Պատերազմում զոհվածների որոշ մասունքներ հնարավոր չէ նույնականացնել
«Կան պատերազմում զոհված անձանց մասունքներ, որոնք այնքան վնասված են, որ անգամ այլ երկրներում էլ չի հաջողվի դրանց փորձաքննությունն անցկացնել։ Կա մոտ 210 փորձանմուշ, որոնց հետ շատ բարդ է աշխատել։ ԴՆԹ-ի միջոցով 2200-ից ավել մարմնի ճանաչում ունենք։ Այս պահին 180 ծնող սպասում է ԴՆԹ պատասխանի»,- այս մասին լրագրողների հետ զրույցում հայտնեց առողջապահության նախարարը։
Պատասխանելով լրագրողի հարցին՝ թե արդյոք Մեծամորում դիերը պահվում են «Սպայկա» ընկերության սառնարաններում, Անահիտ Ավանեսյանն ասաց, որ դրանք «Սպայկա»-ինը չեն, Մեծամորում կա դիահերձարան, որտեղ հատուկ սառնարաններում պահպանվում են մարմինները։
Կորոնավիրուսի համավարակի առնչությամբ նախարարը հայտնեց, որ այս պահին հիվանդներից 429-ը ծանր վիճակում է, 96-ը՝ ծայրահեղ ծանր, 30-ը միացված է թոքերի օդափոխության սարքերին։

Останки некоторых погибших в войне армянских солдат невозможно идентифицировать
“Есть останки погибших в войне лиц, которые настолько повреждены, что их экспертизу невозможно провести даже в других странах. Очень сложно работать примерно со 210 образцами. Посредством тестов ДНК уже опознано более 2200 тел. На данный момент ответов на анализ ДНК ждут 180 родителей”,- сообщила сегодня журналистам министр здравоохранения Анаит Аванесян.
Министр также отметила, что тела погибших хранятся в специальных холодильных камерах морга в городе Мецамор.
Касаясь ситуации с коронавирусом, А.Аванесян сообщила, что на данный момент имеется 429 тяжелых и 96 крайне тяжелых больных, 30 человек подключены к аппарату ИВЛ.