Ավինյանը պնդում է` սահմանազատման պատճառով նոր տների կառուցումը պետական միջոցների հաշվին է արվում
Սյունիքի մարզի այն համայնքների բնակիչները, որոնց տները վիճելի հատվածում են, պետությունից կստանան թե՛ ֆինանսական աջակցություն, թե բնակարանային փոխհատուցում:
Այս մասին Ազգային ժողովում ասաց փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը` ընդգծելով, որ համայնքապետարանի որոշ աշխատակիցների կողմից շինարարարական աշխատանքները ներկայացվել է որպես բարերարների կողմից աջակցություն, մինչդեռ այն պետական աջակցության շրջանակում է իրականացվում:
Ավինյանը հիշեցրեց, որ հունվարի 15-ին Կառավարությունում ստեղծվել է միջգերատեսչական հանձնաժողով` նվիրված Սյունիքի մարզի խնդիրներին, այն ղեկավարում է վարչապետի խորհրդական Ռոբերտ Ղուկասյանը: Փոխվարչապետը հայտնեց, որ որոշում է կայացվել, որի համաձայն՝ անձինք, ովքեր տների հետ կապված խնդիր ունեն, նրանց կտարամադրվի մեկանգամյա փոխհատուցում (300 հազար դրամ յուրաքանչյուր անձի), ինչպես նաև 68 հազար դրամ փոխհատուցում ամեն անձի հաշվարկով` նվազագույնը վեց ամիս հաշվարկով: Ավինյանի խոսքով` հանձնաժողովի որոշումից մեկ շաբաթ անց շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են: Հիշեցնենք, որ Շուռնուխ համայնքում 12 ընտանիք սահմանազատման աշխատանքների պատճառով զրկվել է իր տնից:
Այս հարցին անդրադարձել էր «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը, որը ևս այդ հանձնաժողովի անդամ է: Վերջինս խնդրեց փոխվարչապետին հանձնարարել Հանրային հեռուստաընկերությանը հնարավորինս օբյեկտիվ լուսաբանել այն, ինչ կատարվում է Սյունիքում: Պատգամավորը համոզմունք հայտնեց, որ դժգոհությունների հիմնական պատճառը ինֆորմացված չլինելն է, չնայած նրան, որ հսկայածավալ աշխատանք է արվում: Խաչատրյանի խոսքով` վերջին ժողովը եղել է Տեղ համայնքում, այն տևել է ավելի քան հինգ ժամ:
Փոխվարչապետն արձագանքեց` ուղիղ լիազորություն չունի Հանրայինին նման հանձնարարական հնչեցնելու, ապա հավելեց` ըստ իրեն այդ մեսիջը ընկալելի է թե՛ Կառավարության, և՛ թե Հանրայինի տնօրինության համար:

Строительство новых домов после демаркации границы осуществляется за счет государства – Т. Авинян
Жители тех общин Сюникской области, чьи дома оказались на спорной территории, получат от государства и финансовую помощь, и компенсацию за жилье. Об этом заявил сегодня в Национальном Собрании вице-премьер Тигран Авинян, подчеркнув, что некоторые сотрудники администраций общин представляют строительные работы как помощь благотворителей, хотя они выполняются в рамках господдержки.
Вице-премьер напомнил о том, что 15 января в правительстве была создана межведомственная комиссия по вопросам Сюникской области, которую возглавил советник премьера Роберт Гукасян. Принято решение о том, что лица, имеющие проблемы с жильем, получат единовременную компенсацию в размере 300 тысяч драмов на каждого члена семьи, а также компенсацию в размере 68 тысяч драмов на человека, которая будет выплачиваться в течение как минимум шести месяцев. По словам Авиняна, через неделю после принятия этого решения начались строительные работы. Напомним, что в результате демаркации границы в селе Шурнух своих домов лишились 12 семей.
Этот вопрос затронул и член вышеуказанной комиссии, депутат фракции “Мой шаг” Армен Хачатрян. Он призвал вице-премьера поручить Общественной телекомпании максимально объективно освещать происходящие в Сюнике события.
По мнению депутата, в условиях проведения широкомасштабных работ причиной недовольства является отсутствие информации.
Тигран Авинян отметил, что не вправе давать подобные указания. Вместе с тем он выразил надежду, что этот мессидж будет воспринят как правительством, так и дирекцией Первого канала.