Հայաստանի ՄԻՊ-ի դիրքորոշումները՝ երկրում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի մի շարք դիրքորոշումներ երկրում վերջին օրերին տեղի ունեցող իրադարձությունների վերաբերյալ՝
1. Մարդու իրավունքներն ու ազատությունները կարող են երաշխավորված լինել միայն ժողովրդավարության պայմաններում: Ժողովրդավարությունն ու մարդու իրավունքների համակարգն են ընկած նաև երկրի անվտանգության հիմքում:
2. Ժողովրդավարական գործընթացներն են, որ ապահովում են անհանդուրժողականության բացառում, զսպում են լարվածությունը և երաշխավորում են իրադարձությունների զարգացումը համերաշխության պայմաններում: Այս օրերին առավել ևս չպետք է որևէ պարագայում թույլ տալ, որպեսզի տեղի ունենան ծայրահեղական բնույթ ունեցող զարգացումներ:
3. Ուստի, ժողովրդավարական բոլոր հաստատություններն այս օրերին պետք է լինեն ակտիվ, պետք է բացառվի նրանց որևէ պասիվություն կամ առավել ևս անգործություն:
4. Մեր երկրի Սահմանադրության 2-րդ հոդվածն ամրագրում է, որ Հայաստանի Հանրապետությունում իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին: Սա անմիջական ժողովրդավարության հիմնարար իրավական ամրագրում է:
5. Սահմանադրության նույն հոդվածը սահմանում է, որ ժողովուրդն իր իշխանությունն իրականացնում է ազատ ընտրությունների, հանրաքվեների, ինչպես նաև Սահմանադրությամբ նախատեսված պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու պաշտոնատար անձանց միջոցով: Սա նշանակում է, որ Սահմանադրությունը հռչակել է ներկայացուցչական ժողովրդավարությունը՝ որպես հիմնարար սկզբունքը:
6. Ներկայացուցչական ժողովրդավարության հիմքերից է պառլամենտարիզմը, խորհրդարանը երկրում՝ մանավանդ խորհրդարանական կառավարման համակարգ ունեցող երկրում:
7. Հատկապես պետք է նկատի ունենալ խորհրդարանի անփոխարինելի դերը բարդ ու ճգնաժամային իրավիճակներում՝ լինելով հավասարակշռող ու զսպող, առկա ելքերից լուծումներ ապահովող հաստատություն: Մտահոգիչ է, որ արդեն մի քանի օր է խորհրդարանում ընդդիմադիր խմբակցությունների նախաձեռնած նիստերը չեն կայանում, օրակարգային արդիական հարցերը քննարկման չեն արժանանում: Ամեն դեպքում, հանրության համար դրանք չունեն տեսանելիություն: Ժողովրդավարական հաստատութունների ու առաջին հերթին խորհրդարանի պասիվությունը բացասական է ազդում իրավիճակի խաղաղ հանգուցալուծման վրա: Դա ստիպում է, իրադարձությունների զարգացումը մղում է ժողովրդավարական հաստատություններից դուրս, ինչն էլ իր հերթին կարող է մեծացնել լարվածությունը:
8. Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն իրականացնում է նաև վերջին օրերի թե՛ իշխանության, թե՛ ընդդիմության կազմակերպմամբ հավաքների դիտարկումներ:
9. Նախ, հարկ ենք համարում արձանագրել, որ խաղաղ հավաքների ազատությունը երաշխավորված է ՀՀ Սահմանադրությամբ և ՀՀ ստանձնած միջազգային պարտավորություններով: Խաղաղ հավաքների ազատության նպատակներից է ապահովել հանրային քննարկման հարթակ և բողոքի բաց արտահայտման հնարավորություն, հատկապես եթե տեղի է ունենում հանրային նշանակության այնպիսի իրադարձություն, որին հասարակությունը անհրաժեշտ է համարում հրատապ արձանգանքել:
10. Հատուկ եմ ընդգծում, որ խաղաղ հավաքների ազատության լիարժեք ու անվտանգ իրականացումը երաշխավորելը պետության պոզիտիվ պարտավորությունն է:
11. Այս ամենով հանդերձ, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է անթույլատրելի երևույթներ՝ վիրավորանքի ու ատելության խոսքի բարձր ծավալ: Այս վիճակն անգամ առավել բարձր ծավալով նկատվում է սոցիալական ցանցերում: Սա խիստ մտահոգիչ է նախևառաջ այն առումով, որ հասարակությանը տանում է բևեռացման ու մոտեցումների ռադիկալացման:
12. Մասնավորապես, վիրավորական ու անհանդուրժողականությունը խորացնող արտահայտություններ են արձանագրվել քաղաքական իշխանությանն աջակցող հավաքի ու երթի ժամանակ, մասնավորապես՝ դրանց մասնակիցների կողմից՝ ուղղված ընդդիմության կազմակերպած հավաքի մասնակիցներին:
13. Նույն անթույլատրելի երևույթներն արձանագրվել են նաև ընդդիմության հավաքների ու երթերի ընթացքում թե՛ մասնակիցների, թե՛ որոշ ելույթ ունեցողների կամ կազմակերպիչների կողմից գործածվող՝ վիրավորանքի ու անհանդուրժողականությունն ավելացնող անթույլատրելի բառապաշար ու գործողություններ:
14. Այս առումով, խիստ դատապարտելի է այսօր Երևանի Բաղրամյան պողոտայում անցկացվող հավաքի ժամանակ մահապատժի բեմականացված ցուցադրումը: Առավել ևս դատապարտելի է, որ բեմականացումը ցուցադրվել է զանգվածային հավաքի ժամանակ ու այն էլ այն պայմաններում, որ հավաքը հեռարձակվել է զանգվածային լրատվության միջոցների ուղիղ եթերներով՝ թիրախում ունենալով լայն հանրությանը, այդ թվում՝ ակնհայտ է, որ դա լայն հասանելիություն էր ունենալու նաև երեխաների համար: Հավաքի կազմակերպիչները պարտավոր էին նկատի ունենալ, որ նման երևույթներն ակնհայտ են ասոցացվում բռնության հետ, ստեղծում են բռնությունն արդարացնելու տպավորություն և ակնհայտորեն չեն բխում հավաքի խաղաղ նպատակներից ու առարկայից, ուստի չեն կարող որէև պարագայում թույլատրելի լինել, այն էլ այս լարված օրերին ու միայն նպաստում են լարվածության աճին (կոնկրետ սույն հայտարարության նպատակը ստեղծագործության ազատության սահմանների քննարկումը չէ):
15. Ուստի, հավաքների կազմակերպիչներն՝ անկախ նրանից իշխանության, թե ընդդիմության կազմակերպմամբ են, պարտավոր են ցուցաբերել առավելագույն զգոնություն, դրսևորել զսպվածություն, ամեն ինչ անել, որպեսզի ապահովվի հավաքի խաղաղ բնույթը և բացառվի որևէ տեսակի լարվածության տանող երևույթ: Պետք է նկատի ունենալ, որ առանց այն էլ երկիրը գտնվում է հետպատերազմական բարդ շրջանում, իսկ հասարակությունը՝ հասկանալիորեն էմոցիոնալ լարված վիճակում:
16. Մեր երկրում բոլոր գործընթացները պետք է ընթանան բացառապես ՀՀ Սահմանադրությամբ ու օրենքներով նախատեսված ժողովրդավարական ճանապարհով՝ մարդու իրավունքների նկամամբ բացառիկ հարգանքի ու համերաշխության պայմաններում», - նշված է հաղորդագրությունում:

