Անվճար բնակարանից մինչեւ արժանապատիվ ծերություն. ի՞նչ են խոստանում ՀՅԴ-ն ու ՀՀԿ-ն
Մայիսի 6-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին կուսակցությունները ընտրողներին ներկայանում են տարբեր խոստումներով: Սովորական ընտրողի համար առաջնային է սոցիալական ոլորտը` կրթություն, առողջապահություն, նպաստ, կենսաթոշակ, աշխատատեղեր եւ այլն: Ստորեւ ներկայացնում ենք ըննդիմադիր Հայ յեղափոխական դաշնակցություն եւ իշխող Հանրապետական կուսակցությունների նախընտրական ծրագրերից ավելի ուշագրավ հատվածներ սոցիալական ոլորտից:
ՀՅԴ նախընտրական ծրագրում ավելի շեշտադրված է հենց սոցիալական ոլորտը: 2012-2017թթ. կուսակցությունն առաջնահերթություններից է դիտում չքավորության վերացումը, միջին խավի ձեւավորումն ու բարեկեցիկ կյանքի երաշխավորումը:
ՀՅԴ-ն ընտրողներին խոստանում է աղքատության շեմ համարել կենսապահովման նվազագույն բյուջեի մեծությունը, իսկ միջին կենսաթոշակ սահմանել 63.000 դրամը՝ ներկայից 31.255 դրամի փոխարեն:
Կուսակցությունն առաջարկում է լուծել զբաղվածության խնդիրը` ստեղծելով շուրջ 200 հազար նոր աշխատատեղ: Դրա հետ մեկտեղ դաշնակները խոստանում են բարձրացնել ժամային աշխատավարձի չափը՝ ներկայիս 196 դրամի փոխարեն առաջարկելով 400 դրամ:
Խոստանում են առաջնահերթության կարգով բարձրացնել ազգային անվտանգության, պաշտպանության, ոստիկանության, առողջապահության համակարգերի աշխատակիցների աշխատավարձերը` միջին աշխատավարձ սահմանելով 500 հազար դրամը:
Կուսակցությունը խոստանում է ամբողջ երկրի տարածքով անվճար դարձնել նախադպրոցական ուսումնական հաստատությունները, իսկ այդ հաստատություններում աշխատողների աշխատավարձը սահմանել միջինը 110 հազար դրամ:
ՀՅԴ-ն լուրջ հայտ է ներկայացնում նաեւ առողջապահության ոլորտում: Իշխանության գալու դեպքում կուսակցությունը խոստանում է հասանելի դարձնել որակյալ առողջապահությունը` մեկ անձի համար նախատեսելով նվազագույնը 150.000 դրամ ծախս՝ ներկայիս մոտ 63.000 դրամի փոխարեն:
Տարեկան 5-6 հազար կարիքավոր ընտանիքի ՀՅԴ-ն խոստանում է ապահովել սոցիալական բնակարաններով, ինչպես նաեւ առաջիկա 5 տարիներին զսպել գազի, էլեկտրաէներգիայի, ոռոգման եւ խմելու ջրի սակագները, իսկ անապահով խավի համար հետագա ցանկացած փոփոխություն կկապակցվի նրա եկամուտների հետ:
ՀՅԴ-ն նախընտրական ծրագրով անդրադարձել է նաեւ բազմազավակությանը: Ընտրողներին առաջարկում է, որ եթե գա իշխանության, ապա այդ դեպքում 20-60 հազար դրամ ամենամսյա տարբերակված նպաստ կտրամադրի մինչեւ 7 տարեկան յուրաքանչյուր երեխայի, իսկ 5 եւ ավելի երեխա ունեցող ընտանիքներին կտրամադրի նաեւ անվճար բնակարան:
Այժմյան ընդդիմադիր կուսակցությունը խոստանում է ժողովրդագրական ակտիվ քաղաքականության շնորհիվ Հայաստանի բնակչության տարեկան միջին աճը ավելացնել 50.000 բնակչով:
Ի տարբերություն ՀՅԴ-ի՝ իշխող Հանրապետական կուսակցությունը սոցիալական ոլորտում թվային ոչ մի խոստում չի տալիս, սակայն հավաստում է, որ սոցիալական քաղաքականության մեջ փոփոխությունը միտված է լինելու անհավասարություն ծնող պատճառների վերացմանը: Ըստ ՀՀԿ-ի` առաջին հերթին դա նշանակում է աշխատունակ խոցելի խավերի համար հասանելի դարձնել կրթությունը եւ աշխատանքը, իսկ անաշխատունակ քաղաքացիների համար խոստանում են շեշտադրել թիրախային օգնության ավելացումը:
«Սկսելու ենք կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման գործընթացը, որը երաշխավորելու է ապահով եւ արժանապատիվ ծերություն»,- գրված է ՀՀԿ-ի նախընտրական ծրագրում:
Հանրապետականները խոստանում են նաեւ շարունակել ԽՍՀՄ խնայբանկում մինչեւ 1993թ. ներդրված ավանդների դիմաց փոխհատուցման տրամադրման ծրագրերի իրականացումը` ըստ տարիքային հերթականության: Ըստ ՀՀԿ-ի` ոչ միայն ավելացվելու է «Մատչելի բնակարան» եւ «Բնակարան երիտասարդ ընտանիքներին» ծրագրերի ծավալները, այլեւ երիտասարդների համար ներդրվելու է պետության կողմից սուբսիդավորվող վարկային նոր գործիքներ` կրթվելու եւ սոցիալական այլ խնդիրներ հոգալու նպատակով:
ՀՀԿ-ն նորից իշխանության գալու դեպքում խոստանում է ավելացնել երրորդ եւ յուրաքանչյուր հաջորդ երեխայի ծննդին պետական աջակցության ծրագրերի ծավալները, ինչպես նաեւ շարունակելու է կենսաթոշակների բարձրացման քաղաքականությունը: Իսկ թե որքանով է ավելանալու երեխայի համար տրվող եւ կենսաթոշակների գումարները` կուսակցությունը չի նշում:
