«Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամին տրամադրվել է Եվրոպական միության դրամաշնորհ
Հայաստանի մարզային մեծ ու փոքր քաղաքներում շրջակա միջավայրի պահպանության և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանն ուղղված կարողությունների ընդլայնման նպատակով «Էյ Թի Փի»-ն Եվրոպական միության կողմից ստացել է €695000 դրամաշնորհ: Վերջինս դրամաշնորհի գլխավոր հայտատու կազմակերպությունն է, իսկ «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամը և «Էներգետիկայի հայկական գործակալություն» հիմնադրամը՝ համահայտատու կազմակերպություններ: Այս մասին տեղեկացնում է «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամի հանրային կապերի բաժինը:
«Կանաչ համայնք, դիմակայուն ապագա» խորագիրը կրող դրամաշնորհային ծրագրի շրջանակում կներկայացվի կանաչ համայնքի քաղաքաշինական մոդելը՝ ուղղված Հայաստանի շրջակա միջավայրի պահպանությանն ու կլիմայի փոփոխության հարմարվողականությանը:
Շահառու համայնքների ցանկում ընդգրկվել են Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզի 15 քաղաք և դրանց հարակից համայնքները: Ֆինանսավորումը կտրամադրվի հետևյալ աշխատանքների իրականացման համար.
- Կանաչապատել թիրախային 15 համայնքները
- Կանաչապատել 50 դպրոցի և 10-ը այգու տարածքները
- Ընդլայնել թիրախ հանդիսացող քաղաքային համայքների կանաչապատման կարողությունները
- Մարզային խոշոր և փոքր քաղաքներին կից 10-ը տեղամասում շուրջ 100 հա տարածքի վրա իրականացնել անտառտնկման աշխատանքներ
- Հիմնել 150 տնամերձ տնկարան՝ հիմք ընդունելով «Էյ Թի Փի»-ի մրցանակակիր տնամերձ տնկարանների ծրագրի մոդելը
- Հիմնել մեկ տնկարան Գյումրիում՝ հիմնվելով «Էյ Թի Փի» -ի կողմից կիրարկվող Միրաք ընտանիքի անվան անտառվերականգնման տնկարանի հաջող մոդելը
- Ստեղծել առցանց տեղեկատվության փոխանակման և ուսուցման հարթակ
- Հզորացնել «Էյ Թի Փի»-ի գործող 5 էկոակումբների կարողությունները՝ միաժամանակ շահառու համայնքներում ստեղծելով ևս 10 էկոակումբ
- Շուրջ 7000 դպրոցականների ընդգրկել բնապահպանական կրթության ծրագրում
- Բնակչության իրազեկվածության մակարդակի բարձրացման նպատակով իրականացնել էկոակումբների և ամենամյա աղբահավաքների ծրագրեր, որոնց ընթացքում կկազմակերպվեն նաև մրցութային արշավներ:
««Էյ Թի Փի»-ն պատասխանատու կլինի քաղաքային կանաչ տարածքների ընդլայնման, համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծման և բնապահպանական կրթությանն ուղղված գործողությունների համար: «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամը կկիրառի իր փորձն ու կապերը տարածաշրջանային դերակատարների կարողությունների զարգացման ոլորտում՝ համակարգելով և կապող օղակ հանդիսանալով համայնքային դերակատարների և շահագրգիռ կողմերի միջև երկխոսության ձևավորման գործում: «Հայկական էներգիայի գործակալություն» հիմնադրամը կմշակի և կիրականացնի վերականգնվող էներգիայի աղբյուրների օգտագործմանը (մասնավորապես արևային սարքեր) և էներգաարդյունավետության պրակտիկայի խթանմանն ու զարգացմանն ուղղված գործողություններ:
Դրամաշնորհային ծրագրի շնորհիվ ընտրված համայնքներում կստեղծվեն կենսապահովման նոր հնարավորություններ: Ավելին, ծրագրի շրջանակում ծառատնկման աշխատանքներում ընդգրկված հարյուրավոր տեղաբնակների հնարավորություն կընձեռվի ստանալ եկամտի հավելյալ միջոցներ:
«Դրամաշնորհային այս ծրագիրը մեզ հնարավորություն կտա ընդարձակելու «Էյ Թի Փի»-ի ծրագրերը՝ ընդգրկելով ավելի շատ համայնքներ, որտեղ կիրականացվեն ոչ միայն կանաչապատման աշխատանքներ, այլ նաև կնպաստենք տվյալ համայնքներում կայուն աշխատանքային պրակտիկայի և ենթակառուցվածքների ձևավորմանը: Մենք անչափ երախտապարտ ենք, որ կկարողանանք մեր բնապահպանական ծրագրերը ընդլայնելով և մեր ամենահաջողված մոդելները կրկնապատկելով մեր ավանդը բերել ներառված համայնքների տնտեսական կենսունակությանը»,- նշեց «Էյ Թի Փի»-ի ծրագրերի համակարգող Արթուր Հարությունյանը:
