Կայացավ «ՄԻՏՔ» ստարտափ ինկուբացիոն ծրագրի մրցութային փուլը
Ապրիլի 10–ին տեղի ունեցավ «ՄԻՏՔ» ստարտափ ինկուբացիոն ծրագրի մրցութային փուլը, որի ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հայկ Չոբանյանը:
«Այսօր ձեզ տրված է բացառիկ հնարավորություն, ձեր գաղափարներն ու մտքերը ներկայացնելու, համոզելու դրանց հեռանկարի մեջ և կարողանալու ներդրումներ բերել այդ գաղափարի իրագործման համար: Ամեն ինչի կենտրոնում իհարկե կանգնած է միտքը, որը նաև ձեր այսօրվա միջոցառման կենտրոնական բառն է: Ցանկացած փոփոխություն, առաջընթաց, երազանք, հաղթանակ նախևառաջ սկսում է մտքից»,- շեշտել է նախարարը:
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի տնօրեն Արմեն Օրուջյանն իր ողջույնի խոսքի ժամանակ ընդգծեց որ սա մասնավոր ընկերության հետ առաջին նորարարական հարթակն է: Նա նաև շեշտեց համատեղ գործունեության կարևորությունը՝ երիտասարդ ձեռներեցների միտքը զարգացնելու հարցում:
«ՄԻՏՔ» ստարտափ ինկուբացիոն ծրագիրը նախատեսում է տասներկուշաբաթյա ինտենսիվ դասընթացներ գաղափարի փուլում գտնվող ստարտափ թիմերի համար: Այն իրականացնում է Դիջիթեյնը իր ԴիջիՔաղաք նախագծի շրջանակներում և Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի հետ համատեղ: Ծրագիրը միտված է անհրաժեշտ ռեսուրսներով ապահովել տեխնոլոգիական գաղափարներ ունեցող ստարտափներին, որոնք առաջարկում են նորարարական լուծումներ, որոնք էլ, իրենց հերթին, կզարգացնեն և կխթանեն Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ոլորտը: «ՄԻՏՔ» ինկուբացիոն ծրագիրը կիրականացվի Դիջիթեյնի գրասենյակում, որտեղ ստարտափ թիմերին կտրամադրվեն աշխատասեղաններ և բարենպաստ աշխատանքային պայմաններ:
Տասներկուշաբաթյա ծրագիրը ներառում է հետևյալ փուլերը՝
- Ծանոթացում
- Հաճախորդների և շուկայի վերլուծություն
- Նախատիպերի մշակում և զարգացում
- Բիզնեսի զարգացում
- Փիչինգ
Մրցույթի ժամանակ ելույթ ունեցան 35 դիմում ներկայացրած ստարտափ թիմերից հարցազրույցի փուլը անցած 13 թիմերը: Ստարտափ թիմերի գործունեության ոլորտները բազմազան էին՝ ֆինանսական տեխնոլոգիաներ, արհեստական բանականություն, առողջապահություն, տուրիզմ, գյուղատնտեսություն, AR/VR, ռազմարդյունաբերություն և այլն:
Հատկանշական է, որ «ՄԻՏՔ» ստարտափ ինկուբացիոն ծրագրին դիմել էին ստարտափ թիմեր նաև արտերկրից, ինչպես նաև Հայաստանի տարբեր մարզերից: Դիջիթեյնը կարևորում է մարզերի հզորացումը՝ նաև տեխնոլոգիաների միջոցով:
«ՄԻՏՔ» ինկուբացիոն նախագիծը ԴիջիՔաղաք նախագծի առաջին մեծ քայլն է իր մեծ նպատակին ծառայելու՝ զարգացնել Հայաստանի ստարտափ էկոհամակարգը և ստեղծել տեխնոլոգիական ձեռներեցների մեծ համայնք», ասեց Մարիամը, «ՄԻՏՔ» նախագծի պատասխանատուն:
Ժյուրիի քվեարկության արդյունքում ինկուբացիոն ծրագիր անցան 8 ստարտափ թիմեր: Ընտրված թիմերն են.՝ AR trails, Gabby, Armbionics, Axona, MedTech, Payman, Streameal և Prekog.ai։
«Մենք շատ ոգևորված ենք հեռանկարային թիմեր ընտրելու և իրենց լիարժեք ներուժը բացահայտելու և զարգացելու թե՛ տեղական, թե՛ միջազգային շուկաների համար: Ծրագիրը կնպաստի թիմերի՝ գաղափարը բիզնես վերածելու գործընթացում», - շեշտեց Աննան ՝ M1TQ ծրագրի համակարգողը:

Thirteen startups showcased their technological innovations to business and community leaders today at M1TQ incubation pitching day.
The winning startups joining the first 12-week M1TQ Incubation program were announced.
The M1TQ Incubation program led by Digitain - implemented together with the Foundation for Armenian Science & Technology (FAST) - targets tech startups from various fields and their innovative solutions. The program aims to increase the scalability of the participant startups, foster their growth and development and prepare them for a potential big investment. The recipients will be announced during the Demo Day that will take place at the end of the 12-week incubation program.
"Today, you are given a unique opportunity to present your ideas and innovative solutions, convince their validity, and receive investments for your idea implementation. Of course, at the center of everything is Mitq, which is a well-chosen keystone word of your event today.
"Any change, progress, dream and victory starts from Mitq." - The Minister of High-Tech industry H. Chobanyan highlighted in his speech.
Out of 35 applicant startups and 26 interviewees, 13 selected startups had the opportunity to pitch their startups to the M1TQ judging committee after which 8 startups were chosen to participate in the program.
“The Incubation program is the first step of DigiTown’s broader mission to support and nurture Armenian startups and create a thriving local tech community of founders. ” - said Mariam, M1TQ project manager from Digitain.
Among the startups, some already generate revenue on high-growth tech verticals and bring new waves of innovation in industries including Ed Tech, AI, FinTech, Military Tech, MedTech, e-Commerce, IT services and more. Remarkably, M1TQ had international applicants as well as applicants from diverse Armenian regions. Digitain emphasizes the importance of empowering regions of Armenia through the High-tech industry.
The selected 8 startups of the first M1TQ Accelerator program include:
- Pregok.ai
- Armbiotics
- Streameal
- Payman
- Gabby
- Medset
- Axona
- AR trails
“We are very excited to choose promising teams that have the full potential to have their say in both local and international markets. The program will equip teams with the skills and capabilities of growing their ideas to marketable business opportunities,” said Anna, M1TQ program coordinator from the Foundation of Armenian Science & Technology.
As part of the M1TQ program, these startups will benefit from opportunities for regional exposure and mentorship through Digitain’s and FAST’s network and professional coaches.
These companies will also be working at Digitain’s workspace, with a convenient and favorable work environment. The program will offer the full spectrum of support needed for startups to flourish in Armenia.
"Through my role at MedSet, I am looking forward to seeing the impact of all of these novice startups on a local and global scale," said Suren, Founder of Medset startup,