Միջազգային կազմակերպություններին է ուղարկվել Արցախի ԱԳՆ հուշագիրը ԱՀ-ի օկուպացված տարածքներ Ադրբեջանի նախագահի այցի կապակցությամբ
Փետրվարի 25-ին միջազգային կազմակերպություններին է ուղարկվել Արցախի ԱԳՆ հուշագիրը Արցախի Հանրապետության օկուպացված տարածքներ Ադրբեջանի նախագահի Իլհամ Ալիևի այցի կապակցությամբ։ Այս մասին տեղեկացնում է Արցախի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական կայքը։
«Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ Թուրքիայի և տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների վարձկանների աջակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո Ադրբեջանի իշխանություններն անցել են ռազմական ճանապարհով արձանագրված փաստացի արդյունքների ամրագրմանը, ինչը միջազգային իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտում է։ Փաստաթղթի համաձայն՝ տվյալ քաղաքականության իրականացման գործիքներից են Ադրբեջանի նախագահի այցելությունները բռնազավթված տարածքներ, որոնցից առավել աչքի ընկնողը Ալիևի այցն է Շուշի քաղաք, որտեղ նա աղաղակող սպառնալիքներ և հայ ժողովրդի հանդեպ բացահայտ ատելություն պարունակող ռազմատենչ հռետորաբանությամբ մի շարք հայտարարություններ է արել։
Հուշագրում ասվում է նաև, որ այդ այցերի սադրիչ և հրահրող բնույթն ու դրանց ուղեկցող հայտարարությունները վկայում են ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համապարփակ կարգավորման շուրջ բանակցային գործընթացի վերսկսումը խափանելու, հակամարտությունը չկարգավորված վիճակում պահելու Ադրբեջանի մտադրության մասին: «Ադրբեջանի նման ապակառուցողական և հանդուգն պահվածքն արժանի է միջազգային հանրության ամենախիստ դատապարտմանը»,- նշվում է հուշագրում:
Փաստաթղթում շեշտվում է, որ Արցախի ժողովուրդն իրացրել է ինքնորոշման և այդ տարածքներում պետականության ձևավորման իր իրավունքը: Ինչպես նշվում է փաստաթղթում, այս հիմնարար իրավունքի խախտումը հանդիսանում է ոչ միայն մարդու իրավունքների ոտնահարում, այլև տարածաշրջանային անվտանգության լուրջ սպառնալիքների հիմնական աղբյուրներից մեկը:
Հուշագրում նշվում է, որ Արցախի Հանրապետության տարածքների կարգավիճակի փոփոխմանը միտված Ադրբեջանի Հանրապետության ցանկացած օրենսդրական և վարչական գործողություններ՝ ներառյալ հողի և ունեցվածքի սեփականազրկումը, բնակչության վերաբնակեցումը օկուպացված տարածքներում և բռնազավթված տարածքների բռնակցումը, անվավեր են միջազգային իրավունքով և չեն կարող փոխել ԱՀ տարածքների կարգավիճակը: Ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման արդյունքում տարածքային ոչ մի ձեռքբերում չպետք է օրինական ճանաչվի:
Փաստաթղթում նշվում է, որ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության տարածքի, այդ թվում՝ Շուշի քաղաքի ներկայիս ռազմական օկուպացիան նույնպես չի կարող փոխել դրանց կարգավիճակը: Շուշի քաղաքը Արցախի անբաժանելի մասն է ինչպես տարածքային, այնպես էլ մշակութային, տնտեսական և պատմական առումներով: Այն բռնի անջատելու ցանկացած փորձ Արցախի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության կոպիտ խախտում է:
Հուշագրում ընդգծվում է, որ միայն ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի կարգավորումը, որը կվերացնի դրա հիմնական պատճառը՝ կապված Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի իրավունքները չճանաչելու հետ, կուղղի Ադրբեջանի կողմից ռազմական ուժի ապօրինի կիրառման հետևանքները և թույլ կտա վերականգնել վեճերի խաղաղ կարգավորման սկզբունքի գերակայությունը»,- նշված է կայքում:

МИД Республики Арцах направил в международные организации Меморандум в связи с визитом президента Азербайджана на оккупированные территории Республики Арцах
25 февраля МИД Республики Арцах направил в международные организации Меморандум в связи с визитом президента Азербайджана Ильхама Алиева на оккупированные территории Республики Арцах. Об этом сообщает пресс-служба Министерства иностранных дел Арцаха
В документе, в частности, отмечено, что после окончания 44-дневной войны, навязанной Арцаху со стороны Азербайджана при поддержке Турции и наемников из различных террористических группировок, власти Азербайджана взяли курс на закрепление свершившегося факта, установленного в результате применения военной силы, что является вопиющим нарушением норм международного права. Согласно документу, одним из инструментов реализации данной политики являются визиты президента Азербайджана на захваченные территории, наиболее ярким из которых является визит Алиева в г.Шуши, где он сделал ряд заявлений, изобиловавших вопиющими угрозами и воинственной риторикой, содержавшей откровенную ненависть к армянскому народу.
В Меморандуме также говорится, что провокационный и подстрекательский характер этих визитов и сопутствующие им заявления свидетельствуют о намерении Азербайджана сорвать возобновление переговорного процесса по всеобъемлющему урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, поддерживать конфликт в неурегулированном состоянии. Подобное деструктивное и вызывающее поведение Азербайджана заслуживает строжайшего осуждения со стороны международного сообщества, отмечается в Меморандуме.
В документе подчеркивается, что народ Арцаха реализовал свое право на самоопределение и образование государственности на данных территориях. Как отмечено в документе, нарушение данного основополагающего права является не только нарушением прав человека, но и одним из основных источников серьезных угроз региональной безопасности.
В Меморандуме отмечается, что любые законодательные и административные действия Азербайджана с целью изменения статуса территорий Республики Арцах, включая экспроприацию земли и собственности, переселение населения на оккупированные территории и присоединение оккупированных территорий, недействительны по международному праву и не могут изменить их статус. Никакие территориальные приобретения в результате угрозы силой или ее применения не должны признаваться законными.
В документе отмечается, что нынешняя военная оккупация Азербайджаном территорий Республики Арцах, в том числе города Шуши, также не может изменить их статус. Город Шуши является неотъемлемой частью Арцаха как в территориальном, так и в культурном, экономическом и историческом аспектах. Любая попытка его отторжения является грубым нарушением территориальной целостности Республики Арцах.
В Меморандуме подчеркивается, что только справедливое урегулирование азербайджано-карабахского конфликта, которое устранит его первопричину, связанную с нежеланием Азербайджана признать права народа Арцаха, исправит последствия незаконного применения Азербайджаном военной силы и позволит восстановить верховенство принципа мирного разрешения споров.