Ինչ վերաբերում է առողջապահությանը, ապա այս ոլորտում ՀՀԿ-ի քաղաքականության փոփոխությունն ուղղված է լինելու հիվանդությունների կանխարգելմանը` առողջ կենսակերպի համար պայմաններ ստեղծելու միջոցով: Իսկ պետպատվերի շրջանակներում որոշ հիվանդությունների տեսակների եւ սոցիալապես անապահով խավերի համար խոստանում է ներդնել բժշկական ապահովագրության ինստիտուտ:

От бесплатной квартиры до достойной старости. Что обещают АРФД и РПА?
В связи с предстоящими 6 мая парламентскими выборами партии дают избирателям различные обещания. Для рядового гражданина первоочередными являются вопросы социальной сферы – образование, здравоохранение, пособия, пенсии, рабочие места и т.д. Ниже представляем некоторые наиболее примечательные выдержки из предвыборных программ АРФ Дашнакцутюн и Республиканской партии Армении, касающиеся социальной сферы.
В предвыборной программе оппозиционной партии Дашнакцутюн основной акцент сделан именно на социальную сферу: приоритетами 2012-2017 гг. партия считает устранение бедности, формирование среднего слоя и гарантирование благополучной жизни.
Дашнакцутюн обещает избирателям довести средний размер пенсии до 63.000 драмов вместо нынешнего 31.255 драмов, предлагает решить проблему занятости посредством создания 200 тысяч новых рабочих мест. Вместе с тем АРФД обещает повысить зарплату сотрудников систем национальной безопасности, обороны, полиции, здравоохранения до 500 тысяч драмов, а также сделать бесплатными дошкольные учебные заведения на всей территории страны, установив среднюю зарплату их сотрудников в размере 110 тысяч драмов.
Серьезную заявку Дашнакцутюн представила и в сфере здравоохранения. В случае прихода к власти партия обещает сделать доступным качественное здравоохранения, предусмотреть минимальный расход на одного человека в размере 150 тысяч драмов вместо предусмотренных сегодня 63 тысяч.
АРФ Дашнакцутюн обещает ежегодно обеспечивать 5-6 тысяч семей социальными квартирами, а в ближайшие 5 лет сдерживать тарифы на газ, электроэнергию, питьевую и оросительную воду.
В своей предвыборной программе партия обратилась и к вопросу многодетности. АРФД обещает избирателям, что в случае ее прихода к власти дети до 7 лет будут ежемесячно получать пособие в размере 20-60 тысяч драмов, а семьи, имеющие 5 и более детей, получат бесплатные квартиры.
Партия Дашанакцутюн обещает благодаря активной демографической политике увеличить средний прирост населения Армении на 50.000 человек.
Правящая Республиканская партия Армении, в отличие от АРФД, в социальной сфере не дает каких-либо обещаний в цифрах, однако утверждает, что изменения в социальной политике будут направлены на устранение причин, вызывающих неравенство. Согласно программе РПА, в первую очередь уязвимые работоспособные слои будут обеспечены доступным образованием и работой, а для неработоспособных – предусмотрено увеличить размер целевой помощи.
«Мы начнем процесс внедрения накопительной пенсионной системы, которая гарантирует достойную старость»,- записано в предвыборной программе РПА.
Республиканцы также обещают продолжить выплату компенсаций за вложенные в советские сбербанки вклады в соответствии с возрастной очередностью. Будут увеличены объемы программ «Доступная квартира» и «Квартира – молодым семьям». Кроме того, для молодежи предусматривается внедрить субсидируемые государством новые кредитные инструменты для получения образования и решения других социальных проблем.
РПА обещает в случае переизбрания расширить объемы программ оказания государственной поддержки при рождении второго и каждого последующего ребенка, а также продолжить политику по повышению пенсий. В то же время партия не указывает, насколько повысятся детские пособия и пенсии.
Что касается здравоохранения, то изменения в политике РПА будут направлены на профилактику заболеваний посредством создания условий для здорого образа жизни. Республиканцы также обещают в рамках госзаказа внедрить для некоторых видов заболеваний и социально необеспеченных слоев институт медицинского страхования.