Բաքվում արցախյան պատերազմին նվիրված այսպես կոչված «պուրակը» պետական աջակցությամբ հայատյացության ու ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականության ապացույց է. ՄԻՊ
Այսօր՝ 2021թ. ապրիլի 12-ին Բաքվում բացվել է 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին վերաբերող այսպես կոչված «ցուցահանդես-պուրակ»:
«Պուրակում» հայկական զինվորական տեխնիկայի հետ միասին ցուցադրված են հայկական զինված ուժերի ծառայողների կերպարներ (մանեկեններ), որոնք բոլորն էլ ներկայացված են արժանապատվությունը ոտնահարող, նվաստացուցիչ վիճակում: Դա արված է հնարավորինս լայն հրապարակայնություն ապահովելով:
«Պուրակի» հրապարակված տեսանյութերից ու լուսանկարներից ակնհայտ է, որ ցուցադրությունն արված է Հայաստանի ու Արցախի հայերի, Հայաստանի քաղաքացիների նկատմամբ ատելությունն ու թշնամանքն ավելացնելու, խրախուսելու համար: Ցուցադրություններն արված են զինիզմով՝ հրապարակայնորեն նսեմացնելու համար պատերազմում զոհվածների հիշատակը, անհայտ կորածներին ու գերիներին, ոտնահարելու համար նրանց ընտանիքների իրավունքներն ու արժանապատվությունը:
Նույն ցինիզմով ցուցադրված են Հայաստանի ու Արցախի զինվորների անձնական իրերը, իսկ զոհված զինվորականների սաղավարտների ցուցադրումն արված է՝ ակնհայտ իմանալով, որ դա լրացուցիչ տառապանքներ է պատճառելու նրանց ընտանիքներին, հայաստանյան ու արցախյան հասարակությանը, գեներացնելու է նոր ատելություն ադրբեջանական հասարակությունում:
Ադրբեջանական իշխանությունները բացված «պուրակում» ցուցադրել են նաև հայ գերիներին վերաբերող տեսարաններ: Այս քայլը հատկապես դատապարտելի է այն ֆոնին, որ Ադրբեջանում շարունակում են ապօրինաբար, մարդու իրավունքների միջազգային պահանջների կոպիտ խախտմամբ պահվել գերիներ՝ զինծառայողներ և քաղաքացիական անձինք:
Ադրբեջանական իշխանությունների համար ակնհայտ է, որ այս զգայուն հարցը պատճառելու էր հոգեկան ցավ ու տառապանք անհայտ կորածների ու գերիների ընտանիքների ու հայ հասարակությանն, առհասարակ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրվել են այս բովանդակությամբ բազմաթիվ բողոքներ ու ահազանգեր, ինչպես նաև արձանագրվել են ահազանգող հրապարակումներ սոցիալական ցանցերում:
Պաշտպանի աշխատակազմի մշտադիտարկումը վեր է հանել ցուցահանդեսի վերաբերյալ ադրբեջանական սոցիալական ցանցերի գրառումներ (մենք այդ ապացույցներն առանձին կհրապարակենք), որոնք միայն ողջունում ու խրախուսում են Ադրբեջանի նախագահի նախաձեռնությունը, իսկ մեկնաբանությունները վկայում են ակնհայտ հայատյացության ու թշնամանքի մասին:
Նման «պուրակի» բացումն ակնհայտ հաստատում է Ադրբեջանում ինստիտուցիոնալ հայաստյացության և թշնամանքի քարոզի պետական քաղաքականության առկայության փաստը: Այդ քաղաքականությունը հետևողականորեն իրականացվում է տարիներ շարունակ և հաստատվում կոնկրետ ապացույցներով։
Այդ քաղաքականության հետևանք են այն դաժանություններն ու խոշտանգումները, սպանությունները, որոնք ադրբեջանական զինված ուժերի ծառայողները կատարել են թե՛ 2020թ: սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների, թե՛ 2016թ. ապրիլյան պատերազմական գործողությունների, թե՛ ադրբեջանական այլ զինված հարձակումների ժամանակ հայկական կողմի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց նկատմամբ:
Պետական հովանավորչությամբ թշնամանքն էր պատճառը, որ ադրբեջանական զինվորականները դաժանաբար խոշտանգում ու սպանում էին հայկական կողմի զինծառայողներին և քաղաքացիական անձանց՝ լինելով բաց դեմքերով, բացառիկ ցինիզմով՝ առանց անգամ մտածելու պատասխանատվության մասին և վստահ լինելով, որ դրա համար նրանք միայն գովասանքի են արժանանալու:
Ուստի, 2020 թվականի սեպտեմբեր-նոյեմբեր ամիսների պատերազմին նվիրված «պուրակի» ցուցադրություններն ակնհայտորեն վերահաստատում են Հայաստանի ու Արցախի ողջ բնակչության նկատմամբ ադրբեջանական ցեղասպան քաղաքականությունը:
Այս բացարձակ արատավոր երևույթը ևս մեկ անգամ վկայում է այն, որ մենք չպետք է թույլ տանք, որպեսզի մեզ թմրեցնեն ադրբեջանական կեղծ խաղաղասիրությամբ. դա պարզապես շղարշ է, որ նախատեսված է միջազգային հանրության համար:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի այս հայտարարությունը կուղարկվի միջազգային կառույցներին՝ հատուկ նշումով այն մասին, որ ադրբեջանական բարձրագույն իշխանությունների հենց այս քայլերն են, որ հանգեցնում են խոշտանգումների, դաժանությունների և բացարձակ խաթարում են խաղաղությունն ու համերաշխությունը տարածաշրջանում:

