Ֆինանսների նախարարությունից ստացված նյութերի հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` յուրացման, պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու եւ պաշտոնեական կեղծիք կատարելու փաստերի առթիվ:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունն  ուսումնասիրելով ՀՀ  ֆինանսների նախարարությունից ստացված  ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայությունում իրականացված կենսաթոշակների նշանակման եւ վճարման ճշտության ստուգման արդյունքներով կազմված ակտերի հիման վրա նախապատտրաստված նյութերը,  պարզել է, որ  ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության սոցիալական ապահովության պետական ծառայության կենսաթոշակների նշանակման, վճարման և վերահսկողության բնագավառներում կազմակերպական-տնօրինչական լիազորություններ իրականացնող պաշտոնատար անձինք, անձնական այլ շահագրգռվածությունից և խմբային շահերից ելնելով, իրենց պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելու, ինչպես նաև ծառայողական պարտականությունները չկատարելու, պաշտոնեական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ գրառումներ մտցնելու, կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով մահացած կենսաթոշակառուների անվամբ, ժամկետանց  լիազորագրերի հիման վրա, կրկնակի թոշակներ նշանակելու  եւ ավել հաշվարկված ստաժի հիման վրա  2009-2010թթ. ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեից  դուրս են գրել եւ վճարել առանձնապես խոշոր չափերի` 113 181 900 դրամ գումար, որը յուրացվել է, ինչի արդյունքում պետությանը պատճառվել է ծանր հետեւանքներ առաջացնող էական վնաս:
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության պետ Ա. Նիկողոսյանի որոշմամբ փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 308-րդ հոդվածի 2-րդ  եւ 314-րդ հոդվածի 1-ին մասերով:

Criminal Case Initiated on the Materials Received from the Ministry of Finance
A criminal case was initiated in the State Interests' Protection Department of the RA General Prosecutor's Office on squandering, abuse of official authority and official forgery.
The State Interests' Protection Department of the RA General Prosecutor's Office investigated the materials sent by the RA Ministry of Finance prepared based on the results of checking the accuracy of the appointment and payment of pensions implemented in the State Social Security Service of the RA Ministry of Labor and Social Affairs and revealed that the officials, having the organizational liabilities for the pensions' appointment, payment and supervision implemented in the State Social Security Service of the RA Ministry of Labor and Social Affairs, abused their official authorities for personal and group interests and included false data in the official documents, based on expired certificates formed false documents in the name of dead pensioners as well as by appointing double pensions and additional job experience, in 2009-2010 drew down 113 181 900 drams from the State Budget and squandered it, as a result of which an essential damage was caused to the State.
On the decision of the Head of the State Interests' Protection Department of the RA General Prosecutor's Office A. Nikoghosyan a criminal case was initiated according to the RA Criminal Code Articles 179, part 3, point 1, 308 part 2 and 314, part 1.