Քաղաքացու քարտի հաշվեհամարից հափշտակվել է մոտ 3,5 մլն դրամ դրամ. հարուցվել է քրգործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության ՀՀ ազգային անվտանգության մարմիններում քննվող գործերով վարչությունում քաղաքացու դիմումի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ՝ գողություն կատարելու, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու և կեղծ վճարային փաստաթղթեր պատրաստելու համար:
Քաղաքացուց 2012թ. մարտի 19-ին հաղորդում է ստացվել իր հաշվեհամարից կատարված գողության մասին: Հաղորդման և ներկայացված փաստաթղթերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ բանկային կեղծ քարտի օգտագործմամբ պոս-տերմինալի միջոցով ինքնությունը չպարզված անձը 2010թ. հունիսի 23-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում Չինաստանում կատարված 39 գործարքների իրականացմամբ գողության եղանակով Կ. Պետրոսյանի բանկային քարտի հաշվեհամարից հափշտակել է 3 685 757.40 ՀՀ դրամ գումար՝ վերջինիս պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի գույքային վնաս:
Այնուհետև հափշտակված գումարների ծագումը թաքցնելու և խեղաթյուրելու նպատակով նույն անձը, Չինաստանում գործող տարբեր առևտրային կազմակերպություններում 39 դեպքով առևտրային գործարքներ կատարելով, հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացրել է:
Ուսումնասիրությունների համաձայն՝ գործարքը կատարել է Վիտալի Իզմայիլովի կենսորոշիչ տվյալներով, ինքնությունը չպարզված անձը:
Նկատի ունենալով, որ ինքնությունը չպարզված տվյալ անձի գործողություններում առկա են կեղծ վճարային քարտերի օգտագործմամբ իրականացված գողության եղանակով առանձնապես խոշոր չափերի գումար հափշտակելու և հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտն օրինականացնելու հանցագործության հատկանիշներ մատնանշող բավարար տվյալներ՝ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 177-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 190-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով և 203-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով:
«Քրեական գործի նախաքննությունը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ ԱԱԾ քննչական վարչությանը»,- հայտնում է գլխավոր դատախազությունը:

The Department for the Criminal Cases Investigated in the National Security Agencies of the Republic of Armenia initiated a criminal case on robbery, legalization of illegally obtained income and preparation of false payment documents.
On 19 March 2012 a citizen of Armenia made a report informing that money had been stolen from his account. The examination of the materials revealed that from 23 June, 2010 to 28 June, 2010 an unknown person had swindled 3,685,757 AMD through 39 deals made in China from the account of K. Petrosyan's bank card through POS terminal by using a false bank card.
Later, in order to hide and skew the source of the swindled money, the above-mentioned unknown person had legalized the illegally obtain income by making 39 deals with different trade firms in China.
According to the examination the deals had been made by an unknown person under the name Vitaly Izmayilov.
Taking into consideration the unknown person had swindled a large amount of money by using false payment cards and legalized the illegally obtained income, a criminal case was initiated according to the RA Criminal Code Articles 177, part 3, point 1, 190, part 2, point 1 and 203, part 2, point 1.
Prosecutor General’s Office reports that the preliminary investigation of the criminal case was assigned to the Investigation Department of the National Security Service of the Republic of Armenia.