Armenian Human Rights Defender Condemns Opening of "Artsakh War Exhibition" in Baku
A so-called "exhibition-park" related to the September-November 2020 war was opened in Baku today, on April 12, 2010.
In the "Park", along with the Armenian military equipment, mannequins of the Armenian military servicemen have been displayed, all of which presented in a degrading manner, in a manner violating human dignity. This is done to ensure the widest possible publicity.
It is obvious from the published videos and photos of the "Park" that the exhibition was designed to increase and encourage hatred and animosity towards the population of Armenia and Artsakh, the citizens of Armenia. Exhibitions are with cynicism to publicly humiliate the memory of the victims of the war, the missing persons and the captives, to violate the rights and dignity of their families.
Personal belongings of the soldiers of Armenia and Artsakh are displayed with the same cynicism, and the helmets of the killed soldiers are displayed knowing that it will cause additional suffering to their families, to the Armenian and Artsakh society, and will generate new hatred in the Azerbaijani society.
The Azerbaijani authorities also showed scenes of Armenian prisoners in the opened "park". This step is especially reprehensible against the background that in Azerbaijan, prisoners of war and civilians continue to be held illegally, in gross violation of international human rights requirements.
It is obvious to the Azerbaijani authorities that this sensitive issue would cause mental pain and suffering to the families of the missing persons and captives, as well as to the Armenian society in general.
Numerous complaints and alarms with this content have been addressed to the RA Human Rights Defender, as well as alarming posts on social networks were registered.
The monitoring of the Armenia’s Human Rights Defender’s Staff revealed posts on Azerbaijani social networks about the exhibition (we will publish the evidence separately), which only welcomed and encouraged the initiative of the President of Azerbaijan, and the comments testified to the obvious hatred and hostility towards Armenians.
The opening of such a "park" clearly confirms the fact of institutional hatred towards Armenians in Azerbaijan and existence of a state policy of propaganda of animosity. This policy has been consistently implemented for years, confirmed by concrete evidence.
The consequences of this policy are the atrocities and torture, killings of Armenian military servicemen and civilians by Azerbaijani Armed Forces in the 2020 September-November war; the 2016 April war or other Azerbaijani armed attacks on the.
State-sponsored hostility was the reason why the Azerbaijani military brutally tortured and killed Armenian servicemen and civilians, being with open faces and with exceptional cynicism, without even thinking about responsibility, and being confident that they would only be praised for that.
Therefore, the demonstrations in the "park" dedicated to the September-November 2020 war clearly reaffirm existence of the Azerbaijani genocidal policy towards the entire population of Armenia and Artsakh.
This absolutely vicious phenomenon proves once again that we must not allow ourselves to be intoxicated with false Azerbaijani peace building initiatives; they are just veils for the international community.
This statement of Armenia’s Human Rights Defender will be sent to international bodies, with a special note that these steps of Azerbaijani authorities are horrible phenomena leading to torture, cruelty, absolutely disturb peace and solidarity in the region.