Հակոբ Արշակյան․ «Ստարտափ ընկերությունները նախորդ տարվա ընթացքում 50 մլն դոլարից ավելի ներդրում են իրականացրել»
Կորոնավիրուսի չեզոքացման 17-րդ միջոցառմամբ կառավությունը որոշել էր արտադրանք ստեղծող IT ընկերություններին դրամաշնորհներ տրամադրել։ Մրցույթների արդյունքում 330 մասնակցից 64-ը հաղթող է ճանաչվել։
Սակայն, 2020թ․սեպտեմբերի 27-ին հայտարարված ռազմական դրության պատճառով հաղթող կազմակերպությունների հետ պայմանագրեր չկնքվեցին, միջոցառման համար նախատեսված 1,1 մլրդ դրամը Կառավարության 2020 թվականի հոկտեմբերի 7-ի որոշմամբ ամբողջությամբ կրճատվեց և ուղղվեց Կառավարության պահուստային ֆոնդ։
Կառավարությունը փետրվարի 11-ի նիստում որոշեց նվազեցնել 2021 թվականի պետական բյուջեով Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության գծով նախատեսված ծախսային ընդհանուր պարտավորությունները շուրջ 10 տոկոսով՝ նվազեցված միջոցներն ուղղելով ընկերություններին՝ 912 մլն դրամ ընդհանուր գումարով։
«Ստարտափ ընկերությունները նախորդ տարվա ընթացքում 50 մլն դոլարից ավելի ներդրում են իրականացրել։ Կարծում եմ՝ այս 64 ընկերությունները, որոնք պետք է զարգացնեն իրենց արտադրանքը, զարգացման այլ մակարդակի կհասնեն, ներդրումներ կներգրավեն շուկա և իրենց ընկերություններ»,- նշեց Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարը։
Հակոբ Արշակյանի խոսքով՝ IT ոլորտում 2020 թվականին 20․6% աճ ենք ունեցել։ Ստեղծվել է 3400-ից ավելի աշխատատեղ։

Акоп Аршакян: “В прошлом году стартап-компании осуществили инвестиции на сумму свыше 50 млн долларов”
17-е мероприятие правительства по нейтрализации последствий коронавируса предусматривает выделение грантов создающим продукцию IT-компаниям. По результатам конкурса победителями были признаны 330 участников.
Однако из-за объявленного 27 сентября военного положения договоры с победителями не были заключены, а предусмотренные для осуществления этого мероприятия 1,1 млрд драмов правительство решением от 7 октября 2020 направило в свой резервный фонд
На сегодняшнем заседании исполнительный орган решил уменьшить на 10% расходные обязательства по линии Министерства высокотехнологической промышленности, предоставив эти средства в размере 912 млн драмов компаниям.
“В прошлом году стартапы осуществили инвестиции на сумму свыше 50 млн долларов. Думаю, эти 64 компании, которые должны развивать свою продукцию, достигнут другого уровня развития, привлекут инвестиции и на рынок, и в свои компании”,- отметил министр высотехноглогической промышленности Акоп Аршакян.
По словам главы ведомства, в 2020 г. в IT-сфере был зарегистрирован рост на 20,6%, создано более 3400 рабочих мест.