ԱԳ նախարար. «Լիահույս ենք, որ Ադրբեջանը կհրաժարվի պատանդառության քաղաքականությունից»
Նման պնդեում արեց Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը խորհրդարանում` լրագրողների հետ զրույցում: Նախարարի խոսքով` միջգերատեսչական հանձնաժողովը աշխատում է բոլոր ուղղություններով, Ադրբեջանի նկատմամբ էլ այդ հարցում միջազգային ճնշումը գնալով աճում է:
Այվազյանի պնդմամբ` գերիների հայրենադարձության արհեստական խոչընդոտներ ստեղծելու Ադրբեջանի քաղաքականությունն աստիճանաբար դառնում է գլխացավանք հենց իր համար:
«Լիահույս ենք, որ Ադրբեջանը կհրաժարվի այդ պատանդառության քաղաքականությունից և անհապաղաղ դրական լուծում կտա հումանիտար այս կարևոր հարցին», -ասաց Արա Այվազյանը` հավելելով, որ գերիների վերադարձի համար ամեն ինչ արվում է ոչ միայն հայաստանյան իշխանությունների, այլև միջազգային գործընկերների կողմից:
Փետրվարի 15-ից Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում որոնողական աշխատանքները դադարել են, այս առնչությամբ նախարարը պարզաբանեց` դադարել են կլիմայական վատ պայմանների պատճառով:
«Վստահ եմ, որ մոտ օրերս եղանակի բարելավման պայմաններում նորից կսկսեն այդ աշխատանքները»,- ասաց նա:
Դիտարկմանը, որ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն իր հարցազրույցում պնդում էր, որ ցանկանում էր վարչապետ մնալ միայն Արցախի հարցի կարգավորման համատեքստում, արդյոք 2018 թվականին հարցը բանակցային տարբերակով լուծելու եղանակ եղել է, նախարարն արձագանքեց.
«Տարբեր շրջաններում եղել են հույսի ժամանակշրջաններ, երբ բոլորիս` այդ թվում համանախագահներին թվացել է, թե կողմերը մոտ են բանակցային եղանակով լուծել հարցը, օրինակ՝ կազանյան գործընթացում, երբ Ադրբեջանը վերջին պահին նոր նախապայմաններ է առաջ քաշել, ինչը վկայակոչում էր Ադրբեջանը պատրաստ չէր խաղաղ ճանապարհով հարցը լուծելուն»:
Ինչ վերաբերում է իր հնարավոր պաշտոնանկության մասին հարցին՝ նախարարն ընդգծեց` շարունակում է բավական ակտիվ ռեժիմով աշխատել:

Министр ИД: “Мы очень надеемся, что Азербайджан откажется от политики удержания заложников”
Вопрос возвращения военнопленных находится в центре внимания правительства. Об этом заявил в Национальном Собрании министр иностранных дел Ара Айвазян. По словам главы МИД, межведомственная комиссия работает по всем направлениям, а международное давление на Азербайджан в этом вопросе постепенно растет.
Политика Азербайджана по созданию искусственных препятствий к возвращению пленных на родину становится головной болью в первую очередь для этой страны.
“Мы очень надеемся, что Азербайджан откажется от политики удержания заложников и как можно быстрее решит этот важный гуманитарный вопрос в положительном ключе”,- сказал Ара Айвазян, добавив, что не только власти Армении, но и международные партнеры делают все возможное для возвращения пленных.
С 15 февраля прекращены поисковые работы на территориях, оказавшихся под контролем Азербайджана. В связи с этим глава МИД пояснил, что это обусловлено погодными условиями. “Я уверен, что в ближайшие дни, когда погода улучшится, эти работы возобновятся”,- отметил А.Айвазян.
В ответ на вопрос о том, имелась ли в 2018 году возможность решить проблему Арцаха переговорным путем, если третий президент РА Серж Саргсян в своем интервью заявил, что хотел остаться премьер-министро только в контексте урегулирования арцахской проблемы, глава МИД сказал: “В разные периоды всем нам, в том числе сопредседателям, казалось, что решение проблемы переговорным путем очень близко. Например, казанский процесс, когда Азербайджан в последний момент выдвинул новые условия, что свидетельствовало о том, что он не был готов к решению вопроса мирным путем”.
Касаясь своей возможной отставки, А.Айвазян подчеркнул, что продолжает работать в довольно активном режиме.