Շուշիի գորգերի թանգարանն աշխարհում միակն է, որի բոլոր նմուշների ծագումնաբանությունը հստակ է
Հայկական գորգերի միակ թանգարանը գտնվում էր Շուշի քաղաքում։ Արցախյան վերջին պատերազմի օրերին՝ Շուշին հանձնելուց օրեր առաջ, թանգարանում գտնվող ցուցանմուշները, թեև ոչ ամբողջությամբ, բայց հաջողվեց տարհանել: Արցախյան գորգերը փետրվարի 20-ից ցուցադրվում են Երևանում՝ Ալեքսանդր Թամանյանի անվան ճարտարապետության ազգային թանգարան-ինստիտուտում: Հանրության հետաքրքրությունը բավականին մեծ է, մի քանի օր է՝ ցուցադրությունը օրվա լրահոսի կարևոր թեման է մնում: Գորգերի հավաքածուն պատկանում է արցախցի, մասնագիտությամբ տնտեսագետ-իրավաբան Վարդան Ասծատրյանին: Արցախի այցեքարտը հանդիսացող ձեռագործ գորգերը նրա նախաձեռնողականության շնորհիվ հաջողվել է պահպանել և որպես արցախյան մշակույթ ներկայացնել աշխարհին:
Պրն Ասծատրյան, որտեղի՞ց է գալիս Ձեր հետաքրքրվածությունը գորգերի նկատմամբ:
Արցախցիները խորհրդային շրջանում տեսել են, թե ինչպես էին ադրբեջանցիները, գյուղերով շրջելով. գնում արցախյան հին գորգերը կամ նոր գորգեր էին առաջարկում դրանց փոխարեն։ Երեխա ժամանակվանից ականատես էի դրան և ուզում էի հասկանալ իմաստը: Գորգերը հավաքելու մի ալիք էլ սկսվեց 1994-ին, Արցախյան առաջին պատերազմի ավարտից հետո, երբ Երևանից էին գալիս գյուղերից գորգերը հավաքում: Դրանք տեղափոխում էին Երևան, այստեղից էլ տանում էին Ամերիկա, Լիբանան, Թուրքիա և այլ երկրներ։ Մտածեցի, որ եթե այդպես շարունակվի, որոշ ժամանակ հետո կկորցնենք մեր մշակույթը։ Ես ընդհանրապես հետաքրքրված եմ հնություններով, հայկական կերպարվեստով և հատկապես՝ գորգերով, որը հենց մեր մշակույթն է։ Մենք այդ մշակույթը կկորցնեինք, եթե արտահանումը կանխելու միջոցներ չձեռնարկեինք։ Օրենքում ամրագրված է, որ հնությունները երկրից չեն կարող դուրս բերվել, բայց բոլորն աչքերը փակեցին դրա վրա: Չգիտեմ որն էր պատճառը, որ իշխանություններն այդ հարցին կարևորություն չտվեցին։ Այդ պատճառով ինքս նախաձեռնեցի մեր մշակույթը պահպանելու գործը՝ որոշեցի գորգեր ձեռք բերել:
Այդ հարցում ինձ օգնում էին հենց այն մարդիկ, որոնք Արցախից գորգեր էին գնում վերավաճառելու համար: Դա նրանց ապրուստի միջոցն էր, բայց իրենք էլ էին մտահոգված, հասկանում էին, որ ճիշտ չեն անում։ Նրանք միավորվեցին ինձ հետ, և 2000թ.-ից սկսեցինք գյուղերից գորգեր գնել: Բոլորի մեջ էնտուզիազմ կար, եթե մինչ այդ նրանք աշխատում էին գումար վաստակելու համար, այստեղ արդեն իրենց զգում էին այս կարևոր գործի մի մասը։ Նույնիսկ Երևանից մի քանի գորգ ձեռք բերեցինք, շատ հարմար գնով տրամադրեցին՝ իմանալով, որ թանգարանի համար ենք գնում։
Քա՞նի տարում եք ձեռք բերել հավաքածուն, և ե՞րբ բացվեց թանգարանը:
