Ձեռք ձեռքի՝ հաշմանդամների հետ. կոչ հասարակական համերաշխության
Հետամուտ հաշմանդամություն ունեցող անձանց արվեստի դաշտ ներգրավելու, նրանց ազատ ստեղծագործելու և ինքնադրսևորվելու համար հավասար պայմաններ ու միջավայր ապահովելու, նրանց տաղանդն ու հնարավորությունները հասարակությանը բացահայտելու իր վաղուց ի վեր ամրագրած առաքելությանը՝ ապրիլի 20-ին «Նարեկացի» արվեստի միությունը նախաձեռնել է «Ձեռք ձեռքի՝ հաշմանդամների հետ» բարեգործական մեծ միջոցառումը:
Դրա շրջանակներում նախատեսված է հաշմանդամություն ունեցող երաժիշտ կատարողների ելույթներից կազմված հոգևոր, դասական և ժողովրդական երաժշտության համերգ, ինչպես նաև տեսողական արվետներում ստեղծագործող արվեստագետների աշխատանքներից կազմված քանդակի և գեղանկարի ցուցահանդես:
Ի նշան համակրանքի՝ միջոցառմանը մասնակցության ցանկություն է հայտնել Հայաստանում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Ա. Հեֆերնը:
Յուրօրինակ այս միջոցառմամբ միությունը նպատակ է հետապնդում հավաստել հանրությանը, որ միայն պարտ ու պատշաճ փոխըմբռնմամբ մեր հասարակությունը կարող է հասնել այնպիսի համակեցության, որտեղ անձնական հանգամանքների բերումով ստեղծված սահմանափակումները չեն խոչընդոտի և ոչ մեկի հանրային ներգրավվածությանը, ուր պաշտպանված կլինի բազմազանության արժեքն ու բացառված՝ անձնական տարբերությունների վրա խարսխված խտրականությունը:
Այսպես, միջոցառման օրը «Նարեկացի» արվեստի միությունը մեկ անվասայլակ և մեկ քայլակ է նվիրելու ողնաշարային վնասվածքով տառապող հաշմանդամ երկու արվեստագետի, իսկ գործարար Անդրանիկ Պողոսյանը նվիրաբերել է էլեկտրական անվասայլակ, որը կտրամադրվի տաղանդավոր, բայց, ցավոք, ողնաշարային լուրջ հիվանդությամբ տառապող երիտասարդ նկարչուհի Մոնիկա Սահակյանին, ում առօրյա և ստեղծագործական կյանքում առկա լրջագույն սահմանափակումները զգալիորեն կմեղմվեն նորօրինակ այս սարքի ընձեռած տեխնիկական հնարավորությունների շնորհիվ:
Միջոցառման ժամանակ հաճելի անակնկալ է սպասվում նաև հաշմանդամություն ունեցող երգիչ-կատարողներից կազմված «Փարոս» երգչախմբին և կուրություն ունեցող դաշնակահար Լևոն Կարապետյանին:
«Ձեռք ձեռքի՝ հաշմանդամների հետ» ձեռնարկը բաց հարթակ է, որին կարող է միանալ հաշմանդամություն ունեցող անձանց բարօրությանն ու լիարժեք կյանքին սրտցավ, նրանց թևակցելու պատրաստակամ ցանկացած ոք` նվիրաբերելով անվասայլակ, քայլակ կամ անհրաժեշտ այլ պարագա, որն այդ օրը նախատեսված համերգ-ցուցահանդեսի ժամանակ հանրորեն կնվիրվի բոլորիս նյութական և բարոյական աջակցությանը կարոտ հաշմանդամություն ունեցող որևէ մի արվեստագետի:
Համերգային բաժնում ելույթներով հանդես կգան Նարեկացի ժողնվագարանների համույթը, հաշմանդամություն ունեցող կատարողների «Փարոս» երգչախումբը, դաշնակահար Լևոն Կարապետյանը, վոկալիստներ Ծովինար Պողոսեանը և Ալեքսանդր Ժուկովը՝ դաշնակահար Արթուր Հարությունյանի նվագակցությամբ:
Քանդակի և գեղանկարի ցուցադրության առանցքը կկազմեն գործարար Անդրանիկ Պողոսեանի գեղարվեստական քանդակները, ով, ինչպես վերը նշվեց, միջոցառման կապակցությամբ էլեկտրական անվասայլակ է նվիրաբերել նկարչուհի Մոնիկա Սահակյանին: Ցուցահանդեսին նաև ներկայացվելու են հաշմանդամության խնդրով զբաղվող «Հույսի կամուրջ», «Փրկություն», «Ծիլ բուսաց», «Շող» կազմակերպություններում, ինչպես նաև Լեդի Քոկսի անվան վերականգնողական կենտրոնում ներգրավված հաշմանդամություն ունեցող երիտասարդ և տարեց նկարիչների գեղարվեստական աշխատանքներ:
Լինելով հաշմանդամությամբ անձանց ազատ տեղաշարժման համար անհրաժեշտ պայմաններով (վերելակ, թեքահարթակ, սանհանգույց) հագեցած արվեստի միակ հաստատությունը Երևանում՝«Նարեկացի» արվեստի միությունը մշակել է հաշմանդամության խնդրին առնչվող հատուկ ռազմավարություն և ծրագրային փաթեթ, որի շրջանակներում արդեն քանի տարի է անխոնջ ջանքեր է գործադրում արմատախիլ անելու հաշմանդամության խտրականությունը մեզանում, գոնե արվեստի ոլորտում:
Կազմակերպելով տարեկան առնվազն 20 համերգ և ցուցահանդես հաշմանդամ արվեստագետների մասնակցությամբ, աշխատանք տրամադրելով հաշմանդամություն ունեցող անձանց, ինչպես նաև սերտ համագործակցելով «Սկարպ», «Փիլատելփիա», «Փարոս», «Հույսի կամուրջ», «ՈՒՆԻՍՈՆ» և հաշմանդամության խնդրով զբաղվող հասարակական այլ կազմակերպությունների և կենտրոնների հետ, Նարեկացի արվեստի միությունը նպատակ ունի նպաստել հասարակական այս խոցելի խմբի հանրային ինտեգրմանը, նրանց արժանապատիվ ու լիարքեք կյանքի կայացմանը, հավասարության նրանց անօտարելի իրավունքի ամրապնդմանը:
Միության այս ջանքերը բարձր է գնահատել նաև ՀՀ կառավարությունը՝ 2010թ. Միությանը շնորհելով «Վարչապետի հուշամեդալ»՝ հաշմանդամություն ունեցող անձանց հասարակական ներգրավման գործում ունեցած ավանդի համար: Իսկ Բարոնուհի Քարոլայն Քոկսը, բարձր գնահատելով Միության ջանքերը, մի առիթով նշել է. «Հայաստանը դեռ անելիքներ ունի հաշմանդամություն ունեցող անձանց թևակցելու հարցում: Իսկ դուք օրինակ եք ծառայում` ընձեռնելով հնարավորություն հաշմանդամությամբ անձանց, որ նրանք էլ ներզգան սեփական ներուժն ու նրանք էլ վայելեն արվեստով զբաղվելու ստեղծագործական բերկրանքը: … Միայն հիացած եմ, միայն գնահատում եմ»:
«Ձեռք ձեռքի՝ հաշմանդամների հետ» գալահանդեսի համերգային բաժնի մուտքը հրավիրատոմսերով է, իսկ ցուցահանդեսինը` ազատ: Այն բաց կլինի մինչև ապրիլի 30-ը:

