«Մեծ ցավ եմ ապրում տեղի ունեցած պրոցեսների համար»․ Ռ. Բադասյանը` «Մարտի 1-ի գործի» կարճման մասին
Արդարադատության նախարար Ռուստամ Բադասյանը չի ցանկանում անդրադառնալ «Մարտի 1-ի գործով» մեղադրյալներ Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, ՀԱՊԿ նախկին գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի, Պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի և նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գևորգյանի նկատմամբ քրեական հետապնդման դադարեցման դատարանի որոշմանը:
«Նախարարը չի կարող պատասխանել կոնկրետ քրեական գործերով կոնկրետ գործընթացների մասին հարցին, դա բացառապես իմ լիազորություննեերի մեջ չի մտնում»,- խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց նախարար Ռուստամ Բադասյանը:
Հարցին` Մարտի 1-ի էջը փակված է արդյոք, նախարարը արձագանքեց.
«Ես կարող եմ ասել, որ մեծ ցավ եմ ապրում տեղի ունեցած պրոցեսների համար… «Մարտի 1-ի գործի» նախաքննության փուլում, եթե չեմ սխալվում, կա գործ, որի քննությունը շարունակվում է, բայց պետք է դիմել պատասխանատուներին և ստանալ համապատասխան մեկնաբանություններ: Ես ոչ թե չեմ ուզում որևէ կարծիք արտահայտել, այլ ուղղակի չեմ տիրապետում ամբողջ տեղեկատվությանը»:
Թե ինչ է լինելու «Մարտի 1-ի գործի» ապագան, նախարարն ասաց, որ կա դատական որոշում, և գլխավոր դատախազությունն ինքն է որոշելու՝ այդ ակտը ենթակա՞ է բողոքարկման, թե՞ ոչ:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, որ վարչապետի կողմից մի քանի անգամ ասվել է, որ «Մարտի 1-ի գործը» բացահայտված է, այս պարագայում այն բացահայտվա՞ծ է, թե՞ ոչ, նախարարն արձագանքեց, որ գործի բացահայտում ասելով՝ նկատի են ունեցել այն, որ բացահայտված են այն դերակատարները, որոնք որոշումեր են կայացրել:
Նախարարը համաձայնեց` կա հանրային ընկալում, որ դատաիրավական ոլորտի բարեփոխումների հարցում իշխանությունը դանդաղկոտություն է ցուցաբերել:
«Հանրության հետ հարաբերություններում պետք է ազնիվ լինել և ընդունել, որ որոշ հարցերում ունենք ձախողումներ: Անկախ դատական իշխանություն ստեղծելու մեր պայքարը չի ավարտվել, անձնապես իմ պայքարը չի ավարտվել` ինչ կարգավիճակով էլ դա կլինի»,- ասաց Բադասյանը:

“Мне очень больно за то, что произошло”: Р.Бадасян о прекращении дела “1 марта”
Министр юстиции Рустам Бадасян не пожелал комментировать решение суда о прекращении уголовного преследования в отношении обвиняемых по делу о событиях 1 марта 2008 г. – второго президента РА Роберта Кочаряна, бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова, бывшего министра обороны Сейрана Оганяна и бывшего вице-премьера Армена Геворкяна.
“Министр не может отвечать на вопрос о конкретных процессах по конкретным уголовным делам. Это абсолютно не входит в мои полномочия”,- заявил журналистам в Национальном Собрании глава Минюста Рустам Бадасян.
На вопрос, закрыта ли страница событий 1 марта 2008 года, министр ответил: “Мне очень больно за то, что произошло… Если не ошибаюсь, на этапе предварительного следствия по делу 1 марта есть дело, следствие по которому продолжается. Но для получения соответствующих комментариев нужно обратиться к соответствующим лицам. Я не то, что не хочу высказать какое-либо мнение, а просто не владею всей информацией”.
Говоря о судьбе дела “1 марта”, Бадасян сказал, что есть решение суда, и Генпрокуратура сама должна решать, подлежит оно обжалованию или нет.
Что касается нескольких заявлений премьер-министра о том, что дело “1 марта” раскрыто, то, как отметил министр юстиции, под раскрытием дела имелось в виду то, что выявлены лица, которые принимали решения.
Рустам Бадасян согласился с общественным мнением о том, что власти медлят с реформированием судебно-правовой системы.
“В отношениях с общественностью нужно быть честными и признать, что в некоторых вопросах мы потерпели неудачу. Наша борьба за создание независимой судебной власти не закончена. Моя личная борьба не закончена, в каком бы статусе она ни велась”,- добавил Р.Бадасян.