Տասը տարվա ընթացքում մեծ թվով արժեքավոր գորգեր էինք ձեռք բերել և 2011թ.-ի սեպտեմբերի 2-ին՝ Արցախի անկախության օրը, Շուշիում բացեցինք թանգարանը։ Երկու տարի այն գործեց Ղազանչեցոց փողոցի 31 հասցեում: Այնուհետև տեղափոխեցինք Ղազանչեցոց 58 հասցե, որի առաջին հարկը տրամադրված էր թանգարանին: Այդ այրված շենքն ամբողջությամբ վերակառուցեց արցախյան արմատներով մոսկվացի բարերար Կարո Սարգսյանը՝ պահպանելով շենքի պատմական տեսքը։ Թանգարանի բացումը մասնավոր-պետական հատվածի համագործակցության լավ օրինակ էր, բոլորը գնահատում էին դրա կարևորությունը։
2013թ.-ին թանգարան այցելեց գերմանացի արվեստաբան Ֆոլկմար Գանցհորնը, որն այդ օրերին Երևանում մասնակցում էր «Հայկական հանգույց. գորգարվեստի ավանդույթները» խորագրով միջազգային եռօրյա գիտաժողովին: Նրա «Քրիստոնեական արևելյան գորգ» աշխատությունը թարգմանվել է հայերեն։ Գիրքը գորգի ծագումնաբանությանը, խորհրդաբանությանը նվիրված հետազոտություն է։ Մեծ գիտնականը թանգարանի ցուցադրությանը ծանոթանալուց հետո ընդգծեց այն սկզբունքը, որով ես առաջնորդվում էի գորգեր ձեռք բերելուց՝ սկզբնաղբյուրից էի գնում դրանք: «Ձեր թանգարանն աշխարհում միակն է, որտեղ գորգերի բոլոր նմուշների ծագումնաբանությունը հստակ է։ Այլ երկրների թանգարաններում ավելի հին և արժեքավոր գորգեր կարող եք տեսնել, բայց դրանց ծագումնաբանությունը հստակ չէ, քանի որ դրանք սկզբնաղբյուրից չեն ձեռք բերվել, մի քանի ձեռք են անցել մինչև թանգարանում հայտնվելը»,- հայտնեց գերմանացի գիտնականը։
Բոլորը գիտեն, որ գորգեր ձեռք բերելուց այդ սկզբունքով եմ առաջնորդվել, և դա լավագույն ապացույցն էր, որ դրանք արցախյան գորգեր են: Եթե ընտանիքը չգիտես, գոնե գյուղն անպայման պետք է իմանաս, թանգարանի համար դա պարտադիր սկզբունք է։
Շուշիում թանգարանի այցելուներն ովքե՞ր էին։ Օտարերկրացիները հետաքրքրվածություն ունեի՞ն հայկական գորգերի նկատմամբ: Արդյոք թյուրըմբռնում չկա՞ր, չէի՞ն նույնականացնում ադրբեջանականի հետ։
Թանգարան այցելում էին մանկապարտեզներից, դպրոցներից, շաբաթ-կիրակի օրերին զինվորներին էին բերում, Արցախ այցելող օտարերկրացիներն էին գալիս, որոնք բավականին մեծ թիվ էին կազմում։ Նրանք տեսնելուց ու բացատրությունները լսելուց հետո չէին նույնացնում ադրբեջանական գորգերի հետ։ Պրոֆեսիոնալ մասնագետների շրջանակը հիանալի գիտի, որ ադրբեջանական գորգ հասկացություն ընդհանրապես գոյություն չունի։ Քոչվոր ժողովուրդներին գորգագործությունը հասու չէ, գորգը դազգահների վրա են գործում, դազգահը որ մի տեղ դնում են, նույն տեղում էլ պետք է մնա։ Ադրբեջանցիներինը փոքր գործիք է, որը, ձեռքերի մեջ պահելով. փոքր կտորներ են գործում, որպեսզի հողի վրա չնստեն։ Մի քանի նախշեր ունեն, դրանք ընդհանրություն չունեն մերի հետ։
Ադրբեջանը մեծ գումարներ է դնում արցախյան գորգը՝ որպես ադրբեջանական մշակույթ, աշխարհին ճանաչելի դարձնելու համար։ Նրանց հաշվարկը հասարակ ժողովրդի վրա է, որը չի պատկերացնում գորգարվեստը, բայց մասնագետները հստակ տարբերում են: Թանգարանում մենք ցուցադրում էինք նաև գորգագործության համար կիրառված գործիքները՝ հին դազգահներ, ճախարակ, իլիկ և այլն, որոնք գորգի ստեղծման պատմությունն էին ներկայացնում:
