադարձ հարգանքի և փոխըմբռնման վրա:
Ցավոք, այսօր առավոտյան Վեհաժողովը սկսվեց մի հայտարարությամբ, որով  ոչ միայն խեղաթյուրվում էր առկա իրավիճակի օբյեկտիվ նկարագրությունը, այլ նաև կասկածի տակ էր դրվում ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը, ինչպես նաև ի չիք դարձնում Եվրանեսթի պառլամենտական վեհաժողովի ջանքերը` ուղղված անդամ-երկրների ժողովրդավարացմանը և նրանց  միջև համագործացության զարգացմանը:
Որպես ՀՅԴ կուսակցության անդամ, Սոցինտերնի հիմնադիր անդամ` ես չեմ հանդուրժի և չեմ կարող հանդուրժել, որ որևէ մեկը մեզ վերաբերվի որպես  ֆաշիստի, անկախ նրանից, թե նա տվյալ երկրում ինչ դիրք է զբաղեցնում,  հատկապես մի երկրում, ուր մեր սոցիալիստ ընկերները դատապարտվում են իրենց քաղաքական հայացքների համար:
Հարգելի գործընկերներ, լիահույս եմ, որ համազեկուցողների կողմից պատրաստած  առաջիկա զեկույցը էլ ավելի կնպաստի անդամ երկրների ժողովրդավարացմանը` բացելով ապագա համագործակցության  նոր ուղիներ:

“Никто не имеет права называть нас фашистами, независимо от занимаемого положения”
Выступление члена армянской делегации в Парламентской Ассамблее “Евронест”, депутата фракции АРФ Дашнакцутюн Национального Собрания РА Лилит Галстян на прошедшем в Баку заседании
Мы собираемся принять резолюцию, в которой подчеркивается важность демократических ценностей и систем.
Армения присоединилась к “Евронесту”, будучи уверенной в том, что Восточное партнерство – это та платформа, все члены которой имеют равные обязанности, разделяют одинаковые принципы, ценности и, что самое важное, уважают основополагающие принципы и свободы международного права.
Мы стали частью семьи “Евронест” в надежде, что вместе сможем создать такую политическую среду, в которой развернется конструктивный диалог, основанный на взаимном уважении и взаимопонимании.
К сожалению, сегодня утром Ассамблея началась с заявления, которым не только искажается объективное описание существующей ситуации, но и ставится под сомнение переговорный процесс по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, а также сводятся на нет усилия Парламентской Ассамблеи “Евронеста”, направленные на демократизацию стран-членов и развитие сотрудничества между ними.
Я как член партии АРФ Дашнакцутюн, учредительного члена Социнтерна, не потерплю и не могу допустить, чтобы кто-либо относился к нам как к фашистам, независимо от того, какое положение он занимает в данной стране, особенно с учетом того, что в этой стране наши товарищи-социалисты осуждаются за свои политические взгляды.
Уважаемые коллеги, я очень надеюсь, что подготовленный содокладчиками ближайший доклад будет еще больше способствовать демократизации стран-членов и откроет новые пути для будущего сотрудничества.