Արցախի ԱԺ հայտարարությունը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին
Արցախի ԱԺ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքների իրավական կարգավիճակի մասին: Այն ներկայացնում ենք ստորև.
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը վերահաստատում է, որ`
- 1991թ. սեպտեմբերի 2-ին Լեռնային Ղարաբաղի (Արցախի) Հանրապետության անկախությունը հռչակվել է ԽՍՀՄ օրենսդրության և միջազգային իրավունքի նորմերի հիման վրա,
- Արցախի Հանրապետությունը 1992-1994թթ. հետ է մղել Ադրբեջանի Հանրապետության սանձազերծած ագրեսիան՝ ուղեկցված միջազգային հումանիտար իրավունքի բազմաթիվ խախտումներով,
- Արցախի Հանրապետությունը, որպես հակամարտության կողմ, տարբեր ձևաչափերով մասնակցել է 1992-2020թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում ընթացող բանակցություններին՝ տարածաշրջանային կայունության ապահովման և ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման նպատակով,
- Ադրբեջանի Հանրապետությունը, խախտելով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի և համանախագահ պետությունների առջև ստանձնած ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառումից հրաժարվելու պարտավորությունը, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին լայնածավալ ռազմական գործողություններ է ձեռնարկել Արցախի Հանրապետության դեմ, որին զոհ են գնացել հազարավոր մեր հայրենակիցներ՝ ինչպես խաղաղ բնակչության շրջանում, այնպես էլ Պաշտպանության բանակի շարքերից, միտումնավոր ոչնչացվել են Արցախի Հանրապետության քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու մշակութային ժառանգությունը:
Հիմք ընդունելով վերը նշված իրողությունները՝ Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը հայտարարում է.
- Մինչ այս պահը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված Արցախի Հանրապետության տարածքները համարվում են բռնազավթված (օկուպացված) Ադրբեջանի Հանրապետության կողմից,
- Արցախի Հանրապետության նկատմամբ Ադրբեջանի իրականացրած ագրեսիան և նշված տարածքների բռնազավթումը որևէ իրավական ազդեցություն չեն կարող ունենալ ապագա բանակցությունների ընթացքում Արցախի Հանրապետության կարգավիճակի ու սահմանների որոշման գործընթացում։

The Artsakh National Assembly issued the following statement today on the legal status of the territories of the Artsakh Republic under the control of Azerbaijan.
The National Assembly of the Artsakh Republic reaffirms that:
- On September 2, 1991, the independence of the Nagorno Karabakh (Artsakh) Republic was declared on the basis of the USSR legislation and norms of international law,
- The Republic of Artsakh in 1992-1994 repulsed the aggression unleashed by the Republic of Azerbaijan, accompanied by numerous violations of international humanitarian law,
- The Artsakh Republic, as a party to the conflict, participated in various events in 1992-2020. Negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group for regional stability and the peaceful settlement of the Karabakh conflict,
- The Republic of Azerbaijan, violating its obligation made before the OSCE Minsk Group and co-chair countries to refuse to use the threat of force, on September 27 2020 launched large-scale military operations against the Artsakh Republic, which killed thousands of our compatriots, both among the civilian population and the Defense Army. The civilian infrastructure and cultural heritage of the Artsakh Republic were deliberately destroyed.
Based on the above-mentioned facts, the National Assembly of the Artsakh Republic declares:
1 - The territories of the Artsakh Republic that have been under the control of Azerbaijan so far are considered occupied by the Republic of Azerbaijan.
2 - Azerbaijan's aggression against the Artsakh Republic - the occupation of the mentioned territories - cannot have a legal bearing on the status of the Artsakh Republic and the process of determining its borders during future negotiations.