Պրն Ասծատրյան, Ձեր հավաքածուն ցուցադրվե՞լ է Հայաստանից դուրս, այլ երկրներում ցուցադրություն կազմակերպելու առաջարկներ եղե՞լ են:
Լուրջ առաջարկներ չեն եղել նաև այն պատճառով, որ ապահովագրական համակարգ չենք ունեցել: Տեղափոխելը ռիսկային է, արտասահմանցիների համար կարևոր է ապահովագրություն ունենալը: Մի քանի տարի է, որ ապահովագրական բիզնեսը զարգացել է, և նոր են սկսել նման բաները ապահովագրել։ Եթե առաջարկներ լինեն՝ պատրաստ եմ համագործակցելու: Ադրբեջանցիները մեծ գումարներ են ներդնում մեր գորգարվեստը սեփական մշակույթ ներկայացնելու համար, բայց եթե մենք մի անգամ շրջենք արտասահմանում, այդ միֆը հօդս կցնդի։
Ձեր հավաքածուում կա՞ն գորգեր, որոնք շատ հին են: Արցախի մելիքական տոհմերին կամ այլ նշանավոր ընտանիքների պատկանող նմուշներ կա՞ն։
Ավետարանոց գյուղի մի ընտանիքից գորգ եմ ձեռք բերել, որը մելիք Բաղրի հայտնի տոհմին է պատկանել: Այդ տոհմը հայտնի է 1600-ական թվականներից, նրանց գորգը, պահպանվելով 1980-ին, հասել էր այդ ընտանիքին: Ես էլ նրանցից եմ ձեռք բերել, շատ շքեղ գորգ է։ Շուշիում գործված գորգերը շատ բարձր որակ ունեին, դրանք գործվում էին բարձորակ մանուֆակտուրաներում՝ վաճառքի համար և միայն Եվրոպա էին արտահանվում։ Այդպիսի գորգեր պահպանվել էին Շուշիի նշանավոր ընտանիքներում: Ցուցադրված ծաղկագորգերը գործվել են Շուշիում։
Ասում են՝ գորգերը պատմություն ունեն, ո՞ւմից էիք ձեռք բերում դրանք։
Թանգարան ստեղծելու համար չես կարող նստել և սպասել, որ մարդիկ իրենք առաջարկեն, բայց լինում էր, որ գալիս, առաջարկում էին: Մի կին գորգ էր բերել, 20-րդ դարի սկզբի գորգ էր, այնքան էլ լավը չէր, մեջը քիմիական գույներ կար, բայց որ բերել էր՝ վերցրինք։ Հետո նրա աղջիկն ու փեսան եկան և սկսեցին վիճել, թե մամային խաբել եք։ Գորգեր գնելիս սկզբունքորեն ես գին չէի առաջարկում, ասում էի՝ դուք ասեք, որպեսզի մարդիկ դժգոհ չմնան։ Նրանց պահվածքից տատիկը վատ էր զգում իրեն, ես ասացի՝ վատ մի զգացեք, կարող եք հետ վերցնել գորգը։ Փեսան ասաց, թե փոխարենը մի ուրիշ գորգ կառաջարկեմ ձեզ, մեզ տարավ իր նկուղ և մոտ 200 տարվա գորգ ցույց տվեց, որը գետնին գցած էր, վրան մի երկու վնասված տեղ ուներ։ Ասում եմ՝ ինքը եկել, զոքանչի գորգի համար է կռիվ տալիս, իսկ այս գլուխգործոցն իր նկուղում գցած է։ Այդ գորգը վաճառեց մեզ, այն վնասված տեղեր ուներ, որը վերականգնելու համար 1800 դոլար եմ վճարել։
Ընդհանրապես գորգերը ձեռք բերելուց մինչև թանգարան տանելը երկուսից երեք ամիս պահում էինք ֆոնդում, որովհետև հավանական էր, որ այդպիսի պատմություներ կլինեն։ Թանգարանի անունը մեզ համար ավելի կարևոր է, գորգ ձեռք բերելու որոշակի սկզբունքներ կան, որոնք հստակ պահպանում ենք։ Մարդիկ գիտեին, որ թանգարանի համար եմ ձեռք բերում, խնդիրներ չէին առաջացնում: Եկել, տեսել են, որ իրենց գորգը ցուցադրված է, ուրախացել են։
