Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացուց հափշտակել են 1760 եվրո. Հայաստանում հարուցվել է քրգործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունում Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացու դիմումի հիման վրա ՀՀ ոստիկանությունում նախապատրաստված նյութերով հարուցվել է քրեական գործ՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար:
Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Մ. Վ. Լիունը, դիմելով ՀՀ ոստիկանությանը, հայտնել է, որ 2011թ. սկզբին «Match.com» ծանոթությունների կայքի միջոցով ծանոթացել է ոմն Նաիրա Գյուլիջանյանի հետ: Վերջինս, չարաշահելով Մ. Վ. Լիունի վստահությունը «Moneygram» դրամական համակարգի միջոցով հափշտակել է 1760 եվրո գումար:
ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերով պարզվել է ոչ միայն տվյալ հափշակության մեխանիզմը, այլև այն, որ այն իրականացրել է հանցավոր խումբ, և որ Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Մ. Վ. Լիունը նրանց միակ «զոհը» չէ:
Մասնավորապես, ըստ նախապատրաստված նյութերի՝ Շիրակի մարզի Ղարիբջանյան գյուղի բնակիչ Գ. Ավետիսյանը 2009թ. ամռանը նախնական համաձայնության է եկել Ռուսաստանի Յոշկար Օլա քաղաքում բնակվող իր ազգականներ, Ռուսաստանի քաղաքացիներ, եղբայրներ Վարդան և Վահրամն Պողոսյանների հետ՝ արտասահմանում բնակվող անծանոթ անձանց պարբերաբար փոխանցումներով կասկածելի ծագման գումարների ստացման, հանցավոր ճանապարհով ստացված միջոցների իրական բնույթն ու ծագման աղբյուրը թաքցնելու և խեղաթյուրելու, մասնավորապես՝ դրանք մասամբ կոնվերտացնելու, ապա գումարի որոշակի մասը կնոջ և այլ անձանց անվամբ հանցակիցներին փոխանցելու, այսինքն՝ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու վերաբերյալ:
Գ. Ավետիսյանը կնոջ՝ Ն. Գյուլիջանյանի անվամբ վերոհիշյալ դրամական միջոցներն ստանալու համար Վարդան Պողոսյանին է տվել նրա կենսորոշիչ տվյալները՝ կանխիկացված գումարի 10%-ը որպես մասնաբաժին ստանալու պայմանով:
Պողոսյան եղբայրների հանցակիցները Ն. Գյուլիջանյանի անվան տակ «Match.com» ծանոթությունների կայքի միջոցով ծանոթացել են Մեծ Բրիտանիայի քաղաքացի Մ. Վ. Լիունի հետ և սիրային նամակագրական կապ հաստատել վերջինիս հետ: Արդյունքում Մ. Վ. Լիունը ամուսնանալու նպատակով Մեծ Բրիտանիա այցելելու պատրվակով «Moneygram» դրամական համակարգի միջոցով Ն. Գյուլիջանյանին է փոխանցել 1760 եվրո գումար, որը հափշտակվել և վերը նկարագրված եղանակով օրինականացվել է:
Բացի դրանից՝ պարզվել է, որ Պողոսյան եղբայրների և նրանց հանցակիցների կատարած գործողությունների հետևանքով տուժել է ևս 11 անձ եվրոպական 3 երկրից:
Ըստ նախաքննությամբ ձեռք բերված տվյալների՝ 2010թ. մայիսի 5-ից մինչև 2011թ. օգոստոսի 29 ընկած ժամանակահատվածում Ն. Գյուլիջանյանի անվամբ «Moneygram» դրամական համակարգի միջոցով 37 դեպքով Հայաստանի մի շարք բանկեր են փոխանցվել ընդհանուր առմամբ 9 657 եվրո և 14 490 ԱՄՆ դոլար գումար:
Հիշյալ նախնական համաձայնության շրջանակներում ստացված գումարը կանխիկացնելուց հետո 10%-ը տնօրինել է Գ. Ավետիսյանը, 7 212 ԱՄՆ դոլարը 14.05.2010թ. մինչև 2010թ. դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում՝ 8 դեպքով: «Զոլոտայա կորոնա» և «Կոնտակտ» արագ դրամական փոխանցման համակարգերի միջոցով Ն. Գյուլիջանյանի անունից փոխանցվել է Վահրամ Պողոսյանին, իսկ տարբերություն կազմող մյուս գումարը մինչև 2011թ. աշունն ընկած ժամանակահատվածը, մասամբ փոխարկվելով նաև ռուսական ռուբլու, նույն եղանակով Պողոսյան եղբայրներին է փոխանցվել Գ. Ավետիսյանի և վերջինիս մոր՝ Հ. Ավետիսյանի անունից, որի արդյունքում օրինականացվել է առանձնապես խոշոր չափերի գումար:
Նախապատրաստված նյութերով ՀՀ գլխավոր դատախազության ԱԱԾ մարմիններում քննվող քրեական գործերով վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ առանձնապես խոշոր չափերի գումար օրինականացնելու դեպքի առթիվ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով։
