Արցախցիները 4-ամսյա դրամական աջակցություն կստանան
Մարտ ամսից Արցախի քաղաքացիները կստանան 4-ամսյա դրամական աջակցություն 68 հազար դրամի չափով։ Այս մասին Հայաստանի Հանրապետության կառավարության փետրվարի 18-ի նիստում հայտնեց Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարը։
Աջակցությունը կստանան Արցախի բոլոր քաղաքացիները՝ բացառությամբ 18-63 տարեկան տղամարդկանց, որոնք չունեն հաշմանդամության խումբ։
Եթե շահառուն 63 տարին լրացած կենսաթոշակառու է, կամ անկախ տարիքից՝ հաշմանդամություն ունեցող կենսաթոշակառու է, առանց դիմում ներկայացնելու աջակցությունը կտրամադրվի տվյալ ամսվա կենսաթոշակների վճարման ամսվա ցուցակների հիման վրա։
Վճարումները կիրականացվեն բանկային քարտերին փոխանցման միջոցով։ 4 ամսվա համար ընդհանուր բյուջեով նախատեսված է 30 մլրդ դրամ։
«Աջակցության բոլոր միջոցառումների շրջանակում, ընդհանուր առմամբ, արցախահայությանը տրամադրվել է 21,5 մլրդ դրամ։ Ընթացքի մեջ գտնվող ծրագրերի շրջանում դեռևս առկա է 3 մլրդ դրամ։ Աջակցության ընդհանուր բյուջեն հասնում է 55 մլրդ դրամի»,- հայտնեց Մեսրոպ Առաքելյանը։
Ըստ նախարարի՝ Կառավարության տարբեր որոշումներով արցախցիներին տրամադրվող աջակցության 20 հաստատված միջոցառում կա։

Арцахцы четыре месяца будут получать денежную помощь
Начиная с марта граждане Арцаха в течение четырех месяцев будут получать денежную помощь в размере 68 тысяч драмов. Об этом сообщил министр труда и по социальным вопросам Месроп Аракелян по завершении заседания правительства Армении сегодня, 18 февраля.
Помощь получат все граждане Арцаха, за исключением не имеющих инвалидности мужчин от 18 до 63 лет.
Пенсионерам, которым уже исполнилось 63 года, или получающим пособие по инвалидности лицам помощь будет оказываться на основании списков по выплате пенсий за данный месяц.
Выплаты будут производиться путем перечислений на банковские карты. Предусмотренный для четырех месяцев общий бюджет составит 30 млрд драмов.
“В рамках всех мероприятий по поддержке арцахских армян уже выделено 21,5 млрд драмов. Еще 3 млрд драмов будут выделены для находящихся в процессе реализации программ. Общий бюджет помощи составляет 55 млрд драмов”,- сообщил Месроп Аракелян.