ԱԶԲ-ն աջակցում է թվային հարթակի ստեղծմանը, որը կօգնի կատարելագործել հողային ռեսուրսների կառավարումը Հայաստանում
Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ) հաստատել է 1.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի տեխնիկական աջակցություն (ՏԱ), որն ուղղված է սատարելու Հայաստանի Հանրապետությանը՝ հողի սեփականության և այլ աշխարհագրական ստանդարտացված տվյալների կառավարման և պահպանման թվային հարթակի մշակման գործում։ Այս մասին տեղեկացնում է Ասիական զարգացման բանկի հայաստանյան գրասենյակի հանրային կապերի բաժինը:
ՏԱ-ի շրջանակներում միջազգային փորձագետները կսատարեն ՀՀ կառավարությանը՝ աշխարհատարածական տվյալների հարթակի մշակման գործում, որը կծառայի ամբողջ երկրում հողօգտագործման և գույքի սեփականության, ինչպես նաև այլ կադաստրային տվյալների մասին տեղեկությունների պահպանմանը, ինտեգրմանը և կառավարմանը։ ։ Համաշխարհային լավագույն փորձի կիրառմամբ՝ ՏԱ-ն նաև կօգնի մշակել տարածական տվյալների հավաքման և համօգտագործման գործողությունները կանոնակարգելու չափորոշիչները՝ ապահովելով այս տեղեկությունների դյուրին հասանելիությունը կենտրոնական և տեղական կառավարման մարմինների համար։
«Հայաստանում հողային ռեգիստրի գրանցումները և այլ կադաստրային տվյալների մեծ մասը ներկայումս պահպանվում և կառավարվում է թղթային տարբերակով, ինչը սահմանափակում է կառավարության՝ անշարժ գույքի կառավարման և գնահատման, ինչպես նաև այս հողերի բնական, տնտեսական և իրավական կարգավիճակի գրանցման հնարավորությունները», - ասաց ԱԶԲ Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Պաոլո Սպանտիգատին։ «Աշխարհագրական տվյալների միասնական հարթակը տարբեր գերատեսչություններին կտա տեղեկությունների համօգտագործման հնարավորություն՝ բարելավելով հողային ռեսուրսների կառավարումը և հանրային ծառայությունների մատուցումը»։
Ներկայում թվային, ճշգրիտ կադաստրային քարտեզների բացակայությունը նաև հանգեցնում է ենթակառուցվածքային ծրագրերի իրականացման բարդույթունների։ Ճանապարհաշինական ծրագրերում այնպիսի ծրագծերի ընտրությունը, որոնք նվազագույնի կհասցնեն հավանական ազդակիր անձանց վերաբնակեցման անհրաժեշտությունը, հաճախ բարդանում է ճշգրիտ կադաստրային տվյալների բացակայութմաբ։ Գործնականում հողի ձեռքբերումը հաճախ ձգձգվում է, արդյունքում կապալառուները շինարարական աշխատանքների վայրին լիարժեք հասանելիություն չեն ունենում։ Ստորգետնյա կոմունալ ենթակառուցվածքները, օրինակ՝ ջրամատակարարման կամ կոյուղաջրերի հեռացման խողովակները հաճախ հարկ է լինում տեղափոխել, եթե ծրագրային աշխատանքները մեկնարկած են լինում ոչ ճշգրիտ կամ հնացած քարտեզների հիման վրա։
«Հողերի մասին թափանցիկ և ճշգրիտ տեղեկատվության հեշտ և հեռավար հասանելիություն տրամադրող մեկ միասնական ինտեգրված հարթակի բացակայությունը բացասաբար է անդրադառնում անշարժ գույքի շուկայի զարգացման և հողօգտագործման քաղաքականության մշակուման և իրականացման արդյունավետության վրա», - ասում է Հայաստանի կադաստրի կոմիտեի նախագահ Սուրեն Թովմասյանը։ «Մենք գնահատում ենք ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանին շարունակաբար տրամադրվող աջակցությունը, ինչը համապատասխանում է կառավարության՝ ինտեգրված թվային կադաստր մշակելու հայեցակարգին։ Սա ավելի ներառական, բարգավաճող և դիմակայուն տնտեսություն կառուցելու մեր ընդհանուր տեսլականի մի մասն է»։
Միասնական հարթակում կներառվեն տեղեկություններ հանրապետության ջրային ռեսուրսների և անտառների, բնության հատուկ պահպանվող տարածքների, պատմական և մշակութային հուշարձանների մասին։ Այս տեղեկությունները կողմնորոշիչ դեր կունենան, ի թիվս այլոց, ծրագրերի մշակման, ներդրումների, գյուղատնտեսական գործունեության և տուրիզմի զարգացման համար։ Այստեղ կներառվեն հողօգտագործման մասին գենդերային տարաբաշխմամբ տվյալներ՝ այս կերպ կառավարությանը հնարավորություն ընձեռելով պլանավորել և վարել զարգացման այնպիսի հայեցակարգեր, որից հավասարապես կօգտվեն թե՛ տղամարդիկ, թե՛ կանայք։
Հարթակը հնարավորություն կտա քարտեզագրել կլիմայի փոփոխությունների և բնական աղետների, ինչպես օրինակ երկրաշարժերի ենթակա և խոցելի տարածքները։ Սա կհզորացնի կառավարության՝ կլիմայի փոփոխությունները և հողի դեգրադացիան մշտադիտարկելու և դրանց արձագանքելու կարողությունը։
