Մեկնարկային լիցքավորում կամ 9-ի մրցուղին - 2
Ընտրությունների ֆոնը կապահովի երեք քաղաքական ուժ՝ «Օրինաց երկիր»-ը, ՀՅԴ-ն և «Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատներ» տանդեմը:
ՕԵԿ-ն ընտրություններին գնում է բացարձակ սնանկ: Իրական քաղաքական կապիտալն այն մսխեց 2008-ի փետրվարին, երբ իր ընտրողների հսկայական բանակի թիկունքում գործարքի գնաց նորացված իշխանության հետ և իշխող կոալիցիայի մաս դարձավ: Անցած 4 տարում իրեն վերապահված ոլորտներում բացարձակ անգործունակ նախարարացուներ առաջադրելով, այդ պաշտոնի դիմաց ոմանց կուսակցականացնելով՝ ՕԵԿ-ը վերջնականապես համոզեց, որ սնանկ է նաև մարդկային ռեսուրսների և պոտենցիալ կադրերի առումով:
Խորհրդարանում, Կառավարությունում ՕԵԿ-ի կատարյալ կամազուրկ ու կախյալ գործունեությունը իրեն վերածեց փաստացի իշխանության կցորդի, որը, ըստ էության, ներկա պահին ՕԵԿ-ի միակ քաղաքական «կապիտալն» է, որովհետև իշխանության ներսում բևեռների արտաքուստ առաջացումն օգտագործելով՝ ՕԵԿ նախագահը կարողացավ իր նկատմամբ՝ որպես պոտենցիալ բուֆեր, պահանջարկ ձևավորել գործող նախագահի մոտ: Արդյունքում նա նախագահականից խորհրդարան անցնելու քարտ բլանշ ստանալու հնարավորություն ունեցավ:
Բայց կտրվի՞ այն ՕԵԿ-ին, թե՞ ոչ՝ կախված է լինելու բացառապես ՀՀԿ-ԲՀԿ կոնֆիգուրացիաներից ու ԲՀԿ-ի կանխատեսելիության ու հավատարմության առումով Սերժ Սարգսյանի բավարարվածության մակարդակից: Եթե ԲՀԿ-ն փորձի վերահսկողությունից դուրս պրծնել, կխաղարկվի ՕԵԿ-ի խաղաթուղթը, և ի հաշիվ ուռճացված ընտրացուցակների՝ նրան հնարավորություն կտրվի հաղթահարել 5 տոկոսանոց շեմը, որպեսզի ԱԺ-ում ՀՀԿ-ի հետ միասին ապահովագրվի նախագահի քաղաքական հենարանը:
Այն դեպքում, եթե նման վտանգ իշխանությունը ԲՀԿ-ից չզգա, ՕԵԿ-ը պարզապես կարող է վերածվել «ժողովրդավարական ընտրությունների» սկուտեղի վրա մատուցվող զոհի: Ցանկացած դեպքում ՕԵԿ-ին այլ ելք չի մնում, քան Սերժ Սարգսյանի բարյացակամությանն ու պարզապես հանգամանքների հարմար դասավորությանն ապավինելը:
Այս ընտրությունները սկզբունքայնության ու կենսունակության յուրահատուկ թեստ են լինելու ՀՅԴ-ի համար: Նախորդ երեք ընտրություններում՝ 2007-ի խորհրդարանական, 2008-ի նախագահական և 2009-ի Երևանի ավագանու, ՀՅԴ-ն մաս առ մաս կորցնում էր իր ամենակարևոր ռեսուրսը՝ կայուն ընտրազանգվածը, որը ցանկացած պարագայում պատրաստ էր կուսակցությանն անցկացնել խորհրդարան: ՀՅԴ-ի քաղաքական կապիտալը ձևավորված է երեք հիմնական բաղադրիչից՝ ազգային-գաղափարական, կառուցվածքային և դիսցիպլինար անխախտ համակարգ, այդ արժեքները գնահատող հարաբերականորեն կայուն ընտրազանգված և փաստացի հասարակական-քաղաքական հարաբերություններում Սփյուռքի «դեսպանի», բանախոսի կարգավիճակ:
Այս ռեսուրսը, սակայն, ակնհայտորեն այլևս չի բավարարում կուսակցությանը հաջողության համար: Ի թիվս այլ քաղաքական ուժերի՝ ՀՅԴ-ն ևս գտնվում է իր նկատմամբ հանրային և ներկուսակցական վստահության որոշակի ճգնաժամում, որը պայմանավորված է անցած 5 տարում իշխանության նկատմամբ դրսևորած հակասական վարքագծով:
2009-ին կուսակցությունը դուրս եկավ իշխանական կոալիցիայից և անցած երկու տարին, փաստորեն, ծառայեցնում էր, այսպես կոչված, հավասարակշռված ընդդիմության կարգավիճակն ու իմիջը ձեռք բերելուն: Չնայած այդ ուղղությամբ կատարած քայլերը եղել են սկզբունքային ու հետևողական, սակայն ընտրողների մեջ չեն վերանում մտավախություններն առ այն, որ ընտրություններից հետո ՀՅԴ-ն կրկին սեպարատ բանակցությունների մեջ կմտնի իշխանության հետ: Թեև քանի դեռ օրակարգում հայ-թուրքական սառեցված, բայց չմերժված արձանագրությունների ստորագրման վտանգը կա, ՀՅԴ-ն ակնհայտորեն չի շեղվելու այսօրվա քաղաքական կուրսից:
Շատ բան կախված է լինելու նրանից, թե ՀՅԴ-ն որքանով հետևողական կլինի հատկապես ընտրակեղծիքների կանխման գործում մինչև քվեարկության պահը: Խնդիրն այն է, որ ՀՅԴ-ն հայտ է ներկայացրել առաջնորդելու կամ պաշտպանելու ընտրողների քվեն, և մարդիկ պարզապես ուզում են համոզված լինել, որ դա անխախտ ու անկեղծ ձգտում է: Եթե այս առումով Դաշնակցությունը կարողացավ համոզիչ լինել, անկասկած, ոչ միայն կկարողանա անցնել խորհրդարան, այլև ինչ-որ չափով խառնել նախագահականում դասավորած խաղաքարտերը:
«Ժառանգություն»-«Ազատ դեմոկրատներ» միավորման՝ խորհրդարան անցնելու շանսերն անհամեմատ ավելի ցածր են, թեև նախապես անգամ ՀՅԴ-ից այն որոշակի առավելություն ուներ: Դիրքերի զիջման պատասխանատուն բացառապես «Ժառանգության» նախագահ Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է, ով ոչ մի տրամաբանական բացատրություն չտվեց, թե ինչու էր անհրաժեշտ դաշինք կազմել նորելուկ մի կուսակցության հետ, որի թե ստեղծումը, թե նպատակները, թե դերակատարությունը մինչև հիմա ոչ ոք չի հասկացել:
«Ազատ դեմոկրատները» «Ժառանգությանը» ոչինչ չտվեց: Փոխարենը կուսակցությունը կորցրեց դեմքը, որն ապահովում էին համամասնական ցուցակի ոչ անցողիկ տեղերում հայտնված երիտասարդ, եռանդուն, գաղափարախոսությանը հավատարիմ, գրագետ ու կիրթ շերտը: Անցած տարիներին նրանք փաստացի միս ու արյուն տվեցին կուսակցությանը: Հիմա նրանք մղվում են երկրորդական պլան: Հենց նրանք, այլ ոչ թե Րաֆֆի Հովհաննիսյանն էր կերտել «Ժառանգությունը», որովհետև կուսակցության լիդերը անցած 4 տարում աչքի է ընկել բացառապես անհասկանալի ու հակասական գործողություններով ու որոշումներով՝ երբեմն ուղղակի ցնցումների ենթարկելով կուսակցությանը:
Դեռ անցած տարի «Ժառանգությունը» շրջանառության մեջ դրեց, այսպես կոչված, «ապակենտրոն» քաղաքական-քաղաքացիական պայքարի հայեցակարգը և համառորեն փորձում է այն կյանքի կոչել: Հենց այդ տրամաբանությամբ, իբր, կազմվեց համամասնական ցուցակը՝ առաջին պլան բերելով հասարակական ու քաղաքացիական ակտիվություն դրսևորող մի քանի անհատի, որոնք «Ժառանգության» հետ ոչ մի ընդհանուր բան իրականում չունեին:
Արդյունքում նոր հարցականներ ու տարակույսներ ի հայտ եկան: Արդյո՞ք «Ազատ դեմոկրատներ»-ի հետ դաշինքը, նոր աննուններին առավելություն տալը առաջ քաշված հայեցակարգը կենսագործելու լավագույն քայլերն էին, թեև հայեցակարգն ինքնին ի սկզբանե անիրագործելի էր, որովհետև քաղաքական ուժի կողմից որևէ շարժում նախաձեռնելն արդեն չէր կարող ապակենտրոն լինել:
Այս դաշինքի հիմնական ընտրազանգվածը ազատական մոտեցումներով միջին խավի այն հատվածն է, որը խուսափում է ցնցումներից, բայց նաև գիտակցում է իր քաղաքացիական իրավունքները պաշտպանելու անհրաժեշտությունը: Սակայն լայն զանգվածներին համոզելու իմաստով այս դաշինքը լրջագույն խնդիրներ է ունենալու, և դա չի կարող չազդել նրա հնարավորությունների վրա:
Հետնապահներ
Սրանք այն ուժերն են, որոնք ոչ մի եղանակ չեն ստեղծում և որևէ ազդեցություն ընտրական գործընթացի վրա ունենալ չեն կարող: Ի սկզբանե բոլոր երեք կուսակցություններն էլ եղել են մարգինալ: «Միավորված հայեր»-ին՝ որպես ամբողջություն, ոչ ոք չի ճանաչում:
