Մարուքյանը պատրաստ է բանակցել Փաշինյանի հետ
"Առավոտյան ինձ հետ կապ է հաստատել վարչապետը և առաջարկել հանդիպում," - խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Պատգամավորի խոսքով` վարչապետը հրավիրել է իրեն՝ քննարկելու արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ հարցը:
«Ես համաձայնություն եմ տվել, ենթադրում եմ վաղը կհանդիպենք, երբ հանդիպենք, կքննարկենք ամբողջությամբ բոլոր առաջարկները, ինչ եզրահանգում կլինի, կիմանաք»,-ասաց նա:
Հարցին` վարչապետի հետ հանդիպման պայմանով է գնում, թե առանց նախապայմանի, Մարուքյանն արձագանքեց` երկիրն այս վիճակից հանելու համար պատրաստ է բազմաթիվ փոխզիջումների:
«Մեր նախապայմանը բանակին դադար տալն էր, որ ցնցումների մեջ չընկնենք բանակի հետ հակադրության պատճառով, քաղաքական գործիչներով գնանք ընտրությունների: Երկիրն առանց ընտրությունների չի հանդարտվելու, սակայն մինչ ընտրությունները կան ծառացած խնդիրներ, օրինակ` գործադիր իշխանություն և բանակ հակադրությունը, այս խնդիրը պետք է լուծվի, նոր ընտրություններ լինեն»,- ասաց նա:
Մարուքյանի խոսքով` կողմ է արտահերթ ընտրությունները հնարավորինս սեղմ ժամկետում իրականացնել, քանի որ ամեն օր երկրում միջավայրը հղի է բախումներով:
Ըստ նրա` ցանկացած հարց պետք է լուծվի փոխհամաձայնությամբ, եթե չկա կոմպրոմիս, խնդիրները չեն կարող կարգավորվել:

Марукян готов вести переговоры с Пашиняном
“Утром мне позвонил премьер и предложил встретиться”,- сообщил сегодня журналистам руководитель оппозиционной парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
По его словам, Никол Пашинян пригласил его обсудить вопрос проведения внеочередных парламентских выборов.
“Я дал согласие. Мы встретимся предположительно завтра. В ходе встречи обсудим все предложения. О результатах вы узнаете”,- сказал Э.Марукян.
На вопрос, выдвинул ли он условия для встречи с главой правительства, депутат ответил, что для вывода страны из создавшейся ситуации готов на многие компромиссы.
“Наше предусловие – дать армии передышку, чтобы из-за противостояния с ней не допустить потрясений, чтобы мы, политические деятели, пошли на выборы. Без проведения выборов ситуация в стране не успокоится. Однако есть проблемы, которые требуют решения сейчас. Например, противоречия между исполнительной властью и армией. Выборы могут состояться только после преодоления этих противоречий”,- сказал Марукян.
Он отметил, что является сторонником проведения внеочередных выборов в максимально сжатые сроки, поскольку ситуация в стране каждый день чревата столкновениями.
Любой вопрос должен решаться в результате достижения взаимного согласия. Без компромиссов проблемы не могут быть разрешены, подчеркнул Эдмон Марукян.