Նիկոլ Փաշինյան. «Գերիների խնդրի մասին ինձ հիշեցնելու անհրաժեշտություն չկա»
Գերիներին առնչվող աշխատանքները որքան քիչ հրապարակային լինեն, այնքան լավ: Այսպես իր համոզմունքը հայտնեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը` արձագանքելով «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Նազելի Բաղդասարյանի հարցադրմանը: Պատգամավորը հայտնեց, որ Շիրակի մարզում դժգոհության ալիք կա, քանի որ մարզից գերեվարված ոչ բոլոր անձինք են հայրենիք վերադարձվել, և գերիների հարազատները տարբեր ակցիաների միջոցով են փորձում այդ հարցը կառավարության ուշադրության կենտրոնում պահել:
«Դժգոհություն կա ոչ միայն Շիրակի մարզում, այլ նաև կառավարությունում։ Բոլորս էլ դժգոհ ենք, այս իրավիճակից որևէ մեկը գոհ չէ»,-արձագանքեց Փաշինյանը: Կառավարության ղեկավարը հայտնեց, որ առաջիկայում պլանավորում է այցելել Շիրակի մարզ, հանդիպումներ կունենա նաև գերեվարված անձանց հարազատների հետ:
«Բայց ուզում եմ հավաստիացնել` գերիների խնդրի մասին ինձ հիշեցնելու անհրաժեշտություն չկա։ Ոչ մի վայրկյան այդ խնդրի մասին չենք մոռանում, այդ խնդրի հետ կապված մեզ որևէ գործողության դրդելու համար որևէ ակցիա անելու անհրաժեշտություն չկա, այդ ակցիաները մեր գլխում, մեր սրտում են: Սա այն դեպքն է, որ մենք պետք է առաջնորդվենք բժշկական սկզբունքնով` չվնասել»,-ասաց Փաշինյանը:
Նրա խոսքով` այս ընթացքում մի շարք գործողություններ են եղել, որոնք թվացել է, թե ի նպաստ է խնդրի լուծման, սակայն գործնականում հակառակն է տեղի ունեցել:
«Բայց բնական է` առաջնահերթություն է գերիների հարցը, այն ոչ միայն մեր առաջնահերթությունն է, այլ ամենօրյա ակտիվ աշխատանք է տեղի ունենում։ Այդ հարցով ՌԴ մեր գործընկերները ակտիվ ներգրավված են պրոցեսում, նաև այն փաստի բերումով, որ ՌԴ նախագահը նույնպես ստորագրել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունը, որը նախատեսում է գերիների վերադարձ»,- ասաց վարչապետը:
Հիշեցնենք, որ երեկ` փետրվարի 9-ին Հայաստան է վերադարձվել հինգ գերի, որոնք Հադրութի շրջանի Խծաբերդ գյուղից գերեվարված 64 զինծառայողներից էին, որոնց մեծ մասը Շիրակի մարզից էին։ Վերջիիններիս գերեվարվելուց հետո Շիրակի մարզում պարբերաբար բողոքի ակցիաներ են լինում, միջպետական ճանապարհ փակվում:

Никол Пашинян: “Нет необходимости напоминать мне о проблеме пленных”
Чем менее публичными будут работы, касающиеся пленных, тем лучше. Об этом заявил сегодня в парламенте Никол Пашинян, отвечая на вопрос депутата фракции “Мой шаг” Назели Багдасарян. Депутат сообщила, что в Ширакской области поднялась волна недовольства, поскольку не все попавшие в плен лица вернулись на родину. В связи с этим родственники пленных проводят различные акции, цель которых держать этот вопрос в центре внимания правительства.
“Недовольство есть не только в Ширакской области, но и в правительстве. Мы все недовольны этой ситуацией”,- сказал Пашинян. Премьер сообщил, что в ближайшее время планирует посетить Ширак, встретиться с родственниками находящихся в плену лиц.
“Хочу, однако, заверить, что нет необходимости напоминать мне о проблеме пленных. Мы не забываем о ней ни на секунду. Не надо также проводить акции, чтобы заставить нас пойти на тот или иной шаг. Эти акции в наших головах, в наших сердцах. Это тот случай, когда мы руководствуемся принципом врачей – не навредить”,- сказал Пашинян.
По его словам, за этот период были осуществлены действия, которые, казалось, должны были помочь решить проблему, но на деле произошло наоборот.
“Вопрос пленных, естественно, является приоритетным. Каждый день ведется активная работа. В процесс вовлечены и наши российские партнеры. Это обусловлено тем, что трехстороннее заявление от 9 ноября, предусматривающее возвращение пленных, подписал также президент РФ”,- отметил премьер.
Напомним, что 9 февраля в Армению вернулись пятеро из 64 военнослужащих из Ширакской области, которые попали в плен в селе Хцаберд Гадрутского района.
После этого в Шираке начались акции протеста, в частности, была заблокирована межгосударственная дорога.