Ֆինանսների նախարարությունից ստացված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` յուրացման, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու փաստերի առթիվ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունն  ուսումնասիրելով ՀՀ  ֆինանսների նախարարությունից ստացված  ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում իրականացված կենսաթոշակների նշանակման եւ վճարման ճշտության ստուգման արդյունքներով կազմված ակտերի հիման վրա նախապատտրաստված նյութերը,  պարզել է, որ  ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության կենսաթոշակների նշանակման, վճարման և վերահսկողության բնագավառներում կազմակերպական-տնօրինչական լիազորություններ իրականացնող պաշտոնատար անձինք, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, պաշտոնեական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ գրառումներ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով մահացած կենսաթոշակառուների անվամբ, ժամկետանց  լիազորագրերի հիման վրա, կրկնակի թոշակներ նշանակելու  եւ ավել հաշվարկված ստաժի հիման վրա  2009-2010թթ. ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեից  դուրս են գրել եւ վճարել առանձնապես խոշոր չափերի` 113 181 900 դրամ գումար, որը յուրացվել է, ինչի արդյունքում պետությանը պատճառվել է ծանր հետեւանքներ առաջացնող էական վնաս:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ Ա. Նիկողոսյանի որոշմամբ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ  եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:

Возбуждено уголовное дело на основе материалов Министерства финансов РА
В управлении по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА возбуждено уголовное дело по фактам хищения, злоупотребления должностными полномочиями и должностного мошенничества.
Управление по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА, изучив полученные из Министерства финансов материалы, которые были подготовлены на основе актов о результатах проверки точности назначения и выплаты пенсий, проведенных в Государственной службе социальной защиты Министерства труда и по социальным вопросам РА, выяснило, что должностные лица, осуществлявшие организационно-распорядительные полномочия в сферах назначения, выплаты и контроля за пенсиями Государственной службы социального обеспечения Министерства труда и по социальным вопросам РА, исходя из личной заинтересованности и групповых интересов, используя свое должностное положение вопреки интересам службы, а также посредством невыполнения служебных обязанностей, внесения заведомо ложных записей в официальные документы, составления поддельных документов на имя умерших пенсионеров, на основе просроченных доверенностей, назначения двойных пенсий и расчета большего стажа в течение 2009-2010 гг. выписали из госбюджета РА и выплатили сумму в особо крупных размерах – 113 181 900 драмов, которая была присвоена, в результате чего государству был нанесен значительный ущерб с тяжелыми последствиями.
Решением управления по защите государственных интересов Генпрокуратуры РА А.Никогосяна по данному факту возбуждено уголовное дело по п.1 ч.3 ст.179, ч.2 ст.308 и ч.1 ст.314 УК РА.