Կոմկուսը, որը դեռևս չի կարողանում թոթափել պառակտումների կործանարար հետևանքները, աննահանջ կերպով կորցնում է իր ընտրազանգվածը, որը կազմում են նախկին հասարակարգի բարիքներից օգտված սահմանափակ թվով տարեցները և «սովետի» նկատմամբ անհույս նոստալգիա ունեցողները: Եթե Կոմկուսը գոնե կարողանար ընտրություններից առաջ միավորել ցիրուցան եղած, տրոհված իր հատվածներին, գուցե նաև իր ազդեցության սահմաններում համապատասխան քարոզարշավի միջոցով կարողանար պակասեցնել քվեն վաճառողներին:
Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայանալի է միայն իր ղեկավարի՝ Արամ Սարգսյանի դեմքով: Այն երբեք որակական միավոր չի եղել և ինքնադրսևորվել է այս կամ այն նախաձեռնությունների ու քաղաքական ձևաչափերի համատեքստում:
Այս ուժերը գուցե ունեն որոշակի գաղափարական բազա, բայց ոչ բավարար ռեսուրսներ: Նրանց առավելագույն նպատակն ինքնագովազդն է, գուցե նաև լիդերների նկատմամբ քաղաքական դաշտում որոշակի պահանջարկ ձևավորելը: Դա էլ, իհարկե, քիչ չէ, եթե կարողանան:

Стартовая заправка, или беговая дорожка для девяти -2
Фон для выборов обеспечат три политические силы – “Оринац еркир”, АРФ Дашнакцутюн и тандем “Наследие”-“Свободные демократы”.
Партия “Оринац еркир” (ПОЕ) идет на выборы абсолютным банкротом. Свой реальный капитал ПОЕ растратила в феврале 2008-го, когда за спиной огромной армии избирателей пошла на сделку с новой властью и вошла в состав правящей коалиции. За прошедшие 4 года выдвинув в веренных ей сферах абсолютно бездарных кандидатов в министры в обмен на их вступление в партию, “Оринац еркир“ окончательно доказала, что является банкротом также в плане человеческих ресурсов и потенциальных кадров.
Абсолютно безвольная и зависимая деятельность ПОЕ в парламенте и правительстве превратила эту партию в придаток власти, и на данный момент именно этот статус является ее единственным “капиталом”, поскольку, использовав внешнее проявление полюсов внутри власти, председатель “Оринац еркир” сумел вызвать у действующего президента потребность в себе в качестве потенциального буфера. В результате у него появилась возможность получить от президентской администрации карт-бланш на прохождение в парламент.
Но предоставят ПОЕ карт-бланш или нет, будет зависеть исключительно от конфигураций Республиканская партия Армении-партия “Процветающая Армения” и степени удовлетворенности Сержем Саргсяном предсказуемостью и верностью ППА. Если “Процветающая Армения” попытается вырваться из-под контроля, то будет разыграна карта ПОЕ, которой за счет раздутых избирательных списков будет предоставлена возможность преодолеть 5-процентный избирательный барьер с тем, чтобы вместе с РПА обеспечить в Национальном Собрании политическую опору президента.
Но если власть не почувствует, что от ППА исходит подобная угроза, то “Оринац еркир“ может просто превратиться в жертву, преподнесенную на блюдечке “демократических выборов“. В любом случае ПОЕ не остается ничего другого, кроме как уповать на доброжелательность Сержа Саргсяна и благоприятное стечение обстоятельств.
