Մարուքյանն ահազանգում է` նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունից 3 ամիս անց փաստահավաք խմբի հարցով կոնսենսուս չկա
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը Ազգային ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանին հիշեցրեց, որ լրացել է նոյեմբերի 9-ին ստորագրված եռակողմ հայտարարության երեք ամիսը, սակայն դեռ որևէ քայլ չի արվել փաստահավաք խումբ ստեղծելու առնչությամբ: Մարուքյանի խոսքով` վերջինս պետք է քննի թե՛ նախապատերազմական շրջանը, թե՛ պատերազմի կառավարման և թե՛ բանակցություների ընթացքը, ապա համապատասխան զեկույցով հանդես գա ժողովրդի առաջ:
«Երեք ամիս է անցել, բայց որևէ կոնսենսուս չկա այդ հարցով, ես նախագիծ եմ պատրաստել՝ առաջարկելով ստեղծել փաստահավաք խումբ»,- ասաց Մարուքյանը:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց պատգամավորին, որ վերջինս հրապարակային հայտարարում էր պարիտետային հանձնաժողովի ստեղծման ցանկության մասին.
«Երբ ուսումնասիրեցի Ձեր առաջարկած նախագիծը, տեսա, որ հանձնաժողովը 70%-ով պետք է ձևավորվի այն քաղաքական ուժերից, ովքեր Ձեր հարցերի պատասխանները տվել են տարբեր ամբիոններից»,- ասաց Փաշինյանը: Վարչապետն ընդգծեց, որ վերջին անգամ փորձել են այդ հարցով Մարուքյանին քննարկման հրավիրել, սակայն վերջինս «հարկ չի համարել» քննարկման գնալ:
«Քննության քաղաքական մեխանիզմը հստակ դրված է գործող օրենսդրության մեջ, այն է` քննիչ հանձնաժողովը, որը կարող է ձևավորվել՝ համապատասխան կարգավորումների համաձայն»,- ասաց Փաշինյանը: Վերջինս ընդգծեց` պատերամզի մասին ճշմարտությունը բավականաչափ քննարկվել է, ապա համաձայնեց Մարուքյանի հետ` մինչև վերջին դետալը պետք է պարզվի:
Մարուքյանը հակադարձեց` ԱԺ քննիչ հանձնաժողովը չի ունենալու լայն հանրային վստահություն, քանի որ կազմում մեծ մասամբ իշխանության ներկայացուցիչներ են լինելու:

Консенсус в вопросе создания группы по сбору фактов не достигнут даже спустя три месяца после подписания трехстороннего заявления – Э.Марукян
Руководитель парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян сегодня во время Правительственного часа напомнил о том, что после подписания 9 ноября трехстороннего заявления прошло три месяца, однако в вопросе создания группы по сбору фактов ничего не сделано. Группа, по словам депутата, должна расследовать как довоенный период, так и период управления войной и ход переговоров, после чего представить общественности отчет.
“Прошло три месяца, однако консенсус в этом вопросе не достигнут. Я подготовил законопроект о создании группы по сбору фактов”,- сказал Марукян.
Премьер-министр Никол Пашинян напомнил депутату о том, что тот публично заявлял о своем желании создать комиссию на паритетной основе.
“Но когда я изучил предложенный Вами проект, то увидел, что комиссия на 70 процентов должна состоять из тех политических сил, которые с различных трибун уже дали ответы на Ваши вопросы”,- сказал Пашинян. По словам премьера, когда в последний раз Марукяна пригласили на обсуждение по этому вопросу, он “не посчитал нужным” придти.
“В действующем законодательстве четко изложен механизм политического расследования. Это расследовательская комиссия, которая может быть сформирована в соответствии с конкретными регулированиями”,- отметил Никол Пашинян.
Премьер отметил, что правда о войне в достаточной степени раскрыта. Вместе с тем он сказал, что согласен с Марукяном – необходимо выяснить все до последней детали.
В ответ лидер “Просвещенной Армении” заявил, что  расследовательская комиссия Национального Собрания не будет пользоваться доверием у широкой общественности, поскольку должна состоять в основном из представителей власти.