Ձեզ հաջողվե՞լ է արցախյան հայտնի գորգերի ու կարպետների բոլոր նմուշներն ունենալ հավաքածուում։
Աշխատել եմ հայտնի նմուշներն ունենալ՝ «Վիշապագորգ», «Խնձորեսկ», «Աստղագորգ», «Ծաղկագորգ», «Ծաղկած խաչեր» և այլն։ Հավաքածուի ամենահին գորգը 17-րդ դարի գործ է: Մեզ հայտնի չէ, թե այդ գորգը որ ընտանիքին է պատկանել, ես այն Շոշ գյուղից եմ ձեռք բերել։ Այն մետաքսի վրա արված ասեղնագործ աշխատանք է, օրիգինալ վիճակում: Այս գյուղում ասեղնագործությունը շատ զարգացած է։ Տեղի բնակիչների մի մասն այնտեղ են եկել Երիցմանկաց եկեղեցու մոտ գտնվող բնակավայրից և շատ զարգացած ժողովուրդ են, մի մասն էլ՝ Պարսկաստանի Սալմաստ քաղաքից է եկել։
Գորգեր նվիրե՞լ են թանգարանին:
Երևանից մի գորգագործ սումախ գործվածքով կարպետ նվիրեց։ Մնացածը ես եմ ձեռք բերել:
Ասացին, որ երկար ժամանակ չէիք ցանկանում գորգերը հանել Շուշիից, ո՞րն էր պատճառը:
Երբ ժողովրդի աչքի առջև նման բան ես անում՝ նրան հուսահատեցնում ես։ Բացի այդ, մինչև վերջ չէի ուզում հավատալ, որ Շուշիի անկումը իրականություն է։ Սակայն, երբ հոկտեմբերի վերջին, գորգերը տարհանելուց մի քանի օր առաջ, հրթիռ պայթեց թանգարանի մոտ և դռներն ու պատուհանները ջարդվեցին, հանեցինք։ Մոտ 300 գորգերից կազմված թանգարանի մշտական ցուցադրությունը 80 գորգ էր ներառում, դրանք հնարավոր եղավ փրկել։ Քանակական առումով 70%-ը հանել ենք, որակական առումով դրանք 90-95%-ն են կազմում։ 120 գորգ մնաց թանգարանի ֆոնդում։
Ինչպե՞ս եք պատկերացնում թանգարանի հետագա ճակատագիրը:
Գորգերի թանգարանը մեր մշակույթի մի կարևոր հատվածի պոկված մասն է: Թանգարանի հետագա ճակատագրով, իրոք, մտահոգված եմ, ուզում եմ հստակություն լինի: Ես պարտավոր եմ պահպանել այն. և՛ Արցախի մշակույթի նախարարին, և՛ Երևանում, առաջարկել եմ լուծում տալ հարցին: Ինձ առաջարկում են մաս-մաս վաճառել հավաքածուն, այդպիսի առաջարկներ միշտ եղել են։ Ասացի, որ պատրաստ եմ՝ իմ անուն էլ մեջտեղ չբերել, բայց թանգարանը պահպանվի։ Հիմա ճիշտը այն կլինի, որ դրանք Երևանում պահպանվեն ու ցուցադրվեն:

Ковры из музея Шуши – единственные в мире, происхождение которых достоверно известно
Единственный в мире музей армянских ковров находился в Шуши. Во время последней арцахской войны, за несколько дней до сдачи города, экспонаты музея, хоть и не полностью, но удалось вывезти. С 20 февраля арцахские ковры демонстрируются в Национальном музее-институте архитектуры имени Александра Таманяна в Ереване.
Выставка вызвала большой интерес у общественности. Коллекция ковров принадлежит экономисту, юристу, уроженцу Арцаха Вардану Асцатряну. Благодаря его усилиям являющиеся визитной карточкой Арцаха ковры ручной работы удалось сохранить и представить миру как арцахскую культуру.
Г-н Асцатрян, как у Вас возник интерес к коврам?
