«Իմ քայլի» պատգամավոր. «Ընտրական օրենսգիրքը պետք է ընդունվի, եթե անգամ չլինի ընդդիմադիր 2 խմբակցության աջակցությունը»
«Ընտրական օրենսգիրքը պետք է ընդունվի, եթե անգամ չլինի ընդդիմադիր երկու խմբակցությունների աջակցությունը: Ենթադրում եմ, որ առնվազն անկախ պատգամավորների մի կարևոր մաս պետք է աջակցի այս նախաձեռնությանը»,- այս մասին ասյօր՝ մարտի 22-ին, Ընտրական նոր օրենսգրքի վերաբերյալ տեղի ունեցած քննարկման ժամանակ հայտնեց ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Համազասպ Դանիելյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ ցանկացած երկրում ընտրություններից անմիջապես առաջ խաղի կանոնները փոխելն՝ առանց ընդդիմադիր շրջանակների աջակցության, կարող է մեկնաբանվել և ներկայացվել որպես իշխանության քայլ՝ միտված իր հնարավորություններն ավելացնելուն:
Համազասպ Դանիելյանը նշեց՝ երբ նախագիծը կդրվի քվեարկության Ազգային ժողովում, քննարկման մաս պետք է լինի ինչպես խորհրդարանական, այնպես էլ արտախորհրդարանական ընդդիմությունը:
«Դա վերաբերելու է առնվազն տասնյակ կուսակցություններին, որոնք արդեն իսկ հայտարարել են, որ մասնակցելու են ընտրություններին: Այս տեսակի կարևորագույն ռեֆորմները պետք է անել՝ հնարավորինս մեծ կոնսենսուս ապահովելով: Լիահույս եմ, որ երբ հասնենք բովանդակային քննարկումների, կոնսեսուսն ապահովելու հնարավորություն, այդուհանդերձ, կլինի»,- ասաց նա:
«Իմ քայլի» պատգամավորի խոսքով՝ այն պարագայում, երբ ընդդիմադիր խմբակցությունները որոշեն դեմ քվեարկել նախագծին, իրենք իրենց անհարմար վիճակի մեջ են դնելու հենց այն պատճառով, որ ցանկացած փաստարկ, որ այսօր բերվում է այս նախագծի դեմ, գոյություն է ունեցել 2018-ի աշնանը, և 2 խմբակցությունների ներկայացուցիչներն էլ 2018-ին կողմ են եղել Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններին:
«Հետևաբար, այս դիրքորոշումը, որն ընդդիմությունը որդեգրել է, կարծում եմ, որ նախ հակասում է 2018-ի իրենց դիրքորոշմանը, հակասում է հանրային շահին, որովհետև հանրությունը նույնպես ակնկալում է խաղի կանոնների փոփոխություն»:
Անդրադառնալով արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ «Հայ Ազգային Կոնգրես»-ի հայտարարությանը՝ ՀԱԿ անդամ Սամվել Աբրահամյանը նշեց, որ իրենք չեն հայտարարել, որ չեն մասնակցելու ընտրություններին, այլ տվել են Ընտրական օրենսգրքի շուրջ ստեղծված իրավիճակի իրենց գնահատականը:
Նրա խոսքով՝ կուսակցության գլխավոր մտահոգությունը համակարգային կոռուպցիայի դեմ պայքարն է:
«Քաղաքական կոռուպցիայի միջոցով ձևավորվել էր իշխանություն, և քաղաքական կոռուպցիայի գլխավոր գործիքը, որը կիրառվել է, ռեյտինգային համակարգն էր: Այլ բան, քան կոռուպցիոն սիստեմ, դա իրենից չի ներկայացնում: Այդ իսկ պատճառով արմատական խնդիր էր դրված, որ եթե մենք ուզում ենք պետությունը ձերբազատել կոռուպցիայից ընդհանրապես, նախևառաջ պետք է վերացնել քաղաքական կոռուպցիան: Հետևաբար, ռեյտինգային համակարգի, նաև ընտրությունների ընթացքում ապօրինի տարբեր ֆինանսական լծակների կիրառման հնարավորությունների վերացումը, պետք է դառնա գերխնդիր այս օրենքի ընդունման ժամանակ»,- հայտնեց ՀԱԿ անդամը:
Ըստ Աբրահամյանի՝ եթե խորհրդարանական քաղաքական ուժերը գնան ռեյտինգային ընթացակարգով ընտրությունների, ապա իրենց համոզմամբ, ոչ միայն չի հաղթահարվի քաղաքական ճգնաժամը, այլև կստեղծվեն նախադրյալներ մի նոր ճգնաժամի ձևավորման համար.
