Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք.
Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը հայ ժողովրդի պատմության ամենակարևոր էջերից է։ Ղարաբաղյան շարժումը պայքար էր հանուն պատմական արդարության, ազգային ինքնության և արժանապատվության պահպանման, քաղաքացիական իրավունքների և համամարդկային արժեքների, պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու։
Արցախահայության ժողովրդավարական, խաղաղ և օրինական կամարտահայտմանն ի պատասխան Ադրբեջանը փորձեց բռնության միջոցով ահաբեկել մեր ժողովրդին և ստիպել նրան հրաժարվել իր իրավունքների իրացման հարցադրումից: Ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպմամբ Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի հայաշատ այլ քաղաքներում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի բնակավայրերում իրական ացվեցին հայ բնակչության ցեղասպանություն, ջարդեր և զանգվածային տեղահանումներ։ Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին, ավելի քան կես միլիոն հայ դարձավ փախստական։ Արցախի խաղաղ բնակչությունը նույնպես դարձավ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի թիրախ։
Արցախահայությունը, սակայն, միավորվեց և թիկունքում ունենալով աշխարհասփյուռ հայության աջակցությունը՝ կարողացավ իրեն պարտադրված պատերազմում պաշտպանել իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը և կերտել անկախ պետականություն՝ Արցախի Հանրապետությունը։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքին բռնանալու և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժի միջոցով լուծելու Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական փորձն էր 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիան, որն ուղեկցվեց բազմաթիվ պատերազմական հանցագործություններով, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներով և զգալի մարդկային կորուստներով։
Չնայած այդ արհավիրքներին, Արցախը կանգուն է։ Այս խորհրդանշական օրը մենք խոնարհվում ենք Հայրենիքի պաշտպանների և ազգի նվիրյալների առջև, ոգեկոչում մեր բոլոր մարտիրսների հիշատակը։

Заявление МИД Республики Арцаха в связи с Днем возрождения Арцаха
Арцахская национально-освободительная борьба - одна из важнейших страниц в истории армянского народа. Карабахское движение явилось борьбой во имя исторической справедливости, сохранения национальной идентичности и достоинства, гражданских прав и общечеловеческих ценностей, за право свободно жить и творить на своей исторической родине.
В ответ на демократическое, мирное и законное волеизъявление армянства Арцаха Азербайджан попытался посредством угроз и насилия запугать наш народ и заставить его отказаться от самой идеи реализации своих исконных прав. В Сумгаите, Баку и других азербайджанских городах, где проживало большое число армян, а также в населенных пунктах Северного Арцаха властями Азербайджана были организованы геноцид, погромы и массовая депортация армянского населения. Были убиты и ранены тысячи людей, более полумиллиона армян стали беженцами. Мишенью широкомасштабной военной агрессии Азербайджана стало также мирное население Арцаха.
Однако армянство Арцаха смогло консолидироваться и при поддержке всемирной армянской Диаспоры защитить в навязанной ему войне право свободно жить на своей исторической родине и строить независимую государственность – Республику Арцах.
Очередной попыткой властей Азербайджана силой подавить неотъемлемое право народа Арцаха на самоопределение стала развязанная против Республики Арцах 27 сентября 2020 г. вооруженная агрессия, которая сопровождалась многочисленными военными преступлениями, грубейшими нарушениями норм международного гуманитарного права и значительными человеческими потерями.
Невзирая на все эти тяжелые испытания, Арцах выстоял. В этот символический день мы с глубоким уважением преклоняемся перед защитниками Родины и преданными сынами армянского народа, взываем к памяти всех наших павших воинов.