В советское время арцахцы замечали, что азербайджанцы ездят по деревням и скупают старые арцахские ковры, либо предлагают обменять их на новые. Я был свидетелем этого явления с детских лет и всегда хотел понять, чем оно обусловлено. Новая волна сбора ковров началась в 1994 году, после первой арцахской войны, когда из Еревана стали приезжать в Арцах за старинными коврами. Их сперва вывозили в Ереван, а оттуда в Америку, Ливан, Турцию и другие страны. И я подумал, что если так будет продолжаться, мы потеряем нашу культуру. Вообще меня очень интересует старина, армянская живопись, но особенно ковры, которые составляют часть нашей культуры. И если бы мы не предприняли шаги по пресечению вывоза наших ковров, то потеряли бы эту культуру. По закону предметы старины не могут вывозиться из страны, однако все закрывали на это глаза.
Я не знаю, почему власти не придавали значения этому вопросу, поэтому решил сам заняться сохранением нашей культуры и начал приобретать ковры.
В этом вопросе нам помогли те самые люди, которые скупали в Арцахе ковры с целью их перепродажи. И хотя это был источник их заработка, они понимали, что поступают неправильно. В 2000 г. эти люди присоединились ко мне, и мы начали покупать в селах ковры. Все были полны энтузиазма. Если до этого они работали ради заработка, то потом стали ощущать себя участниками очень важного дела. Даже в Ереване нам продали несколько ковров по приемлемой цене, когда узнали, что мы покупаем их для музея.
Сколько лет потребовалось для создания Вашей коллекции и когда был открыт музей?
За десять лет мы приобрели очень много ценных ковров, и 2 сентября 2011 г., в День независимости Арцаха, открыли в Шуши музей. Два года он действовал в доме номер 31 на улице Казанчецоц, после чего мы переехали в дом номер 58 на той же улице. Музею был предоставлен первый этаж. Это было сгоревшее здание, которое полностью отремонтировал проживающий в Москве меценат с арцахскими корнями Каро Саргсян. При это был сохранен исторический облик здания.
В 2013 г. музей посетил немецкий искусствовед Фолькмар Ганцхорн, который в те дни участвовал в проходившей в Ереване трехдневной международной конференции на тему “Армянский узел: традиции ковроткачества”. Его научная монография “Восточно-христианский ковер” переведена на армянский язык. Исследование Ганцхорна посвящено происхождению ковра, его орнаментам. После ознакомления с экспозицией музея, известный ученый выделил следующий принцип, которым я руководствовался при приобретении ковров: “Ваш музей – единственный в мире, где достоверно известно происхождение всех экспонатов. В музеях других стран можно увидеть более старые и ценные ковры, но их происхождение неточно, поскольку они не были приобретены у первоисточника. Прежде, чем попасть в музей, они переходили из рук в руки”.
Все знают, что именно этим принципом я руководствовался, когда приобретал ковры, что является наилучшим доказательством арцахского происхождения этих ковров. Если не знаешь семью, то обязательно должен знать село, для музея это обязательный принцип.
Кто были посетители музея в Шуши? Проявляли ли иностранцы интерес к армянским коврам? Не отождествляли ли они арцахские ковры с азербайджанскими?
Музей посещали воспитанники детских садов, школьники, по субботам и воскресеньям приводили солдат, приходили находившиеся в Арцахе иностранцы, которых было довольно много. Посмотрев экспонаты и выслушав объяснения, они больше не отождествляли наши ковры с азербайджанскими. Специалисты прекрасно знают, что понятие “азербайджанский ковер” не существует. Ковроткачество недоступно кочевым племенам. Ковер ткут на специальных ткацких станках, которые всегда находятся на одном месте.
Азербайджанцы пользуются небольшим ручным инструментом, с помощью которого ткут маленькие коврики, чтобы не сидеть на голой земле. У них несколько узоров, которые ничего общего с нашими узорами не имеют.
Азербайджан вкладывает большие деньги в то, чтобы представить миру арцахские ковры как образцы азербайджанской культуры. Они делают ставку на простых людей, не имеющих представления о ковроткачестве, но специалисты четко отличают армянские ковры от азербайджанских. В музее мы демонстрировали также инструменты, которые используются в ковроткачестве и дают представление об истории создания ковров.
Г-н Асцатрян, демонстрировалась ли Ваша коллекция за пределами Армении? Поступали ли предложения организовать выставки в других странах?
