Բադասյանը չի բացառում, որ արտահերթ ընտրությունները մաքուր համամասնական ընտրակարգով իրականացվեն
Կառավարությունը հակված է մինչ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները Ընտրական օրենսգրքում փոփոխություն կատարել և անցնել ամբողջությամբ համամասնական ընտրակարգին:
«Կարծում եմ՝ երկար ժամանակ թե՛ քաղաքական ուժերի, թե՛ քաղհասարակության, թե՛ հանրության մեծամասնության դիրքորոշումն այն է եղել, որ ռեյտինգային ընտրակարգն ամենահարմար համակարգը չէ Հայաստանի համար: Տարիներ շարունակ ռեյտինգայինը համարվել է քողարկված մեծամասնական համակարգ»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե կա արդյոք որոշում արտահերթ ընտրությունները որ օրենսգրքով են անցկացվելու:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 20-ին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ են սպասվում:
Ըստ Բադասյանի՝ Հայաստանի նման երկրի համար ըստ բազմաթիվ վերլուծությունների քաղաքական բանավեճին ավելի շատ նպաստում է համամասնական ընտրակարգը: Բադասյանը հայտնեց, որ սրա վերաբերյալ քննարկումները շարունակվում են, ապա հիշեցրեց, որ շրջանառության մեջ է դրվել նախագիծ, որով ռեյտինգային ընտրակարգը պետք է չեղարկվի: Նախագիծն ուղարկվել է Վենետիկի հանձնաժողով, որը նախագծի վերաբերյալ խորհրդատվական եզրակացություն է տալու: Նախարարի խոսքով՝ եթե այդ հարցի շուրջ կոնսենսուս լինի, ապա որևէ խոչընդոտ չկա, որ արտահերթ ընտրություններն իրականացվեն մաքուր համամասնական ընտրակարգով:
Դիտարկմանը, որ օրինակ ԼՀԿ նախագահ Էդմոն Մարուքյանը պնդում է, որ խաղի կանոնները պետք է հստակ լինեն, հետևաբար ընտրությունները պետք է անցկացվեն գործող ընտրակարգով, Բադասյանն արձագանքեց.
«Խաղի կանոններին պատրաստ լինելու մասով խնդիր չեմ տեսնում, որովհետև ակնհայտ է, որ կուսակցությունը պետք է ունենա իր համապետական ցուցակը, իրենց համար կանխատեսելի է նման համապետական ցուցակ ունենալը»:
Բադասյանը նաև հիշեցրեց, որ ԸՕ-ում փոփոխություններ կատարելու նախագիծը մեկ տարի է հանրային քնարկման է ներկայացվել, հետևաբար փոփոխությունները այնպես չէ որ հրատապ են կատարվելու:

Бадасян не исключает проведение внеочередных выборов только по пропорциональной системе
Правительство склонно до проведения внеочередных парламентских выборов внести изменения в Избирательный кодекс и полностью перейти на пропорциональную избирательную систему.
“Я думаю, уже долгое время и политические силы, и гражданское общество, и основная часть общественности придерживается того мнения, что рейтинговая избирательная система – не самая удобная для Армении. На протяжении многих лет эта система считалась завуалированной пропорциональной системой”,- заявил сегодня журналистам министр юстиции Рустам Бадасян, отвечая на вопрос, принято ли уже решение о том, по какому Избирательному кодексу будут проведены внеочередные выборы.
Напомним, что 20 июня в Армении ожидаются внеочередные выборы в Национальное Собрание.
По словам министра, многие аналитики считают, что для такой страны, как Армения, пропорциональная избирательная система больше способствует проведению политических дебатов. Обсуждение этого вопроса продолжается, сказал Бадасян, добавив, что в обращение введен законопроект об отмене рейтинговой избирательной системы. Проект уже направлен в Венецианскую комиссию, которая должна дать консультативное заключение.
Если по данному вопросу будет достигнут консенсус, то никаких препятствий к проведению внеочередных выборов только по пропорциональной системе не будет, отметил глава Минюста.
В ответ на напоминание о том, что председатель партии “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян считает необходимым проведение внеочередных выборов по действующему Избирательному кодексу, что позволит обеспечить четкие правила игры, Бадасян сказал: “Не вижу проблем по части готовности к правилам игры, поскольку партия должна иметь свой общегосударственный список, наличие которого для них предсказуемо”.
Министр также напомнил о том, что общественное обсуждение проекта изменений в ИК началось год назад, поэтому неправильно говорить о поспешном внесении изменений.