Զինվորի տունը վիրահատարան կունենա
Զինվորի տունը շուտով վիրահատարան կունենա։ Բելգիայի արտաքին գործերի նախարարությունն ապրիլի 8-ին հաստատել է «Աջակցություն վիրավոր զինվորներին և զինվորական հաշմանդամներին» հասարակական կազմակերպության ներկայացրած ծրագրին դրամաշնորհի տրամադրումը:
«Բելգիայում ՀՀ դեսպանության աջակցությամբ ներկայացված ծրագրի վերաբերյալ Բելգիայի ԱԳ նախարարն ընդունել է հավանություն տալու բացառիկ որոշում. դրամաշնորհը հաստատվել է չնայած նրան, որ Հայաստանը ներառված չէր աջակցության ծրագրերի՝ 2021թ. համար սահմանված աշխարհագրական առաջնահերթությունների շարքում:
Դրամաշնորհը հատկացվելու է Արցախյան պատերազմի ընթացքում վիրավորում կամ հաշմանդամություն ստացած անձանց վիրահատությունների իրականացման նպատակով «Հայրենիքի պաշտպանի վերականգնողական կենտրոնի» կողմից անհրաժեշտ սարքավորումների ձեռքբերմանը՝ միտված հայ զինվորի կյանքի որակի բարելավմանն ու հասարակությանը վերաինտեգրմանը»,- գրառում է արել Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի ռեկտոր Արմեն Մուրադյանը։

В Доме солдата появится операционная
В ближайшее время в Доме солдата появится операционная. 8 апреля Министерство иностранных дел Бельгии утвердило грант для программы, представленной общественной организацией “Содействие раненым солдатам и инвалидам войны”.
“Министр иностранных дел Бельгии принял беспрецедентное решение одобрить программу, представленную при поддержке посольства РА в Бельгии. Грант утвержден без учета того, что Армения не включена в число стран, имеющих приоритет на реализацию программ помощи в 2021 году. Грант будет выделен на приобретение Реабилитационным центром защитника Отечества оборудования, необходимого для оперирования военнослужащих, которые получили ранения или стали инвалидами вследствие Арцахской войны”,- написал ректор Ереванского государственного медицинского университета имени М.Гераци Армен Мурадян.