Ըստ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալի` «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյքից օգտվում է մի քանի անձ
Ազգային անվտանգության ծառայության տնօրենի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանն կարծում է, որ մի քանի անձ «Գագիկ Սողոմոնյան» ֆեյսբուք օգտահաշիվն օգտագործելու թույլտվություն ունեն : Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը: «Հեռու եմ այն մտքից, որ բացարձակ սխալ ուղղությամբ ենք գնացել, ուղղությունը ճիշտ է: Իմ կարծիքով՝ էջ մուտք գործելու թույլտվություն ունեն մի քանի անձինք, որոնք և տպավորություն են ստեղծում, որ էջը շարունակում է գործել որպես Գագիկ Սողոմոնյան անհատ: Կարծում եմ էջին մուտք ունեն մի քանի անձինք, դրանով է պայմանավորված, որ էջը գործում է»,-ասաց նա:
Ըստ Հարությունյանի` նախաքննությունը շարունակվում է, և նախաքննության ընթացքում ամբողջ շրջանակը պարզ կլինի:
Իրանում հայտնված հայկական ինքնաթիռին անդրադառնալով՝ ԱԱԾ-ի տնօրենի տեղակալը վստահեցրեց, որ աշխատանքեր են տարվում, որպեսզի օդանավը վերադարձվի, պայմանավորվածություն կա իրանական կողմի հետ, այժմ տեխնիկական խնդիրներն են կարգավորվում:
ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում քննվում է քրեական գործ, որի շրջանակներում քննություն է իրականացվում այն բոլոր հանգամանքների առնչությամբ, որոնք վերաբերում են Արցախյան երկրորդ պատերազմի ընթացքում որոշակի տարածքների հանձնմանը կամ հրամանատարության կողմից ոչ իրավաչափ գործողությունների կատարմանը կամ հրամաններ տալ-չտալուն: Թե գործող ու նախկին պաշտոնատար անձինք ինչ կարգավիճակ ունեն, թե՛ ԱԱԾ տնօրենի տեղակալը, թե՛ քննչական դեպարտամենտի ղեկավարը որևէ մանրամասներ չհայտնեցին, ասելով, որ նախաքննություն է ընթանում:

Фейком “Gagik Soghomonyan” пользуются несколько лиц – замдиректора СНБ
Разрешение на пользование страницей “Gagik Soghomonyan” в социальной сети Facebook имеют несколько лиц. Об этом заявил журналистам сегодня в парламенте заместитель директора Службы национальной безопасности Тигран Арутюнян. “Я далек от мысли, что мы пошли в абсолютно ошибочном направлении, оно правильное. На мой взгляд, разрешение на пользование страницей имеют несколько человек, которые и создают впечатление, будто ею постоянно пользуется “Gagik Soghomonyan”,- считает замдиректора СНБ.
По словам Т.Арутюняна, предварительное следствие продолжается, и в процессе расследования будет установлен весь круг пользователей.
По поводу оказавшегося в Иране армянского самолета замдиректора СНБ заверил, что предпринимаются шаги по его возвращению в Армению. Договоренность с иранской стороной уже достигнута, сейчас решаются технические вопросы.
В следственном департаменте СНБ расследуется уголовное дело, в рамках которого изучаются все обстоятельства сдачи некоторых территорий и приказы командования о выполнении неправомерных действий в ходе второй Арцахской войны. На вопрос о статусе действующих и бывших должностных лиц ни замдиректора, ни руководитель следственного департамента СНБ не ответили, пояснив, что ведется предварительное следствие.