Արշակ Կարապետյանն իրավունքի ուժով համարվում է ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին նշանակված
«Առաջնորդվելով Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. ապրիլի 7-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ Արշակ Կարապետյանին ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալ նշանակելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը», - այս մասին հայտնում է Կառավարության կայքը:
Հայտարարության մեջ նշված է, որ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և այն առարկություններով չի վերադարձրել վարչապետին, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը՝ 2021թ. ապրիլի 13-ից Արշակ Կարապետյանն իրավունքի ուժով համարվում է նշանակված ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնին:
Հիշեցնենք, որ Արշակ Կարապետյանը ապրիլի 6-ի՝ Նիկոլ Փաշինյանի որոշմամբ, ազատվել է վարչապետի խորհրդականի պաշտոնից։

ЗАЯВЛЕНИЕ: Аршак Карапетян силой права считается назначенным на должность первого заместителя Генштаба ВС Республики Армения
Руководствуясь положениями Конституции и закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего”, 7 апреля 2021 года со стороны премьер-министра президенту Республики было представлено предложение о назначении Аршака Карапетяна первым заместителем начальника Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения с приложенным проектом соответствующего указа.
Учитывая то обстоятельствօ, что в установленные ч. 2 ст. 139 Конституции и ч. 3 ст. 35.1 закона Республики Армения “О военной службе и статусе военнослужащего” сроки президент Республики не подписал представленный премьер-министром проект и не возвратил его премьер-министру со своими возражениями, принимая в основу ч. 3 ст. 139 Конституции, с 13 апреля 2021 года Аршак Карапетян силой права считается назначенным на должность первого заместителя Генерального штаба Вооруженных сил Республики Армения.