«Մենք ՝«Հայկական էներգիայի գործակալություն» հիմնադրամի անձնակազմը, ուրախ ենք այս ծրագրի գործընկեր լինելու համար, ինչը ևս մեկ հնարավորություն է խոսելու կանաչ էներգիայի, վերականգնվող և արդյունավետ էներգիայի օգուտների մասին: Շնորհավորում եմ «Էյ Թի Փի» և «Ջինիշյան» հիշատակի հիմնադրամներին և հաջողություն մաղթում բոլորիս՝ մեր նպատակներին հասնելու համար», - նշեց հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Լուիզա Վարդանյանը:
«Կանաչ համայնք, դիմակայուն ապագա» ծրագիրը մեկնարկել է 2021թ.-ի մարտի մեկին Հայաստանում: Ծրագիրը նախատեսված է իրականացնել 36 ամսվա ընթացքում»,- նշված է Հիմնադրամի հաղորդագրության մեջ:

Armenia Tree Project (ATP) has been awarded a 695,000 euro grant from the European Union to increase environmental protection and climate change adaptation capacities in Armenia's small regional cities and towns. ATP is the lead applicant of the grant, with the Jinishian Memorial Foundation and the Armenian Energy Agency Foundation as co-applicants.
The grant will finance the implementation of the action entitled "Green community - resilient future": introducing green urban development model aimed at Armenia's enhanced environmental protection and climate change adaptation.
Fifteen municipalities and their neighboring communities in the regions of Shirak, Lori and Tavush have been selected as beneficiaries. Funding will be used to:
- Green targeted 15 municipalities
- Green 50 schools and 10 parks
- Enhance urban greening capacity in targeted communities
- Establish 100 hectares of forests in 10 areas adjunct to the cities and towns
- Establish 150 backyard nurseries, modeled after ATP’s award-winning backyard nursery program
- Establish 1 nursery near Gyumri, modeled after the successful Mirak Family Reforestation Nursery operated by ATP
- Create an online information sharing and learning portal
- Establish 10 Eco Clubs and enhance ATP’s existing 5 in said regions
- Engage 7,000 schoolchildren in environmental education activities
- Hold eco-camps and annual country-wide clean-up competition campaigns to increase environmental awareness
ATP will be responsible for activities dedicated to advancing urban greening practices and the establishment of respective infrastructures as well as environmental education activities. The Jinishian Memorial Foundation will leverage its expertise and existing network of regional actors in the field of capacity enhancement to coordinate activities aimed at advancing regional and municipal dialogues with stakeholders. The Armenian Energy Agency Foundation will design and deliver sub-activities aimed at the promotion of ‘green energy’, with particular focus on solar appliances, and energy efficiency practices.
New livelihood opportunities will be created in the selected communities as a result of the grant project. The project will help create additional income opportunities for a few hundred inhabitants who will be engaged in tree-planting activities.
“Through this grant project we will have a greater opportunity to scale up ATP’s programs to include more communities, and not only do greening projects but also help those communities set up sustainable practices and infrastructure that will carry them into the future,” says ATP Operations Manager Arthur Harutyunyan. “We are very grateful to be able to expand our environmental work and duplicate some of our most successful programs to contribute to the economic vitality of our communities.”
“We, at the Armenian Energy Agency foundation, are delighted about being a co-partner within this project, which is another opportunity for us to talk about green energy, benefits of renewable and efficient energy. I congratulate ATP and the Jinishian Memorial Foundation, and wish good luck to all of us to achieve our goals,” says Luiza Vardanyan, the General Director of the AEA foundation.
"Green community - resilient future" was launched on March 1, 2021 in Armenia, and will go on for 36 months.