Պայմանագրային զինծառայողների տարիքային շեմը կբարձրանա
Խորհրդարանը հերթական նիստում առաջին ընթերցմամբ ընդունեց «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության հեղինակած «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու նախագիծը, որով առաջարկվում է պայմանագրային զինծառայողների ծառայության համար թույլատրելի տարիքային շեմը բարձրացնել:
Գործող օրենքով` 45 տարեկանից հետո հնարավոր չէ պայմանագրային զինծառայությունը շարունակել: Ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանն առաջարկում է շեմը բարձրացնել մինչև 63 տարեկանը:
Պաշտպանության նախարարությունը տարիքային շեմի առնչությամբ որոշակի հակասություններ ուներ, որի մասին նախագծի քննարկմանը փոխնախարարը հայտնել էր, ուստի առաջինից երկրորդ ընթերցում հնարավոր է որոշակի փոփոխություններ լինեն:

Повысится возрастной порог военнослужащих-контрактников
Парламент принял в первом чтении разработанный фракцией “Просвещенная Армения” проект изменений в законе РА “О военной службе и статусе военнослужащего”. Законопроектом предлагается повысить возрастной порог, допустимый для военнослужащих контрактной службы.
Согласно действующему закону, после 45 лет нельзя продолжать военную службу на контрактной основе. Лидер оппозиционной фракции Эдмон Марукян предлагает повысить возрастной порог до 63 лет.
По этому вопросу Министерство обороны представило определенные возражения, о чем во время обсуждения законопроекта сообщил заместитель министра. В связи с этим не исключено, что за время до второго чтения в законопроект могут быть внесены определенные изменения.