Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգի մասին պատմող ֆիլմի պրոդյուսերական թիմի ներկայացուցիչներին
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանն ընդունել է Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգի մասին պատմող ֆիլմի պրոդյուսերական թիմի ներկայացուցիչներին։
Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության հաղորդագրության համաձայն՝ նախագծի պրոդյուսեր Ռաֆայել Թադևոսյանը և նախագծի համակարգող Արթուր Ալոյանը նախարարին են ներկայացրել արդեն կատարված աշխատանքն ու քննարկել առաջիկա ծրագրերը։
Ռաֆայել Թադևոսյանը նշել է, որ հայկական տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումները այս կերպ աշխարհին ներկայացնելու ընտրությունը պատահական չէ, քանի որ ֆիլմը ներկայացվելու է Netflix-ի հարթակում, որը 2020 թվականին դիտողականության 300 տոկոս աճ է գրանցել և ունի հեռուստադիրողների միլիոնավոր լսարան։
Հակոբ Արշակյանը կարևորել է թեմատիկ բնույթի նման ֆիլմ նկարահանելու նախաձեռնությունը և համագործակցության պատրաստակամություն հայտնել։
«Musk Factor» 10-12 մասանոց ֆիլմը պատմելու է չորս տղաների մասին, ովքեր անիրական թվացող գաղափարից հասնում են անհավանական հաջողության՝ օգտագործելով արհեստական բանականության հնարավորությունները:
Ֆիլմում ներկայացվելու է հայկական ստարտափների, ոլորտի հաջողված ընկերությունների պատմությունները, ինչը թույլ կտա աշխարհին ներկայացնել Հայաստանի տեխնոլոգիական հնարավորությունները:
Netflix հեղինակավոր կինոհեռարձակողի պրոդյուսերական կազմի կողմից սցենարի մասով արդեն հավանություն կա:
Առջևում առաջին մասի նկարահանումներն են: Նախագծի ստեղծագործական թիմի ոգեշնչման աղբյուրը ՏՏ ոլորտի հայազգի հեղինակավոր գործիչ Կարեն Վարդանյանն է:
Ֆիլմի աշխատանքներում նախատեսվում է ներգրավել համահայկական ներուժը՝ տեխնիկական և ստեղծագործական թիմում ներառելով աշխարհի տարբեր երկրներում հաջողությունների հասած հայերի։

Hakob Arshakyan, the Minister of High-Tech Industry of the RA, met with the representatives of the production team of the film about the startup ecosystem of Armenia.
The general producer Rafael Tadevosyan and the project manager Arthur Aloyan presented the project idea to the Minister and discussed the upcoming milestones.
Rafael Tadevosyan noted that the choice to present the achievements of the Armenian technological sphere to the world in this way is not accidental, as the film will be broadcasted on Netflix, which has registered a 300% increase in viewership in 2020 and has millions of viewers.
Hakob Arshakyan highlighted the initiative to shoot such a thematic film and expressed his willingness to support the project.
The 10-12 part film will tell the story of four guys who grow a seemingly unrealistic idea into incredible success using the possibilities provided by artificial intelligence.
The film will present the stories of Armenian startups and successful companies in the field, which will allow to present the technological capabilities of Armenia to the world.
The script has already been approved by Netflix producers and the shooting is expected to start in the near future. The team has been inspired by the late Karen Vardanyan, a pioneer in Armenia’s high-tech industry.
It is planned to involve the Armenian potential in the works of the film, including Armenians who have succeeded in different countries of the world in the technical-creative team.