«Այս ճանապարհով ընտրված խորհրդարանը, ինչպիսի քվեարկություններ էլ որ լինեն, շատ արագ կորցնելու է իր լեգիտիմությունը: Դա նշանակում է, որ հեռանալուց առաջ այս խորհրդարանը մի նոր ական է դնում ամբողջ պետական համակարգի հիմքում, ստեղծում է ապագա ճգնաժամերի հիմքեր և հեռանում: Սա կլինի շատ անփառունակ հրաժեշտ»:
Սամվել Աբրահամյանի կարծիքով՝ իրական կոնսենսուս ձևավորված է շատ վաղուց: Բացառությամբ «Հանրապետական» կուսակցության՝ Հայաստանի բոլոր քաղաքական մյուս ուժերը, այդ թվում՝ խորհրդարանում ներկայացված «Բարգավաճ Հայաստան» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունները, քաղաքացիական հասարակության կառույցները, կողմ են նոր օրենսգրքի ընդունմանը:
«Ստացվում է մի զավեշտալի իրավիճակ: Բոլորը կողմ են ինչ-որ բանի, բայց ստացվում է, որ կա մի տեխնիկական պատճառ, որը խոչընդոտում է բոլորի կամքի իրականացմանը: Եթե դա տեղի է ունենում, նշանակում է, որ այդ համաձայնությունը, որ տվել են կուսակցությունները, իրականում կեղծ է, նրանք չեն ցանկանում այդ փոփոխությունները: Կարծում եմ, որ չեն ցանկանում գլխավորապես այն պատճառով, որ տիրապետում են ֆինանսական, վարչական ռեսուրսների, որոնք նրանց տալիս են շատ մեծ առավելություն այդ ընտրություններում»,- ասաց ՀԱԿ ներկայացուցիչը:
Նրա պնդմամբ՝ Հայաստանում աղքատության աստիճանը շատ բարձր է, այդ պայմաններում ֆինանսական ցանկացած լծակ ազդելու է ընտրողի վրա:
ՀԱԿ-ը կարծում է, որ 2018 թվականին բոլոր 3 խմբակցությունների միջև եղել է «կուլիսային» պայմանավորվածություն: Դա հերքելու միակ ճանապարհը օրենսգրքի ընդունումն է:
«Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորն արձագանքեց Սամվել Աբրահամյանի խոսքին՝ նշելով, որ իշխանությունն ամեն ինչ արել է լավ նախագիծ ունենալու համար:
«2-3 շաբաթ հետո նախագծի քննարկումն է լինելու: Կարծում եմ, որ շատ պարզ է լինելու իշխանության դիրքորոշումն այս հարցում: Իմ կարծիքով՝ երկընտրանքը հետևյալն է. փոփոխություններ՝ առանց ընդդիմության համաձայնության, որը բացասաբար կազդի, այդ թվում՝ նաև երկրի հեղինակության վրա, և փոփոխություններ կոնսեսուսի հիման վրա»,- հայտնեց պատգամավորը:
ԱԺ Ընտրական բարեփոխումների աշխատանքային խմբի խորհրդատու Վարդինե Գրիգորյանն էլ հայտնեց, որ սա փոփոխությունների նախագիծ է, այլ ոչ թե նոր օրենսգիրք:

Депутат фракции “Мой шаг”: “Избирательный кодекс должен быть принят даже при отсутствии поддержки со стороны двух оппозиционных фракций”
“Избирательный кодекс должен быть принят даже при отсутствии поддержки со стороны двух оппозиционных фракций. Полагаю, что как минимум большинство независимых депутатов должны поддержать эту инициативу”,- заявил во время обсуждения нового Избирательного кодекса сегодня, 22 марта, депутат властной фракции “Мой шаг” Амазасп Даниелян.
По его словам, в любой стране изменение правил игры непосредственно перед выборами в условиях отсутствия поддержки со стороны оппозиционных кругов может быть прокомментировано и представлено как действие властей, направленное на наращивание своих возможностей.
По словам Даниеляна, когда проект будет поставлен на голосование в парламенте, в обсуждении должна принять участие как парламентская, так и внепарламентская оппозиция.
“Это касается как минимум десятка партий, которые уже заявили о своем участии в выборах. Реформы такой важности необходимо проводить в условиях обеспечения максимально широкого консенсуса. Я очень надеюсь, что когда наступит этап обсуждений, возможность достижения консенсуса, тем не менее, появится”,- сказал депутат.
По его словам, если оппозиционные фракции решат голосовать против законопроекта, то они сами себя поставят в неудобное положение, поскольку в 2018 г. представители обеих оппозиционных парламентских фракций выступали за внесение изменений в Избирательный кодекс.
Член Армянского национального конгресса Самвел Абрамян, касаясь внеочередных парламентских выборов, отметил, что если представленные в Национальном Собрании политические силы пойдут на выборы по рейтинговой избирательной системе, то политический кризис не только не будет преодолен, но и появятся предпосылки к возникновению нового кризиса.
“Избранный этим путем парламент очень быстро потеряет свою легитимность”,- отметил Абрамян.
По его словам, за исключением Республиканской партии, все остальные политические силы Армении, в том числе представленные в парламенте “Процветающая Армения” и “Просвещенная Армения”, а также структуры гражданского общества выступают за принятие нового Избирательного кодекса.
“Складывается абсурдная ситуация: все поддерживают, но есть техническая причина, которая мешает политическим силам реализовать свою волю. Это означает, что согласие партий на самом деле ложное, они не хотят изменений. Главная причина, на мой взгляд, состоит в том, что они владеют финансовыми и административными ресурсами, которые обеспечивают им большое преимущество на выборах”,- заявил представитель Армянского национального конгресса.
АНК считает, что в 2018 г. между тремя парламентскими фракциями была достигнута “закулисная договоренность”. И единственная возможность опровергнуть эти слова, - принять Избирательный кодекс.
Комментируя высказывания Самвела Абрамяна, депутат фракции “Мой шаг” отметил, что власти сделали все, чтобы получился хороший проект.
“Через 2-3 недели начнется обсуждение проекта. Думаю, позиция власти по этому вопросу будет очень понятной. На мой взгляд, альтернатива состоит в следующем: либо внесение изменений без согласия оппозиции, что отрицательно скажется в частности на репутации страны, либо внесение изменений на основании консенсуса”,- сказал депутат.
В свою очередь консультант парламентской рабочей группы по реформированию Избирательного кодекса Вардине Григорян подчеркнула, что это проект изменений, а не нового Избирательного кодекса.