Վլադիմիր Կարապետյան. ՀԱԿ-ը ԱԺ-ում կվիժեցնի «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» օրենքը
Ապրիլի 10-ին Հայ ազգային կոնգրեսի կենտրոնական գրասենյակի ներկայացուցիչ, թիվ 2 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով ՀԱԿ-ի կողմից պատգամավորի թեկնածու առաջադրված Վլադիմիր Կարապետյանը մասնակցեց «Արտակարգ դրության իրավական ռեժիմի մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի վերաբերյալ քննարկումներին, որոնք կազմակերպել էր «Բանակն իրականում» քաղաքացիական նախաձեռնությունը:
«Քննարկման արդյունքներով անհրաժեշտ է արձանագրել, որ օրենքի նախագիծը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը: Այս հանգամանքը կրկին հաստատվեց հենց արդարադատության նախարարության ներկայացուցչի ելույթից հետո, քանզի վերջինս չկարողացավ վկայակոչել Սահմանադրության որևէ դրույթ, որը թույլ է տալիս օգտագործել բանակը ներքաղաքական զարգացումներում: Այս պարագայում գործում է հետևյալ եզրը. եթե որևէ օրենք հակասում է Սահմանադրությանը, ապա գործում է Սահմանադրությունը, ոչ թե օրենքը»,- մասնավորապես ասաց Վ.Կարապետյանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ հաջողության հասնելով ԱԺ ընտրություններին և համագործակցելով խնդրով մտահոգ քաղաքական կուսակցությունների հետ՝ ՀԱԿ-ը ԱԺ-ում կապահովի այս ապօրինի նախաձեռնության վիժեցումը: Այս մասին հայտնում է թեկնածուի ընտրական շտաբը:

Владимир Карапетян: “В парламенте АНК добьется провала законопроекта “О правовом режиме чрезвычайного положения”
Представитель Армянского национального конгресса Владимир Карапетян, выдвинутый кандидатом в депутаты по мажоритарной системе во 2-ом избирательном округе, 10-го апреля принял участие в обсуждении законопроекта “О правовом режиме чрезвычайного положения”, организованном гражданской инициативой “Армия в реальности”.
“По результатам обсуждения следует констатировать, что проект закона противоречит Конституции РА. Это подтвердилось после выступления представителя министерства юстиции – последний не смог сослаться на какое-либо положение Конституции, которое позволяет использовать армию во внутриполитических процессах. В этом случае действует следующее положение: если какой-либо закон противоречит Конституции, то действует Конституция, а не закон”,- отметил В.Карапетян.
Он также подчеркнул, что в случае успеха на парламентских выборах и благодаря сотрудничеству с выражающими озабоченность этим вопросом политическими партиями АНК обеспечит в Национальном Собрании провал этой незаконной инициативы. Об этом сообщает предвыборный штаб кандидата в депутаты НС.