Պարետատան աշխատանքները գնահատող քննիչ հանձնաժողովը գումարեց հերթական նիստը
Այսօր՝ փետրվարի 16-ին, կայացավ նոր կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու, այդ վիրուսի դեմ պայքարի, համավարակի հետևանքների մեղմման կամ վերացման ուղղությամբ Կառավարության և պարետատան իրականացրած միջոցառումների արդյունավետությունը գնահատող ԱԺ քննիչ հանձնաժողովի նիստը: Հանձնաժողովի նախագահ Արկադի Խաչատրյանը նիստի սկզբում հայտնեց, որ 251 հարցից բաղկացած հարցաշար է ուղարկվել Կառավարությանը և տարբեր գերատեսչությունների:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հերիքնազ Տիգրանյանը նկատեց՝ հարցեր կան, որոնց մասին խորհրդարանն ավելի է տեղեկացված, քան Կառավարությունը, քանի որ իրենք են օրենքներում փոփոխություններ ընդունել, ուստի կարիք չկար նման հարցեր հղել Կառավարությանը: Պատգամավորի խոսքով՝ ոչ թե Կառավարության գործը թեթևացնելու համար է ասում, այլ հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունավետությունն ապահովելու համար:
Արկադի Խաչատրյանը, անդրադառնալով հարցաշարի վերաբերյալ քննադատություններին, ասելով, որ այն մինչև Կառավարություն ուղարկելը փոխանցել են հանձնաժողովի անդամներին ու խնդրել ներկայացնել իրենց առաջարկություններն ու դիտարկումները: Խաչատրյանը հեգնեց՝ սա ոչ թե ընդդիմության քննիչ հանձնաժողովն է, այլ խորհրդարանի, ուստի, ըստ իրեն, ավելի արդյունավետ կլիներ, եթե «Իմ քայլ»-ից ութ անդամն էլ մասնակցեին այդ աշխատանքներին:
Տիգրանյանն արձագանքեց՝ աշխատանքային հանդիպում են ունեցել, որտեղ որոշվել է, որ պատգամավորների ներկայացրած հարցերը խմբագրման ենթակա չեն, այդ առումով ոչ նպատակահարմար են համարել հարցերի վերաբերյալ դիրքորոշում հայտնելը:
Ծովինար Վարդանյանն էլ խոսեց տեղորոշման համակարգի հարցի մասին, թե որքան գումար է ծախսվել համակարգի ներդրման վրա, ըստ պատգամավորի՝ հարցը կարդալով իր մոտ տպավորություն է, թե պատգամավորների հետ միասին չեն անցել այն ամենի միջով, ինչը նախորդ տարի է եղել: Վարդանյանն ասաց, որ կառավարությունից մի քանի անգամ ասել են, որ այդ համակարգի ներդրման համար բյուջեից գումար չի ծախսվել:
Խաչատրյանը պատասխանեց, որ քննիչ հանձնաժողովը հանրությանը հետաքրքրող բոլոր հարցերն ուղղելով պետք է ամփոփի իր զեկույցում: Ըստ նրա՝ հանձնաժողովի 2-3 անդամ չի կարող Կառավարության գործունեության մեկ տարին ուսումնասիրել և հասկանալ, թե որ հարցերի պատասխաններն են հնչել, որոնք՝ ոչ:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Գևորգ Պապոյանն էլ նկատեց՝ նման հարցաշարը կարող է խաթարել կառավարության գործունեությունը, քանի որ գործադիրից հսկայական ջանք է պահանջվելու այդքան հարցերի պատասխանելու համար:
ԲՀԿ-ական Միքայել Մելքումյանն էլ ասաց, որ պետք չէ Կառավարության մասին այդքան մտահոգվել, հնարավոր է հարցերին շատ կարճ պատասխաններ հնչեցնի, այնպես չէ, որ հազարավոր էջերով պետք է պատասխանի:
Նիստի վերջում Արկադի Խաչատրյանն ասաց, որ որևէ պաշտոնատար անձի հանձնաժողով հրավիրելն ինքնանպատակ չպետք է լինի, համապատասխան պաշտոնյաների կհրավիրեն հարցերը ստանալուց հետո:

Состоялось очередное заседание расследовательской комиссии по оценке работы правительства в период пандемии
16 февраля состоялось очередное заседание расследовательской парламентской комиссии по оценке эффективности мероприятий правительства и комендатуры по предупреждению, борьбе с коронавирусом и смягчению или устранению последствий пандемии. В начале заседания председатель комиссии Аркадий Хачатрян сообщил, что в правительство и различные ведомства направлен опросник из 251 вопроса.
Депутат фракции “Мой шаг” Эрикназ Тигранян отметила, что есть вопросы, о которых парламент проинформирован больше, чем правительство, поскольку именно депутаты вносили изменения в законы, поэтому необходимости адресовать такие вопросы правительству не было. В ответ А.Хачатрян напомнил, что до направления опросника в правительство с вопросами были ознакомлены депутаты с тем, чтобы высказать свои замечания и предложения.
По словам Э.Тигранян, они провели рабочую встречу, на которой было заявлено, что представленные депутатам вопросы не подлежат редактированию, поэтому было нецелесообразно высказывать по ним позицию.
В свою очередь Цовинар Варданян, касаясь вопроса о том, сколько денег было потрачено на внедрение системы геолокации, напомнила неоднократные утверждения правительства о том, что на эти цели деньги из бюджета не выделялись.
Аркадий Хачатрян пояснил, что расследовательская комиссия должна включить в свой доклад ответы на все интересующие общественность вопросы. По его словам, 2-3 члена комиссии не могут изучить деятельность правительства за год и понять, на какие вопросы были даны ответы, а на какие – нет.
Депутат фракции “Мой шаг” Геворк Папоян высказал мнение, что опросник может помешать деятельности правительства, поскольку ответы на все вопросы потребуют значительных усилий.
В ответ член фракции “Процветающая Армения” Микаел Минасян заметил, что на изложенные вопросы можно дать лаконичные ответы.
Под конец заседания А.Хачатрян сообщил, что после получения ответов на заседание комиссии будут приглашены соответствующие должностные лица.