Guided by its long established mission to incorporate people with disabilities into the Armenian artistic context; to create a space and equal opportunities for their free expression and artistic potential; and to expose their talent and artistic capacities to the wider public, on April 20, at 17:00, the Naregatsi Art Institute Yerevan Auditorium will be host to a special solidarity event, “Embracing the Disabled,” comprised of a classical, spiritual and folk music concert featuring predominantly performers with disabilities, and an exhibition of fine arts and sculpture, again comprised of visual artworks made by artists with special needs and the physically challenged.
A token of appreciation of the Naregatsi’s efforts, His Excellency John A. Heffern, U.S. Ambassador to the Republic of Armenia, has expressed willingness to take part in the event, and will be our guest of honor.
By initiating the event, the Naregatsi Art Institute seeks to convey that nobody’s personal circumstances should ever constitute an insurmountable barrier to inclusion and to the solidarity we owe to each other; and ensure thereby that we are unswerving in our efforts to defend the value of human diversity and our fight against exclusion based on any type of personal difference.
This being the case, on the night of the event the Naregatsi Art Institute is going to donate two manual wheelchairs for primary mobility to two artists with spinal chord disorders. A third battery powered electric wheelchair has been contributed kindly by handicapped businessman Mr. Antranig Boghossian, which will be donated to the talented young female painter Monika Sahakyan, who, due to serious injuries in her spine, has a limited upper body strength and limitations in her daily activities. On the day of the event, special surprises are also in store for the Paros Choir of the People with Disabilities and the pianist Levon Karapetyan with visual impairments.
The initiative is designed to be an open platform for anyone solicitous about the wellbeing and prosperity of people with special needs and willing thereby to make contributions, be it a wheelchair, a walker stick, stationary or any other item, in their support. Contribution which will be donated publically, Better yet by the contributors themselves, to yet another individual in need of such material support and moral encouragement.
The concert program of the event is comprised of performances by the Naregatsi Folk Instruments Ensemble and the Paros Choir of Performers with Disabilities, pianist Levin Karapetyan, and vocalists Tsovinar Boghossian and Aleksandr Zhukov with featured piano accompaniments by pianist Artur Harutyunyan.
The core of the exhibition is comprised of sculptures by businessman Antranik Boghossian who, as mentioned above, has donated an electric wheelchair to be contributed to the young painter Monika Sahakyan. The exhibition will also feature paintings by different artists with disabilities affiliated to the Bridge of Hope NGO, the "Prkutyun" Center for Disabled Children and Youth, the “Tsil Busats” Harmonious Development Center, the “Shogh” Creative Center of Support for People with Disabilities, and the Lady Cox Rehabilitation Center
Being the only art institution in Yerevan with wheelchair accessibility, the Naregatsi Art Institute team has always been relentless in their efforts towards combating discrimination based on disability. By organizing annually, among other activities, at least 10 concerts and 10 exhibitions featuring performers and visual artists with disabilities; by giving people with physical disabilities equal opportunities of employment at the center, and by keeping constant collaborations with disability organizations and centers such as the Skarp, the Pilatelpia, the Paros, the Bridge of Hope, the UNISON and others, the Naregatsi Art Institute has always tried to promote their integration, their sense of dignity and unalienable right of equality.
These ongoing efforts exerted by the Institute have resonated the appreciation and high acclaim of the Armenian government through a Prime Minister’s Medal awarded to the Institute in 2010 in recognition of the Naregatsi’s contributions targeted at the social integration of the people with special needs. These effort have also received the acclaim of Baroness Caroline Cox, Vice Speaker of the British House of Lords, who stated at an occasion: “Armenia has not been pretty good at incorporating people with disabilities yet, and you set an example there to make the people with disabilities to come to realize their potential, to enjoy the creativity of involvement in art. …I have nothing but admiration and appreciation.”
Admission to the concert of the Embracing the Disabled event is with invitation, while the entry to the exhibition, on view until April 30, is free.