ՀՀ 2021թ․ թողարկված եվրապարտատոմսերը սկսել են շրջանառվել Հայաստանի ֆոնդային բորսայում
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում թույլատրվել է ՀՀ եվրապարտատոմսերով (ծածկագիր՝ XS2010028939, բորսայական հապավում՝ EUBDB5) 586,6 միլիոն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր ծավալով առևտուրը, որոնք տեղաբաշխվել են այս տարվա փետրվարին։ Այս մասին տեղեկացնում է Հայաստանի ֆոնդային բորսայի հանրային կապերի բաժինը:
Թողարկողը Հայաստանի Հանրապետությունն է՝ ի դեմս ՀՀ ֆինանսների նախարարության։ Պարտատոմսերն ունեն 10 տարվա մարման ժամկետ և 3.6% արժեկտրոնային եկամտաբերություն, որն ավելի ցածր է, քան նախորդ թողարկման պարտատոմսերի դեպքում:
Եվրապարտատոմսերի վերջնահաշվարկը և ենթապահառությունը իրականացնում է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան: Վերջինիս գործընկեր «Clearstream Banking Luxemburg»-ի հետ համագործակցության շնորհիվ եվրապարտատոմսերը հասանելի են դարձել Հայաստանի Հանրապետության ներդրողների համար։
ՀՀ Եվրապարտատոմսերը բորսայական առևտրին առաջին անգամ թույլատրվել են 2014 թվականին, երկրորդը՝ 2019 թվականին:
Եվրապարտատոմսեր ձեռք բերելու համար անհրաժեշտ է դիմել Հայաստանի ֆոնդային բորսայի գործընկեր կազմակերպություններին։

RA Issued Eurobonds Are Now Traded on Armenia Securities Exchange
Yerevan, April 12, 2021: Armenia Securities Exchange onboarded Armenian Eurobond (ISIN: XS2010028939, Ticker: EUBDB5) to start trading on its platform. A total of USD586,6 million in Eurobonds was placed earlier in February 2021.
Armenia’s Ministry of Finance, acting on behalf of the Republic of Armenia, issued Eurobonds with a 10-year maturity period and a coupon rate of 3.6% which is lower than the rates of the previous issues.
The clearing and settlement of the Eurobond is completed by the Central Depository of Armenia. Through the well-established cooperation with Clearstream Banking Luxembourg, investing in the Armenian Eurobond becomes possible for Armenian investors as well.
Armenia’s Eurobonds were first traded on Armenia Securities Exchange in 2014, while the 2nd bonds were admitted to trade in 2019.