Արցախի ԱԳՆ հայտարարությունը՝ Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ
Արցախի Արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի վերածննդի օրվա կապակցությամբ, որն ամբողջությամբ ներկայացնում ենք.
Արցախյան ազգային-ազատագրական պայքարը հայ ժողովրդի պատմության ամենակարևոր էջերից է։ Ղարաբաղյան շարժումը պայքար էր հանուն պատմական արդարության, ազգային ինքնության և արժանապատվության պահպանման, քաղաքացիական իրավունքների և համամարդկային արժեքների, պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու և արարելու։
Արցախահայության ժողովրդավարական, խաղաղ և օրինական կամարտահայտմանն ի պատասխան Ադրբեջանը փորձեց բռնության միջոցով ահաբեկել մեր ժողովրդին և ստիպել նրան հրաժարվել իր իրավունքների իրացման հարցադրումից: Ադրբեջանական իշխանությունների կազմակերպմամբ Սումգայիթում, Բաքվում և Ադրբեջանի հայաշատ այլ քաղաքներում, ինչպես նաև Հյուսիսային Արցախի բնակավայրերում իրական ացվեցին հայ բնակչության ցեղասպանություն, ջարդեր և զանգվածային տեղահանումներ։ Հազարավոր մարդիկ զոհվեցին ու վիրավորվեցին, ավելի քան կես միլիոն հայ դարձավ փախստական։ Արցախի խաղաղ բնակչությունը նույնպես դարձավ Ադրբեջանի լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի թիրախ։
Արցախահայությունը, սակայն, միավորվեց և թիկունքում ունենալով աշխարհասփյուռ հայության աջակցությունը՝ կարողացավ իրեն պարտադրված պատերազմում պաշտպանել իր պատմական հայրենիքում ազատ ապրելու իրավունքը և կերտել անկախ պետականություն՝ Արցախի Հանրապետությունը։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման անքակտելի իրավունքին բռնանալու և ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժի միջոցով լուծելու Ադրբեջանի իշխանությունների հերթական փորձն էր 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիան, որն ուղեկցվեց բազմաթիվ պատերազմական հանցագործություններով, միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումներով և զգալի մարդկային կորուստներով։
Չնայած այդ արհավիրքներին, Արցախը կանգուն է։ Այս խորհրդանշական օրը մենք խոնարհվում ենք Հայրենիքի պաշտպանների և ազգի նվիրյալների առջև, ոգեկոչում մեր բոլոր մարտիրսների հիշատակը։

Statement by the Artsakh Foreign Ministry on Artsakh Revival Day
The Artsakh National-Liberation Struggle is one of the most important pages in the history of the Armenian people. The Karabakh Movement was a struggle for historical justice, for the preservation of national identity and dignity, for civil rights and universal values, for living and creating freely in the historical homeland.
In response to the democratic, peaceful, and legitimate expression of will by the Armenians of Artsakh, Azerbaijan tried to intimidate our people through violence and force it to renounce the exercise of its rights. Azerbaijani authorities organized and carried out Genocide, massacres and mass deportations against the Armenian population in Sumgait, Baku and other Armenian-populated cities of Azerbaijan, as well as in the settlements of Northern Artsakh. Thousands of people were killed and injured and over half a million Armenians became refugees. And the peaceful population of Artsakh also became a target for the large-scale military aggression by Azerbaijan.
But, the Armenians of Artsakh united, and backed by the support of the Armenian Diaspora worldwide, were able to defend their right to live freely in their historical homeland in the war imposed upon them and to establish an independent statehood – the Republic of Artsakh.
Another attempt by the Azerbaijani authorities to suppress the inalienable right of the people of Artsakh to self-determination and to resolve the Azerbaijan-Karabakh conflict by force was the military aggression unleashed against the Republic of Artsakh on September 27, 2020, accompanied by numerous war crimes, gross violations of the norms of international humanitarian law and heavy human losses.
Despite those disasters, Artsakh is standing. On this symbolic day, we bow to the defenders of the Motherland and patriots of our nation, commemorating all our martyrs.