Ինքն այդ օրը գիտեր, որ էլ չպիտի լինի
Մաթևոսյանների ընտանիքը շուրջ 30 տարի բնակվում է Գյումրիի թիվ 205/458 տնակում։ Ընտանիքի հայրը՝ Գագիկ Մաթևոսյանը, ասում է, որ հնարավոր է շուտով բնակարան ստանան։ «Երբ քաղաքապետարանից ասացին, որ տուն ենք ստանալու, շատ ուրախացանք։ Բայց հիմա ոչ մի բան աչքներիս չի երևում»,- ասում է Գագիկը։
Գագիկի կրտսեր որդին՝ 25-ամյա Արմեն Մաթևոսյանը, զոհվել է 44-օրյա պատերազմի ժամանակ։ Հոկտեմբերի 6-ին Հորադիզի մոտ Արմենը գլխի շրջանում ծանր վիրավորում է ստացել։ Նրան սկզբից տեղափոխել են Սիսիան, այնուհետև Երևան։ Բժիշկները չեն կարողացել փրկել նրա կյանքը, Արմենը այդպես էլ կոմայից դուրս չի եկել։
Արմենի վիրավորման մասին լուրը ստանալուն պես ընտանիքով մեկնել են Երևան։ Գագիկի խոսքով՝ բժիշկները առաջին օրվանից էլ գիտեին, որ իրենց որդին ողջ չի մնալու, բայց իրենք չէին հուսահատվում։ Գագիկը պատմում է, որ մանր բեկորներից Արմենի դեմքը ամբողջովին սևացել էր, եթե վիրավորումը լիներ մեկ այլ հատվածում, հնարավոր է կարողանար պայքարել և ողջ մնալ։
«Արմենս շատ հանգիստ բնավորություն ուներ, բայց վերջին տարվա ընթացքում անընդհատ նոր գործեր էր նախաձեռնում, ասում էր՝ գործս կիսատ կմնա, երևի ինչ-որ մի բան զգում էր»,- պատմում է Արմենի մայրը՝ Թամարա Մաթևոսյանը։
Արմենը վերջին անգամ ընտանիքի հետ հեռախոսով զրուցել է վիրավորվելուց մեկ օր առաջ՝ հոկտեմբերի 5-ին։ Սկզբից խոսել է մոր հետ, կարծես հրաժեշտ տալու համար էր զանգել, այնուհետև զանգել է հորը և ավագ եղբորը՝ Արթուրին։ «Ինքն այդ օրը գիտեր, որ էլ չպիտի լինի»,- ասում է Թամարան։
Արմեն Մաթևոսյանը և իր ավագ եղբայրը՝ Արթուրը, ծառայել են ՀՀ սահմանապահ զորքերում, Աշոցքի շրջանում, հայ-վրացական սահմանին։ Երբ տեղեկացել էին, որ Արթուրին պետք է տանեին ռազմադաշտ, Արմենը պնդել էր, որ եղբոր անունը ցուցակներից ջնջեն և փոխարենը ռազմադաշտ տանեն իրեն։ Թամարայի խոսքով՝ Արմենը ցանկացել է գնալ Արթուրի փոխարեն, քանի որ վերջինս ամուսնացել և նոր ընտանիք էր կազմել պատերազմից ընդամենը երկու ամիս առաջ։
Մաթևոսյանները իրենց հյուրասենյակում զոհված որդուն նվիրված անկյուն են ստեղծել։ Սեղանի վրա դրված են Արմենի նկարները, զինվորական պարգևները և սպորտային մեդալները։ Արմենը բավականին մեծ հաջողություններ է ունեցել սամբո և ձյուդո մարզաձևերում։ Նրան նույնիսկ առաջարկել են կարիերան շարունակել սպորտում, բայց նա ընտրել է պայմանագրային ծառայությունը` կայուն աշխատավարձի պատճառով։
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում ծառայությունից ազատ ժամանակ Արմենը մի քանի գործ էր նախաձեռնել՝ հողատարածք էր վարձել և կարտոֆիլ ցանել, փայտից քիվեր էր պատրաստում և ծաղիկների վաճառքի սրահներին մատակարարում ձեռագործ իրեր։
Արմենը իրենց տան բակում սեփական ձեռքերով փորել էր փոքր լճակ, տան կողքով հոսող գետից ջուր էր քաշել և իշխան տեսակի ձուկ էր բուծում։
«Քանի որ շատ էր զբաղված, տանը քիչ էր լինում, ես էլ անկախ ինձանից իրեն կարոտում էի, ուզում էի միշտ լինել այնտեղ, որտեղ ինքն էր»,-պատմում է Թամարան։ Մոր խոսքով` Արմենը պատրաստվում էր շուտով ծառայությունից դուրս գալ և իր ամբողջ ժամանակը նվիրել գյուղատնտեսությանը և փայտագործությանը։
Արմենի հորեղբայրը՝ Մաթևոսյան Գևորգը, նույնպես պատերազմի մասնակից է, նա էլ է ծանր վիրավորվել, Արմենի դեպքից ընդամենը մի քանի օր անց։ Գևորգին վիրավորել են երբ նա իր մարտական ընկերների հետ զոհվածների մարմիններն է տեղափոխել։ Հիմա հիվանդանոցում բուժում է ստանում, բայց վիճակը ծանր է՝ ամնեզիա է ձեռք բերել, լսողությունն օրեցօր վատանում է։ Պարզ չէ` երբ կապաքինվի։
«Ես ինքս ինձ միշտ մեղադրում եմ, որ որդիս չկա, կապ չունի, թե ինչով եմ զբաղված, միշտ մտածում եմ՝ այ մարդ, որդիդ չկա, դու էս ի՞նչ ես անում…. անընդհատ Արմենս ինձ հետ է»,- ասում է Թամարան։
Գագիկը երկու տարի է, ինչ արտագնա աշխատանքի չի գնացել, ու չգիտի էլ` ուզում է գնալ, թե ոչ։ Իսկ Թամարան նվազագույն աշխատավարձով աշխատում է հացի փռում, աշխատանքը կնոջ համար դարձել է վիշտից փախուստի միջոց։
Արմենի ավագ եղբայրը և նրա կինը շուտով երեխա են ունենալու։ Թամարան հուսով է, որ նորածնի ներկայությունը կմեղմի իրենց հոգեկան ցավերը։ Ասում է, որ ապրելու ուժ տալիս է միայն նոր կյանքի սպասումը։

