Վարչապետն ընդունել է Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է աշխատանքային այցով Հայաստան ժամանած Ռուսաստանի Դաշնության գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովին: Այս մասին տեղեկացնում է վարչապետի պաշտոնական կայքը:
«Վարչապետը ողջունել է ՌԴ գլխավոր դատախազի այցը Երևան և վստահություն հայտնել, որ այն կնպաստի երկու երկրների գլխավոր դատախազությունների միջև համագործակցության հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է երկու իրավապահ մարմինների սերտ փոխգործակցությունը հանցավորության դեմ պայքարում և առկա մարտահրավերներին դիմակայելու գործում: Կառավարության ղեկավարը բարձր է գնահատել Իգոր Կրասնովի ջանքերը պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանում գտնվող հայ ռազմագերիների, պատանդների և պահվող անձանց հետ վերադարձի ապահովման ուղղությամբ: Այս գործում ներդրվող ավանդի, իրականացվող քայլերի, ինչպես նաև իրավապահ բնագավառում արդյունավետ համագործակցության համար Նիկոլ Փաշինյանն Իգոր Կրասնովին հանձնել է շնորհակալագիր:
ՌԴ գլխավոր դատախազը շնորակալություն է հայտնել վարչապետին բարձր գնահատանքի համար և նշել, որ հայ գործընկերների հետ համագործակցությունը կրում է վստահելի բնույթ: Իգոր Կրասնովի խոսքով՝ երկու երկրների գլխավոր դատախազությունները գտնվում են մշտական կապի մեջ, ինչը նպաստում է հանցավորության դեմ պայքարում արդյունավետ համագործակցությանը: ՌԴ գլխավոր դատախազը կարևորել է 2020 թվականի նոյմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի լիարժեք իրագործման անհրաժեշտությունը, ըստ որի` պետք է տեղի ունենա ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց փոխանակում: ՌԴ գլխավոր դատախազն ընդգծել է, որ այդ ուղղությամբ իր ջանքերը կրում են շարունակական բնույթ և կանի ամեն ինչ՝ խնդրի լուծման նպատակով:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ ՀՀ կառավարությունը առանձնակի կարևորում է Ռուսաստանի Դաշնության հետ ռազմավարական համագործակցության շարունակական զարգացումը երկարատև համատեքստում ու այդ առումով արդյունավետ գնահատել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ ապրիլի 7-ին ունեցած բանակցությունների արդյունքները»,-նշված է կայքում:

Премьер-министр принял генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова
Премьер-министр Никол Пашинян принял находящегося в Армении с рабочим визитом генерального прокурора Российской Федерации Игоря Краснова.
Премьер-министр приветствовал визит генерального прокурора Российской Федерации в Ереван и выразил уверенность, что он будет способствовать дальнейшему развитию и укреплению сотрудничества между генеральными прокуратурами двух стран. Никол Пашинян подчеркнул важность тесного сотрудничества правоохранительных органов двух государств в борьбе с преступностью и противостоянии существующим вызовам.
Глава правительства высоко оценил усилия Игоря Краснова по обеспечению возвращения из Азербайджана армянских военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц. Никол Пашинян вручил Игорю Краснову благодарственное письмо за внесенный в это дело вклад, предпринятые шаги, а также за эффективное сотрудничество в правоохранительной сфере.
Генеральный прокурор Российской Федерации поблагодарил премьер-министра за высокую оценку и отметил, что сотрудничество с армянскими партнерами носит доверительный характер. По словам Игоря Краснова, генеральные прокуратуры двух стран находятся в постоянном контакте, что способствует эффективному сотрудничеству в борьбе с преступностью.
Генеральный прокуратур РФ подчеркнул необходимость полной реализации 8-го пункта трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому должен быть осуществлен обмен заложниками, военнопленными и другими удерживаемыми лицами. Генпрокурор РФ подчеркнул, что его усилия в этом направлении носят продолжительный характер, и он сделает все возможное для решения вопроса.
Премьер-министр Пашинян отметил, что правительство Армении придает особое значение непрерывному развитию стратегического сотрудничества с Российской Федерацией в долгосрочном контексте и в этом плане назвал продуктивными результаты состоявшихся 7 апреля переговоров с президентом России Владимиром Путиным.