ԱՆ-ն մեծացնում է մահճակալային ֆոնդը կորոնավիրուսով վարակված անձանց բուժման համար
Այս շաբաթվա ընթացքում որոշ բժշկական կենտրոններ կամ բաժանմունքներ վերապրոֆիլավորվում են` կորոնավիրուսով վարակված անձանց սպասարկելու համար:
Այս մասին խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը: Նախարարի խոսքով` նախարարությունը մեծացնում է մահճակալային ֆոնդը: Նախորդ շաբաթ «Միքայելյան վիրաբուժական ինստիտուտն» է միացել Covid-19-ով վարակակիր անձանց բուժմանը, ապա «Սուրբ Աստվածամայր» ԲԿ-ում է լրացուցիչ բաժանմունք բացվել:
«Մենք հնարավորություն ունենք 2500 մահճակալ ապահովելու»,- ասաց Ավանեսյանը` հավելելով, որ այս պահին 10 կենտրոն է սպասարկում բուժառուներին:
Նախարարը վստահեցրեց` այս պահին չկան վարակակիր քաղաքացիներ, որոնք բժշկական օգնության տրամադրման խնդիր ունեն:
«Բայց պետք է իմանանք` անհրաժեշտ է ամեն ինչ անել, որ թվերը լինեն կառավարելի, և չունենանք դրսում մնացած պացիենտներ: Նախորդ տասը օրվա ընթացքում բավական մեծացել է կանոնների պահպանման նկատմամբ վերահսկողական մասը»,- ասաց նա:
Հարցին` թվերի աճին զուգահեռ հնարավոր է հեռավար դասապրոցեսին անցնելու և այլ սահմանափակումների որոշում լինի, նախարարն արձագանքեց` այս պահին կարանտինի որոշման փոփոխության և լրացուցիչ սահմանափակումներ գործի դնելու քննարկումներ չկան: Ըստ Ավանեսյանի` կառավարության քաղաքականությունն ուղղված է արդեն իսկ սահմանված սահմանափակումները ճիշտ ձևով իրագործելուն:
«Ունենք սահմանված ռեժիմ, ըստ որի՝ դպրոցները, որտեղ վարակման ցուցանիշները մեծանում են, և ունենք բռնկում, կարանտինի որոշման գործիքակազմով իրենք անցնում են օնլայն ռեժիմի: Նման լոկալ լուծումները հնարավորություն են տալիս զսպելու տարածումը»,- ասաց նա:

Минздрав увеличивает коечный фонд с целью лечения больных COVID-19
На этой неделе некоторые медицинские центры и больничные отделения были перепрофилированы для обслуживания больных коронавирусом.
Об этом сообщила журналистам сегодня в Национальном Собрании министр здравоохранения Анаит Аванесян. По ее словам, министерство увеличивает коечный фонд. На минувшей неделе к лечению больных COVID-19 подключился Институт хирургии имени Микаеляна, а в медцентре “Сурб Аствацамайр” открылось дополнительное отделение.
“У нас есть возможность обеспечить 2500 коек”,- сообщила Аванесян, добавив, что на данный момент пациентов обслуживают 10 медцентров. По словам министра, все нуждающиеся в получении медицинской помощи больные госпитализируются.
Анаит Аванесян призвала приложить все усилия, чтобы избежать ситуации, при которой для инфицированных пациентов не нашлось бы мест в больницах.
На вопрос, возможен ли переход школьников на дистанционное обучение и введение других ограничений, министр ответила, что на данный момент вопрос о дополнительных ограничениях не обсуждается. Политика правительства направлена на неукоснительное соблюдение уже действующих ограничений, отметила Анаит Аванесян.
По словам министра, в соответствии с установленным режимом школы, в которых показатели заболеваемости растут, переходят на онлайн-обучение. Подобные локальные решения позволяют сдерживать распространение коронавируса, добавила А.Аванесян.