Էդմոն Մարուքյան. «Այս պահին գործող օրենսդրությամբ պատրաստվում ենք ընտրությունների»
«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն այն կարծիքին է, որ հունիսի 20-ին հայտարարված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները պետք է անցկացվեն գործող Ընտրական օրենսգրքով:
«Խորհրդարանական քաղաքական ուժերի կոնսենսուսի արդյունքում կա հայտարարված ընտրությունների օր, հայտարարելու պահից սկսած՝ մեկնարկել են սպասվող ընտրությունների նախապատրաստական աշխատանքները: Այդ աշխատանքները պետք է կազմակերպվեն կանխատեսելի օրենսդրությամբ, այս պահին գործող օրենսդրությամբ պատրաստվում ենք ընտրությունների»,- լրագրողների հետ զրույցում ասաց Մարուքյանը:
Հիշեցնենք, որ «Իմ քայլը» խմբակցությունն օրեր առաջ էր շրջանառության մեջ դրել Ընտրական օրենսգրքում և կից օրենքներում փոփոխություններ կատարելու նախագծերի փաթեթը, որի համաձայն՝ բացառվելու էր ռեյտինգային ընտրակարգը, և ընտրությունները պետք է անցկացվեին ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգով: Մարուքյանի խոսքով` այս փուլում հնարավորություն չկա կոնսենսուսի հասնել ԸՕ-ի հարցում, իսկ առանց կոնսենսուսի ճիշտ չէ փոփոխություններն ընդունել:
«Մեզ անհանգստացնում է այն, որ խաղի ընթացքում կանոնները փոխելը հետ կգցի պրոցեսը: Բացի այդ` ապագա խորհրդարանում մարզային ներկայացվածությունը կնվազի, և մարզերում ապրող բնակիչները հնարավորություն չեն ունենա իրենց ներկայացուցիչներն ունենալ ապագա խորհրդարանում: Կան գործող խաղի կանոններ, և դրանցով պետք է պատրաստվենք ընտրություններին»,- եզրափակեց Մարուքյանը:

Эдмон Марукян: “К выборам готовимся по действующему на данный момент закону”
Назначенные на 20 июня внеочередные парламентские выборы должны быть проведены по действующему Избирательному кодексу, заявил руководитель фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
“День выборов был объявлен в результате консенсуса парламентских политических сил. Подготовка к предстоящим выборам началась с момента объявления даты их проведения. Эти работы должны быть организованы в соответствии с предсказуемым законодательством. Мы готовимся к выборам по действующему на данный момент закону”,- сказал на сегодняшнем брифинге Э. Марукян.
Напомним, что несколько дней назад фракция “Мой шаг” ввела в обращение пакет поправок в Избирательный кодекс и сопутствующие законы, которые предусматривают исключение рейтинговой системы и проведение выборов только по пропорциональной системе. По словам Марукяна, на данном этапе невозможно достичь консенсуса в вопросе Избирательного кодекса, а принимать поправки без консенсуса неправильно.
“Нас беспокоит то, что из-за изменения правил в процессе игры этот процесс будет отброшен назад. Кроме того, в будущем парламенте сократится число представителей регионов, жители которых будут лишены возможности иметь своих депутатов. Есть действующие правила игры, по которым мы и должны готовиться к выборам”,- подчеркнул Эдмон Марукян.