ՊՆ. Ձնաբքի պատճառով կորած զինծառայողներից մեկի կյանքը փրկել չի հաջողվել
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել էինք, ս.թ. մարտի 21-ին, խիստ ձնաբքի պայմաններում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի մարտական հենակետից մյուս հենակետ անցնելու ընթացքում կորել էր կապը պայմանագրային զինծառայողներ Կ. Շահնազարյանի և Ա.Հովհաննիսյանի հետ։ Նույն օրը մեկնարկել էին լայնածավալ որոնողափրկարարական աշխատանքներ, որոնց խանգարում էր չդադարող բուքը։ Մարտի 22-ին, օրվա երկրորդ կեսին, հաջողվել է տեղորոշել զինծառայողների գտնվելու վայրը։ Ձեռնարկվել են անհրաժեշտ բոլոր միջոցառումները՝ զինծառայողներին տարհանելու ուղղությամբ»։ Այս մասին տեղեկացնում է Պաշտպանության նախարարության պաշտոնական կայքը։
Հրապարակման մեջ նշված է, որ եղանակային ծայրահեղ բարդ պայմաններում տարհանման աշխատանքներն իրականացնելուց հետո Կ. Շահնազարյանը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ։ Նրա վիճակը գնահատվում է ծանր։ Ցավոք, Ա. Հովհաննիսյանի կյանքը փրկել չի հաջողվել։
«Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և զորակցություն հայտնում զոհված զինծառայողի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Ռազմական ոստիկանությունում նախապատրաստվում են նյութեր՝ դեպքի հանգամանքները պարզելու համար»,- ասված է կայքում։

Жизнь одного из двух пропавших в метель военнослужащих спасти не удалось
Как уже сообщалось, 21 марта в условиях сильной метели, при переходе с одного опорного пункта N-ской воинской части ВС РА на другой опорный пункт пропала связь с военнослужащими контрактной службы К.Шахназаряном и А.Ованнисяном. В тот же день начались широкомасштабные поисково-спасательные работы, которым мешала непрекращающаяся метель. Во второй половине дня 22 марта удалось установить местонахождение военнослужащих. Были предприняты все необходимые меры для их эвакуации. Об этом сообщает официальный сайт Министерства обороны РА.
После проведения эвакуационных работ в крайне сложных погодных условиях К.Шахназарян был доставлен в военный госпиталь. Его состояние оценивается как тяжелое. Спасти жизнь А.Ованнисяна не удалось, говорится в сообщении.
“Минобороны Армении разделяет боль тяжелой утраты и выражает поддержку членам семьи, родным и сослуживцам погибшего военнослужащего.