“I blame myself” - Gyumri Family Inconsolable Over Loss of Son in Artsakh War
Gagik Matevosyan, the father of the family, says they may get a new apartment soon. "When the local municipality told us we’d get an apartment, we were very happy. But now, we don’t care about it anymore” says Mr. Matevosyan.
His youngest son, 25-year-old Armen, died during last year’s 44-day war in Artsakh. On October 6, near Horadiz, Armen was severely wounded in the head. He was first transferred to Sisian, then to Yerevan. Doctors could not save his life. The young man did not awake from a coma.
As soon as they heard the news, the family left for Yerevan. Mr. Matevosyan says the doctors knew that their son would not survive the moment they brought him to hospital. The wound was very bad, but the family did not lose hope. Armen might have survived if he had been wounded elsewhere.
"My Armen had a very calm character, but last year he kept himself very busy. He was afraid he wouldn’t finish whatever he started. Maybe because he felt something" says Armen's mother, Tamara Matevosyan.
Armen last talked to his family on the phone the day before he was injured, on October 5. First, he talked to his mother, as if he had called to say goodbye, then he called his father and his older brother, Artur. "That day he knew he would not be alive," says Mrs. Matevosyan.
Armen and his older brother, Artur, served as border guards, on the Armenian-Georgian border. When they learned that Artur was to be conscripted to the battlefield, Armen insisted that his brother's name be removed from the list and he be taken instead. Mrs. Matevosyan says Armen wanted to go instead of Artur because the latter got married two months prior to the war.
The Matevosyans have set up a corner in their living room as a shrine to their deceased son. Armen's pictures, military awards and sports medals are displayed on the table. Armen had quite a lot of success in sambo and judo. His trainer even offered him the chance to continue his career in sports, but he chose military service because of the stable salary.
Last year, Armen started several jobs during his time free from military service. He rented some land and planted potatoes. He started making handmade wooden cornices and supplied handicrafts to flower shops.
Armen had also dug a small pond in the yard with his own hands, had drawn water from the river flowing nearby and started breeding trout.
"Because he was very busy, he did not spend much time at home, and I missed him. I wanted to always be where he was," says Mrs. Matevosyan. Armen was going to leave his military job soon and devote all his time to agriculture and woodworking.
Armen's uncle, Gevorg Matevosyan, also went to Karabakh to fight and was seriously wounded when he and his comrades-in-arms were carrying the bodies of fallen soldiers. It happened a few days after Armen was hit. He’s in hospital, in critical condition. He has amnesia and his hearing is deteriorating daily. It’s not clear when, or if, he’ll recover.
"I always blame myself that my son is gone. It doesn't matter what I’m doing, I always question myself. My Armen is always with me," says Mrs. Matevosyan.
Mr. Matevosyan used to work as a construction laborer in Russia. He hasn’t made the seasonal trip for the past two years and hasn’t decided if he wants to return or not. Mrs. Matevosyan works at a bakery at minimum wage. It helps her escape the grief she bears.
Armen's older brother and his wife are expecting a baby soon. Mrs. Matevosyan hopes the baby’s arrival will ease their pain. She says the only thing giving her the will to live is the prospect of new life in the family.