Armenian Human Rights Defender Condemns Mock Execution in Yerevan, Calls for Reduction of Hatemongering
Armenian Human Rights Defender Arman Tatoyan issued the following statement on February 26 regarding the political situation in Armenia.
1. Human rights and freedoms can only be guaranteed in a democracy. Democracy and human rights are at the heart of the country's security.
2. It is the democratic processes that ensure the barring of intolerance, curbing of tensions, and guarantee the development of events within conditions of solidarity.
Henceforth, under no circumstances should extremist developments be permitted to take place.
3.Therefore, all democratic institutions must be active these days, they must not revert to any passivity or inactivity.
4. Article 2 of the Constitution of our country stipulates that power in the Republic of Armenia belongs to the people.
This is a fundamental legal provision of direct democracy.
5. The same article of the Constitution stipulates that the people exercise their power through free elections, referendums, as well as through state and local self-government bodies, and carried out by officials sanctioned by the Constitution.
This means that the Constitution has declared a representative democracy as a fundamental principle which must be adhered to.
6. One of the foundations of representative democracy is parliamentarism, and the parliament in a country, especially in a country with a parliamentary system of government.
7. In particular, the irreplaceable role of the parliament in difficult and crisis situations should be considered as being a balancing and restraining institution, providing solutions from the arising circumstances.
It is worrying that the sessions initiated by the opposition factions have not been held in parliament for several days now, and the current issues on the agenda are not being discussed. To be clear, the parliament has been invisible to the public.
The passivity of democratic institutions, and foremost the parliament, has a negative impact on the peaceful resolution of the situation in the country.
This forces the development of events beyond democratic institutions, which in turn can increase tensions.
8. The Human Rights Defender's Office is also monitoring recent demonstrations organized by both the government and the opposition.
9. First of all, we consider it necessary to state that the freedom of peaceful assembly is guaranteed by the Constitution of the Republic of Armenia and the international obligations undertaken by the Republic of Armenia.
One of the goals of freedom of peaceful assembly is to provide a platform for public debate and an opportunity to express open grievances, especially if there is a circumstance of public importance which the public deems urgent.
10. We emphasize in particular that ensuring the full and safe exercise of freedom of peaceful assembly is a positive obligation of the state.
11. In spite of all this, the Human Rights Defender's Office recorded unacceptable phenomena — high volume of insults and hate speech. This situation is observed and is even more prevalent on social networks.
This is very worrying, first of all, in the sense that it leads society to polarization, and it foments radicalization of approaches.
12. In particular, insulting and intolerant expressions were recorded during rallies and marches in support of political power, in particular by the participants in demonstrations and rallies directed at those organized by the opposition.
13. The same impermissible phenomena has been noted in the form of the unacceptable vocabulary and actions used by the participants and some speakers or organizers during the rallies and marches of the opposition with an increase of insulting language and heightened intolerance.
14. In this regard, the staged demonstration of the death penalty during a rally on Baghramyan Avenue in Yerevan today is highly reprehensible.
It is most reprehensible that the staging was shown during the mass gathering, especially in conditions when the gathering was broadcast live in the mass media, targeting the public, including the obvious disregard that it would be widely accessible to be viewed by children as well.
The organizers of the demonstration must keep in mind that such events are clearly associated with violence and give the impression of condoning and justifying violence (the specific purpose of this statement is not a dissertation on the limits of creative freedom).
15. Therefore, the organizers of the demonstrations, regardless of whether they are organized by the government or the opposition, are obligated to be extremely vigilant, to show restraint, to do everything possible to ensure the peaceful nature of the gathering, and to exclude any form conduct which heightens tensions.
We must keep in mind that the country is already in a difficult post-war period, and our society is, understandably so, very tense emotionally.
16. In our country, all processes must be conducted exclusively in a democratic way, and consistent with that which is provided by the Constitution and the laws of the Republic of Armenia, with conditions of exceptional respect towards human rights, and with solidarity.