«Ռոսատոմ»-ը և Հայկական ԱԷԿ-ը քննարկել են արդիականացման աշխատանքները
Հայկական Ատոմային էներգիայի կայանում տեղի է ունեցել կայանի ղեկավարության աշխատանքային հանդիպումը «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ ընկերության ներկայացուցիչների հետ` գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովի գլխավորությամբ:
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն և Ատոմային էլեկտրակայանների շահագործման հայկական գիտական հետազոտական ինստիտուտը («Հայատոմ» ԳՀԻ ՓԲԸ):
«Ռոսատոմ»-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն՝ կողմերը վերլուծեցին կայանի արդիականացմանն ուղղված աշխատանքները, որոնք կանցկացվեն Պլանային-նախազգուշական վերանորոգման (ՊՆՎ-2021) ընթացքում: Կայանը կանգնեցվելու է 141 օրով և ՊՆՎ-2021 շրջանակներում կանցկացվեն նախագծի առանցքային միջոցառումները՝ Հայկական ԱԷԿ-ի ռեակտորի իրանի մետաղի թրծաթողումը և ակտիվ գոտու վթարային հովացման համակարգի արդիակնացումը։ Նախատեսված բոլոր աշխատանքներն ավարտելուց հետո ՀՀ միջուկային անվտանգության կարգավորման կոմիտեն ստուգումներ կանցկացնի կայանում և որոշում կկայացնի մինչև 2026 թվականը Հայկական ԱԷԿ-ի շահագործման ժամկետը երկարաձգելու լիցենզիա տրամադրելու մասին:
Արդիականացման պայմանագրի շրջանակում աշխատանքների կազմակերպումն իրականացնում է «Ռուսատոմ Սերվիս» ԲԸ-ը, որը «Ռոսատոմ» պետկորպորցիայի էլեկտրակաէներգետիկական ստորաբաժանման մաս է: «Այս տարի կայանում անցկացվելու են ԱԷԿ-ի արդիականացման և անվտանգության բարձրացման եզրափակիչ աշխատանքները: Հայաստանն ավելի արդյունավետ ատոմակայան կստանա, իսկ դրա անվտանգությունը կմոտեցվի համաշխարհային չափանիշներին:
Բացի այդ, թրծաթողումից հետո կվերականգնվեն ռեակտորի իրանի ֆիզիկա-մեխանիկական հատկությունները, և Հայաստանի ԱԷԿ-ը հնարավոր կլինի շահագործել 2026 թվականից հետո ևս», - ասաց «Ռուսատոմ սերվիս» ԲԸ գլխավոր տնօրեն Եվգենի Սալկովը: Ռեակտորի թրծաթողումը կատարում են բոլոր ԱԷԿ-ում, որտեղ երկարաձգվում է էներգաբլոկների շահագործման ժամկետը: Թրծաթողումն իրականացվել է Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Բուլղարիայի և Ֆինլանդիայի ВВЭР-440 տիպի ռեակտորների վրա:

Армянская АЭС и «Росатом» обсудили работы по модернизации
На Армянской АЭС состоялась рабочая встреча руководства станции с представителями АО «Русатом Сервис» во главе с генеральным директором Евгением Сальковым. В совещании также приняли участие Комитет по регулированию ядерной безопасности Армении и Армянский научно-исследовательский институт по эксплуатации атомных электростанций (ЗАО НИИ «АРМАТОМ»).
Стороны проанализировали работы по модернизации станции, которые пройдут в период планово-предупредительного ремонта (ППР-2021). Станцию остановят на 141 день и в рамках ППР-2021 состоятся ключевые мероприятия по проекту - отжиг металла корпуса реактора Армянской АЭС и модернизация системы аварийного охлаждения активной зоны реактора. После выполнения всех запланированных работ Комитет по регулированию ядерной безопасности РА проведет проверки на станции и примет решение о выдаче лицензии на продление срока эксплуатации Армянской АЭС до 2026 года.
Организацию работ в рамках контракта по модернизации осуществляет АО «Русатом Сервис», входящее в электроэнергетический дивизион Госкорпорации «Росатом». «В этом году на станции пройдут заключительные работы по модернизации и повышению безопасности АЭС. Армения получит более эффективную АЭС, а ее безопасность будет приближена к мировым стандартам. Кроме того, после проведения процедуры отжига восстановятся физико-механические свойства корпуса реактора и Армянскую АЭС можно будет эксплуатировать и после 2026 года», - сказал генеральный директор АО «Русатом Сервис» Евгений Сальков. Процедуру отжига реактора проводят на всех АЭС, где продлевают срок эксплуатации энергоблоков. Отжиг был проведен на реакторах типа ВВЭР-440 в России, Украине, Болгарии и Финляндии.