Կոնվերս Բանկը կրկին ՎԶԵԲ-ի «Տարվա Գործարք - Կանաչ Առևտուր» մրցանակակիրն է
Կոնվերս Բանկն արժանացել է Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի Առևտրի Աջակցման Ծրագրի «Տարվա Գործարք - Կանաչ Առևտուր 2019» հեղինակավոր մրցանակին՝ ջրի բնական ռեսուրսների խնայմանն ու արդյունավետ ջրօգտագործմանն ուղղված տեխնոլոգիաների ներդրմանն աջակցելու համար:
Կոնվերս Բանկի Գլխավոր գործադիր տնօրեն, Տնօրինության նախագահ Արթուր Հակոբյանն ասում է. «Կանաչ ֆինանսավորումը Բանկի ռազմավարությամբ ամրագրված գերակա ուղղություններից է, եւ ՎԶԵԲ-ի այս մրցանակը հերթական անգամ ապացուցում է էներգաարդյունավետ և կանաչ վարկավորման  խթանման ուղղութամբ Կոնվերս Բանկի ջանքերի արդյունավետությունը: Նախորդ տարի այս պատվավոր մրցանակով ՎԶԵԲ-ը արձանագրեց մեր հաջողությունը՝ Էներգաարդյունավետությանը միտված նախագծում, իսկ այս տարի՝ արդյունավետ ջրօգտագործման նախագծում: Շնորհակալություն ենք հայտնում մեր երկարամյա գործընկերին՝ ՎԶԵԲ-ին և գերմանական Կոմմերցբանկին, շարունակական վստահության եւ աջակցության համար, ինչը թույլ է տալիս առավել հաստատուն գործել մեր միջազգային նախաձեռնություններում»:
ՎԶԵԲ Ֆինանսական հաստատությունների գծով գլխավոր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժն իր խոսքում նշում է. «Մինչև համաճարակի տարածումը առևտրի ֆինանսավորումն արդեն իսկ մեծ ճնշման տակ էր գնալով աճող պրոտեկցիոնիզմի և աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների պատճառով: Սկզբնական շրջանում համաճարակը լուրջ խաթարումներ առաջացրեց առևտրային հոսքերում, սակայն պարզվում է՝ համաշխարհային առևտուրն ավելի դիմացկուն է, քան կարող էինք ենթադրել: Այսօր այն էական դեր է խաղում համաշխարհային տնտեսության կայունության պահպանման գործում: Այդուհանդերձ, առևտուրը՝ գուցե նույնիսկ ավելի, քան տնտեսության մյուս ուղղությունները, կրում է հատուկ պատասխանատվություն համաճարակից հետո ավելի լավ աշխարհ կառուցելու հարցում. աշխարհ, որն ավելի կանաչ է և կայուն: Մենք երկար տարիներ աշխատում ենք մեր հաճախորդների հետ կանաչ առևտրի խթանման ուղղությամբ, և մենք հպարտ և ուրախ ենք ճանաչել նրանց ձեռքբերումները Green TFP մրցանակների միջոցով»:
Commerzbank-ի ֆինանսական հաստատությունների տարածաշրջանային ղեկավար Հանս Կրոնը այս համատեղ մրցանակի մասին ասում է. «Commerzbank-ն անչափ ուրախ է, որ ՎԶԵԲ-ն ընտրել է հենց այս գործարքն իր հեղինակավոր «կանաչ առևտուր» մրցանակի համար: Միջազգային առևտրի աջակցությունը մշտապես եղել է առաջնահերթություն մեր օրակարգում: Վերջին տարիների ընթացքում կայուն ֆինանսավորումը ևս Commerzbank-ի հիմնական ուղղություններից մեկն է դարձել: Եվ մենք անչափ հպարտ ենք, որ մեր արժեքավոր գործընկեր Converse Bank-ը և Commerzbank-ը համատեղ արժանացել են ՎԶԵԲ-ի՝ «Տարվա Գործարք - Կանաչ Առևտուր  պատվավոր մրցանակին»:
«ԷՅ ԸՆԴ ԷՄ Ռեյր» ՍՊԸ-ին (ապրանքանիշը՝ RARE) ֆինանսավորումն իրականացվել է ՀՀ Կոտայքի մարզում քաղցրահամ և հանքային ջրերի արդյունահանման և շշալցման գործարանի հիմնադրման նպատակով: Բնական աղբյուրի ջուրը որևէ կերպ չի մշակվում՝ կատարվում է միայն շշալցում՝ պահպանելով ջրի բոլոր բնական օգտակար հատկանիշները: Գործարանը կառուցվել է ամենաբարձր չափանիշներին համապատասխան`  ներմուծվել և տեղադրվել են Գերմանական KHS ընկերության կողմից արտադրված ժամանակակից սարքավորումներ՝ Կոնվերս Բանկի կողմից փաստաթղթային ակրեդետիվի թողարկման միջոցով: Ակրեդիտիվը հաստատվել է եվրոպական առաջատար Commerzbank AG բանկի կողմից և ապահովվել ՎԶԵԲ-ի՝ կոմերցիոն և քաղաքական հնարավոր ռիսկերը ծածկող 100% երաշխիքով:

Converse Bank Again Wins the EBRD’s “Deal of the Year – Green Trade” Award
Converse Bank has won the prestigious "Deal of the Year – Green Trade 2019" award issued by the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) under its Green Trade Facilitation Programme (Green TFP) for “encouraging best practices in industrial water efficiency in Armenia, with a water-savings impact equivalent to the annual water consumption of 220 Armenian households”.
Artur Hakobyan, the CEO, Chairman of Executive Management of Converse Bank said: “Green financing is one of the priority directions of the Bank’s strategy, and the EBRD’s award once again proves the effectiveness of Converse Bank’s efforts in promoting green financing. Last year the EBRD awarded us with this honorary prize for our success in the energy efficiency project, and this year for the water savings project. We are grateful to the EBRD, our long-term valuable partner, for the continuous trust and support and also our separate thanks to Commerzbank for lasting reliable partnership and its input in successful accoumplishment of the deal.”
Francis Malige, EBRD Managing Director, Financial Institutions, said: “Trade was under pressure before the pandemic, due to the rise of protectionism and geopolitical challenges. Initially the pandemic brought serious disruption to physical trade flows, but global trade has turned out to be more resilient than was initially expected. Today it plays a vital role in keeping the global economy afloat. However, trade – perhaps even more than other economic activities – has a special responsibility in building back a better world after the pandemic, one that is greener and more sustainable. We have been working with our clients over many years to foster green trade, and we are proud and pleased to recognise their achievements through the Green TFP prizes.”
Hans Krohn, Regional Head Financial Institutions, Commerzbank commented on this joint award: “Commerzbank is delighted that the EBRD has chosen this transaction for its prestigious green trade award. The support of international trade has always been at the top of our agenda. Over the past years, sustainability has become another major focus point for Commerzbank. Against this background, it fills us with pride that our valued partner Converse Bank and Commerzbank jointly received EBRD’s Deal of the Year – Green Trade award!”
Financing of “A&M RARE” LLC (trademark: RARE) by the Bank was aimed at founding of a spring and mineral water extraction and bottling plant in Kotayk Region of Armenia. The natural spring water is not processed in any way, it is bottled in its pure form, thus preserving all the natural useful features. The plant has been built in line with the highest standards - latest and most advanced technologies were imported from the well known German company KHS GMBH through issuance of a documentary letter of credit by Converse Bank. The letter of credit has been confirmed by the leading European parner Commerzbank and secured with the EBRD’s 100% guarantee covering the potential commercial payment and political risks.