Для Армянской Революционной    Федерации Дашнакцутюн эти выборы станут своеобразным тестом на принципиальность и жизнеспособность. На трех предыдущих выборах – парламентских 2007-го, президентских 2008-го и в совет старейшин Еревана 2009-го, АРФД постепенно утрачивала свой самый важный ресурс – стабильный электорат, который в любом случае был готов провести партию в парламент. Политический капитал АРФД образован из трех основных составляющих: национально-идеологическая, структурная и дисциплинарная системы, ценящий эти ценности относительно стабильный электорат и фактический статус “посла“, представителя Диаспоры в общественно-политических отношениях.
Однако для успеха этого ресурса партии уже явно недостаточно. Вместе с другими политическими силами АРФД тоже находится в определенном кризисе общественного и внутрипартийного доверия к себе, что обусловлено противоречивым поведением по отношению к властям за прошедшие 5 лет.
В 2009 году Дашнакцутюн вышла из состава правящей коалиции и последние два года фактически выступала в статусе так называемой взвешенной оппозиции. И хотя предпринятые в этом направлении шаги были принципиальными и последовательными, однако избиратели опасаются, что после выборов АРФД вновь вступит в сепаратные переговоры с властью. Хотя до тех пор, пока существует опасность подписания замороженных, но не отклоненных армяно-турецких протоколов, АРФД явно будет продолжать придерживаться сегодняшнего политического курса.
Многое будет зависеть от того, проявит ли Дашнакцутюн последовательность в частности в деле пресечения избирательных фальсификаций до момента голосования. Проблема в том, что АРФД представила заявку на защиту голосов избирателей, и люди просто хотят убедиться в том, что это искреннее стремление. Если в этом вопросе Дашнакцутюн сумеет быть убедительной, то не только сможет пройти в парламент, но и в какой мере спутает карты президентской администрации.
Несравнимо малы шансы на избрание в парламент блока “Наследие”-“Свободные демократы”, хотя предварительно этот блок имел преимущество даже перед АРФД. Ответственность за утрату позиций лежит исключительно на лидере “Наследия” Раффи Ованнисяне, который не представил какого-либо логического объяснения необходимости формирования блока с новоявленной партией, цель создания и роль которой никто до сих пор не понял.
“Свободные демократы” ничего не дали “Наследию”. Более того, партия потеряла свое лицо, которое обеспечивали оказавшиеся на непроходных местах пропорционального списка молодые, энергичные, верные идеологии, грамотные и образованные деятели. Сейчас они отодвинуты на второй план. Именно они, а не Раффи Ованнисян, создали “Наследие”, поскольку за прошедшие 4 года лидер этой партии отличался непонятными и противоречивыми действиями и решениями, которые иногда приводили ее к потрясениям.
Еще в прошлом году “Наследие” ввела в обращение концепцию так называемой “децентрализованной” политической и гражданской борьбы, которую упорно пыталась осуществить. В соответствии с этой логикой якобы и был составлен пропорциональный список, выдвинувший на первый план нескольких проявляющих общественную и гражданскую активность личностей, которые на самом деле ничего общего с “Наследием” не имеют.
В результате возникли новые недоуменные вопросы. Хочется спросить: неужели образование блока со “Свободными демократами”, признание преимущества за новыми именами были наиболее оптимальными шагами по претворению в жизнь выдвинутой концепции, если сама концепция изначально была труднореализумой, поскольку инициирование политической силой какого-либо движения уже не может иметь децентрализованный характер?
Основной электорат этого блока составляет та часть проявляющего либеральные подходы слоя, которая избегает потрясений, но в то же время осознает необходимость защиты своих гражданских прав. Однако в плане убеждения широких слоев у этого блока будут серьезные проблемы, что не может не повлиять на его шансы.
Аутсайдеры
Это те силы, которые не делают погоду и не могут оказывать какое-либо воздействие на избирательный процесс. Изначально все три партии были маргинальными.
“Объединенных армян” никто не знает. Компартия, которой пока не удается преодолеть катастрофические последствия расколов, последовательно утрачивает свой электорат, состоящий из ограниченного числа людей в возрасте, которые при прежнем общественном строе пользовались многим благами, и тех, кто охвачен безнадежной ностальгией по “советам”. Если бы Компартия хотя бы  до выборов смогла объединить отколовшиеся от нее части, то, возможно, с помощью соответствующей агитации смогла бы сократить число продающих свой голос избирателей.
Лицо Демократической партии определяет только ее лидер Арам Саркисян. ДПА никогда не была качественной единицей и самопроявлялась в контексте тех или иных инициатив и политических форматов.
Эти силы, возможно, имеют определенную идеологическую базу, но у них нет достаточных ресурсов. Их максимальная задача – самореклама, а возможно, и формирование в политическом поле определенного спроса на лидеров. Это тоже немало, если, конечно, они смогут этого добиться.