Վազգեն Մանուկյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ
Փետրվարի 20-ին Քննչական կոմիտեն քրեական գործ է հարուցել, որով «Հայրենիքի փրկության շարժման» ղեկավար Վազգեն Մանուկյանը ներգրավվել է որպես մեղադրյալ Քրեական օրենսգրքի 301 հոդվածով, այն է՝ իշխանությունը զավթելուն, տարածքային ամբողջականությունը խախտելուն կամ սահմանադրական կարգը բռնի տապալելուն ուղղված հրապարակային կոչերը։
Այս մասին այսօր «Հայրենիքի փրկության շարժման» հրավիրած հանրահավաքի ժամանակ հայտնեց ընդդիմադիր գործիչ Գեղամ Մանուկյանը։
Մանուկյանը նշեց, որ այդ հոդվածը տարածվել է շարժման մի շարք մասնակիցների վրա։ Մանուկյանը հիշեցրեց, որ Վազգեն Մանուկյանը եղել է 1988 թ.-ի ղարաբաղյան շարժման առաջին հանրահավաքի կազմակերպիչը, Ղարաբաղ կոմիտեի նախագահը։

Вазген Манукян привлечен к уголовному делу в качестве обвиняемого
20 февраля Следственный комитет возбудил уголовное дело, в рамках которого лидер Движения за спасение Родины Вазген Манукян получил статус обвиняемого – ему предъявлено обвинение по статье 301 УК РА (публичные призывы к захвату власти, нарушению территориальной целостности или насильственному свержению конституционного строя).
Об этом сообщил на сегодняшнем митинге представитель оппозиционного Движения за спасение Родины Гегам Манукян. По его словам, упомянутая выше статья распространена и на некоторых других участников Движения. Также Гегам Манукян напомнил о том, что Вазген Манукян является организатором первого митинга Карабахского движения в 1988 году, председателем комитета “Карабах”.