ՀՀ գլխավոր դատախազության հաղորդմամբ՝ գլխավոր դատախազի հանձնարարությամբ նշված քրեական գործն ուղարկվել է ԱԱԾ քննչական վարչություն նախաքննություն կատարելու համար:

1760 EUR Swindled from a Great Britain Citizen: Criminal Case Launched in Armenia
A criminal case on the legalization of the illegally obtained income has been initiated in the Department for the Criminal Cases Investigated in the National Security Agencies of the Republic of Armenia by the materials prepared by the RA Police on the application made by the citizen of Great Britain.
The citizen of Great Britain M. Liun sent a letter to the Police informing that at the beginning of 2011 he got acquainted with a certain Naira Gyulijanyan in “match.com” online dating site. The latter abused M. Liun’s confidence and swindled 1760 Euro through “MoneyGram” system.
Not only the swindling mechanism of the mentioned case but that it was carried out by a criminal group and M. Liun was not their only “victim” as well has been revealed by the materials prepared in the Department on Combat against Organized Crime of the Police of the Republic of Armenia.
In particular, according to the materials, in the summer of 2009 the resident of Gharibjanyan village of Shirak region G. Avetisyan came to a prior agreement with his relatives, citizens of the Russian Federation, residents of Yoshkar Ola city of the Russian Federation Vardan and Vahram Poghosyans to receive money of suspicious origin transferred by strangers living abroad, to hide the real nature and source of the illicit funds, in particular, to partially convert them and then to transfer part of the money to their accessories under the names of women and other persons, that is to legalize illegally obtained income.
G. Avetisyan gave Vardan Poghosyan the personal data of his wife N. Gyulijanyan in order to get the above-mentioned money under her name provided that he got 10 % of the cash.
The accessories of Poghosyan brothers under N. Gyulijanyan's name got acquainted with M. Liun in “match.com” online dating site and M. Liun having intention to marry N. Gyulijanyan transferred 1760 Euro through “MoneyGram” system so as she could go to Great Britain. The money was swindled and legalized in the above-mentioned way.
Besides, it has turned out that Poghosyan brothers’ and their accessories’ actions affected 11 persons from 3 European countries.
According to the preliminary investigation, from May 5, 2010 to August 29, 2011 9 657 Euro and 14 490 USD was transferred to N. Gyulijanyan through “MoneyGram” system to different Armenian banks.
Based on the prior agreement the money was withdrawn, G. Avetisyan tool 10%, 7 212 USD from May 14, 2010 to December 2010 was transferred to Vahram Poghosyan under N. Gyulijanyan’s name through “Zolotaya Korona” and “Kontact” money transfer systems and the remaining money was transferred to Poghosyan brothers under G. Avetisyan’s and his mother H. Avetisyan’s name until the fall of 2011 (part of the money was changed to rubles). As a result of this, a large amount of money was legalized.
Thus the Department for the Criminal Cases Investigated in the National Security Agencies of the Republic of Armenia initiated a criminal case pursuant to the Article 190, part 3, point 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia on legalization of a large amount of money by a group of people.
Prosecutor General’s Office of RA reports that the Prosecutor General assigned the preliminary investigation of the criminal case to the Investigation Department of the National Security Service.