ՏԱ-ն կֆինանսավորվի մի քանի դրամաշնորհներով․ Կորեայի Հանրապետության էլեկտրոնային Ասիա և գիտելիքների գործընկերության հիմնադրամը կհատկացնի 500,000 ԱՄՆ դոլար, Բարձր տեխնոլոգիական հիմնադրամը՝ 800,000 ԱՄՆ դոլար։ Երկու դրամաշնորհներն էլ կկառավարվեն ԱԶԲ-ի կողմից։ Ակնկալվում է, որ նախաձեռնությունը կավարտվի 2024թ․ սեպտեմբերին։
ԱԶԲ-ն նպատակն է ձևավորել բարգավաճ, ներառական, դիմակայուն և կայուն զարգացող Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով ծայրահեղ աղքատությունն ամատախիլ անելու ուղղությամբ իր ջանքերը։ 1966թ․ հիմնված ԱԶԲ-ն պատկանում է 68 անդամների, որոնցից 49-ն վերոնշյալ տարածաշրջանից են։

ADB Supports Digital Platform to Help Improve Land Resources Management in Armenia
The Asian Development Bank (ADB) has approved a $1.3 million technical assistance (TA) initiative to support Armenia in developing a digital platform to host standardized data on land ownership and other geographic information to help improve land resources management in the country.
Under the TA, international experts will support the government to develop a geospatial data platform capable of hosting, integrating, and managing information on land use, property ownership, and other cadastral data nationwide. The TA will also help develop standards to regulate how spatial data is collected and shared based on global best practice, ensuring this information is readily accessible to the public and local authorities.
“In Armenia, much of the land registry record keeping and other cadastral data is currently paper-based, which limits the government’s ability to manage and assess real estate and register the natural, economic, and legal status of those lands,” said ADB Armenia Country Director Paolo Spantigati. “An integrated geoportal will allow information sharing among different government agencies, improving land resources management and public services delivery.”
The current lack of digital, accurate cadastral maps also contributes to poor implementation of infrastructure projects. With road projects, it is often difficult to choose alignment alternatives that minimize the requirement to resettle potentially affected people while land acquisition is often delayed, resulting in contractors not having full access to the site. Underground utilities such as water or sewage pipes often need to be reallocated when projects have begun based on inaccurate or outdated maps.
“The current lack of an integrated platform for easy and remote access to transparent and accurate land information creates inefficiencies in the real estate market and in policy making around national land use,” said Cadastre Committee of Armenia Chairman Souren Tovmasyan. “We appreciate the ongoing support ADB provides to Armenia, which is aligned with the government’s strategy of developing an integrated digital cadastre. This is part of our shared vision of building a more inclusive, prosperous, and resilient economy.”
The integrated platform will include information on national water resources and forests, special protected natural areas, and historical and cultural monuments to guide development projects, investments, agricultural activities, and tourism development, among others. It will include gender-based data on land ownership, enabling the government to pursue development planning that benefits women as much as men.
The platform will enable areas that are vulnerable to climate change and natural disasters such as earthquakes—of which Armenia is particularly prone—to be mapped. This will improve the government’s ability to monitor and respond to climate change and land degradation.
The TA will be financed by grants of $500,000 from the Republic of Korea e-Asia and Knowledge Partnership Fund and $800,000 from the High-Level Technology Fund, both to be administered by ADB. The initiative is expected to be complete by September 2024.