Серьезных предложений не поступало в частности потому, что у нас не было страховой системы. Перевозить ковры было рискованно, а для иностранцев наличие страховки очень важно. Страховой бизнес начал развиваться лишь несколько лет назад. Если поступят предложения, я готов сотрудничать. Азербайджанцы тратят огромные средства на то, чтобы представить наше ковроткачество как свою культуру, но если мы один раз побываем за границей, этот миф моментально развеется.
Есть ли в Вашей коллекции старинные ковры – например, экспонаты, принадлежавшие меликским родам или известным семьям Арцаха?
В селе Аветараноц я приобрел у одной семьи ковер, который принадлежал роду известного мелика Багра. Этот род известен с 1600-х годов. Ковер роскошный. Созданные в Шуши ковры имеют очень высокое качество, они ткались в хороших мануфактурах и экспортировались только в Европу. Такие ковры сохранились в известных семьях Шуши. Демонстрируемые цветочные ковры сотканы в Шуши.
Говорят, ковры имеют историю. У кого Вы их приобретали?
Если хочешь создать музей, нельзя сидеть и ждать, пока люди сами предложат тебе их купить. Но были случаи, когда люди приходили и предлагали свои ковры. Однажды женщина принесла ковер, сотканный в начале 20-го века. Он был не очень хорошего качества, в нем были использованы химические краски, но поскольку она сама принесла ковер, мы его купили. Потом пришли дочь и зять этой женщины и заявили, что мы ее обманули. Я предложил вернуть им ковер. Зять сказал, что вместо этого может предложить другой ковер. Он повел нас в подвал своего дома, где на полу лежал ковер, которому было лет 200, но на нем имелись два поврежденных участка. Мужчина пришел скандалить из-за ковра тещи, а у самого в подвале лежал настоящий шедевр. Он продал нам этот ковер, и я еще потратил 1800 долларов на то, чтобы отреставрировать его.
Надо сказать, что после приобретения ковра мы держим его 2-3 месяца в фондах, поскольку могут происходить подобные истории. Для нас репутация музея важнее. При покупке ковра мы четко соблюдаем определенные принципы. Люди знают, что я приобретаю ковры для музея, и проблем не возникает. Потом они приходят к нам и очень радуются, видя среди экспонатов свой ковер.
Удалось ли Вам приобрести все образцы известных арцахских ковров и карпетов?
Я старался приобретать известные образцы ковров – “Вишапагорг”, “Хндзореск”, “Астхагорг”, “Цахкагорг”, “Цахкац хачер” и т.д. Самый старый ковер в коллекции относится к 17-му веку. Мы не знаем, какой семье он принадлежал, я приобрел его в селе Шош. Он представляет собой вышивку на шелке. Вообще в селе Шош вышивка очень распространена. Часть местных жителей переехала туда из населенного пункта, расположенного рядом с церковью Ерицманкац, это очень развитые люди. Часть из них – уроженцы города Салмаст в Иране.
А были случаи, когда музею дарили ковры?
Ковродел из Еревана подарил нам ковер сумах. Все остальные приобрел я сам.
Говорят, что Вы долгое время не хотели вывозить ковры из Шуши. Почему?
Когда ты идешь на такой шаг на глазах у всех людей, они приходят в отчаяние. Кроме того, я до конца не хотел верить в то, что падение Шуши станет реальностью. Но после того, как в конце октября, за несколько дней до вывоза ковров, рядом с музеем взорвался снаряд и в нашем здании выбило все стекла, мы решили эвакуировать экспонаты. Состоявшая из 300 ковров постоянная экспозиция музея включала 80 ковров, их удалось спасти. В количественном плане мы вывезли 70% экспонатов, в качественном плане это составляет 90-95%. В фондах музея осталось 120 ковров.
Как Вы представляете дальнейшую судьбу музея?
Музей ковров – оторванная от нас важная составляющая нашей культуры. Я действительно обеспокоен дальнейшей судьбой музея и хочу, чтобы в этот вопрос была внесена ясность. Я обязан сохранить музей, поэтому предложил и министру культуры Арцаха, и здесь, в Ереване, решить этот вопрос. Мне предлагают продать коллекцию по частям, такие предложения поступали всегда. Я сказал, что готов отказаться от указания своего имени, лишь бы сохранить музей. Сейчас ковры правильно хранить и демонстрировать в Ереване.