«Որտեղ՝ հաց, այնտեղ` կաց»-ն ուժի մեջ է
Մինչև 2050 թվականը Հայաստանի բնակչությունը հասցնել առնվազն 5 միլիոնի: 2020-ի սեպտեմբերի 21-ին հայտարարել էր ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Ավելի վաղ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը խոսել էր 2040-ին Հայաստանի բնակչությունը 4 միլիոնի հասցնելու համազգային իրականանալի նպատակի մասին:
ՄԱԿ-ի կանխատեսումներով, սակայն, 2050-ին Հայաստանի բնակչությունը կլինի 2,7 միլիոն, իսկ 2100-ին՝ 1,8 միլիոն։ Սրանք երկու տարի առաջ արված կանխատեսումներ են, երբ գնահատված չէին կորոնավիրուսի համավարակի ու Արցախյան պատերազմի ազդեցությունը Հայաստանի ժողովրդագրական վիճակի վրա:
Մասնագետների կարծիքով՝ Հայաստանում ժողովրդագրական ճգնաժամ է, որը խորանալու միտում ունի:
«Երևանն այսօր դարձել է Հայաստան պետության արգելակը». Արտակ Մարկոսյան, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության կառուցվածքային ստորաբաժանումների առանձին գործառույթները համակարգող խորհրդական
Կորոնավիրուսի համավարակն ու Արցախյան երկրորդ պատերազմը ոչ միայն մեծ հարված են հասցրել ժողովրդագրական ընթացիկ զարգացումների վրա, այլև, ամենայն հավանականությամբ, էական ազդեցություն կունենան առաջիկա տարիների ժողովրդագրական վիճակի վրա: 2019թ․ մինչև 2024թ․ համար նախանշված ժողովրդագրական զարգացումների կանխատեսումները հնարավոր է՝ իրականություն չդառնան, քանի որ Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո ի հայտ եկած անվտանգային, սոցիալ-տնտեսական, հումանիտար ու առավել ևս քաղաքական անորոշությունները այդ կանխատեսումների մեջ չկային: Հայաստանը կարող է մուտք գործել բնակչության դեպոպուլյացիոն շրջափուլ 2025թ․-ից էլ շուտ:
Ուրախալի է, որ 2021-ի առաջին երկու ամիսներին ծնունդների բացարձակ թիվը 106-ով աճել է՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ:
Ժողովրդագրական առումով լուրջ խնդիրներից մեկն այն է, որ ամուսնական տարիք են մուտք գործելու 1990-ականների երկրորդ կեսի և 2000-ականների սկզբին ծնվածները (Արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհվածների, վիրավորվածների սերունդը- խմբ.): Թեև նշեմ, դեռ «պատուհան» ունենք. 1980-ականների կեսի սերունդը դեռևս ակտիվ վերարտադրողական տարիքում է, կարող է հավելյալ ծնունդներ ունենալ: Այդ պոտենցիալը հնարավորինս պետք է կարողանանք օգտագործել:
Առաջնեկների պարագայում անկումը՝ սկսված 2010 թ.-ից, շարունակվելու է:
2019 թ.-ի տվյալներով՝ առաջնեկները երեխաների ընդհանուր թվի 37,9 %-ն են, այն դեպքում, երբ 2014-ին 45,4%-ն էին: Այդ թիվը նվազելու է: Նվազելու է նաև երկրորդ երեխաների թիվը: Մեր հիմնական հույսը երրորդ, չորրորդ երեխաներն են: Շրջանառվել է «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» օրենքը: Եթե գործընթացներն իրենց հունով գնան, մինչև հունիս օրենքն ընդունվի, բազմազավակ ընտանիքների կարգավիճակի հարցը լուծվի, միջոցառները կսկսենք: Խնդիրն այն է, որ անգամ երրորդ երեխայով դեմոգրաֆիկ խնդիրը լուծել հնարավոր չէ, անհրաժեշտ են չորրորդ և ավելի երեխաներ:
Ինչու՞ է կարևոր «Բազմազավակ ընտանիքների մասին» օրենքը. մենք միշտ փորձել ենք դրամական խթանով շահագրգռել հավելյալ ծնունդները, սակայն հասկանում ենք, որ դա բավարար չէ: Պետք են լուրջ սոցիալական երաշխիքներ: Ընտանիքները, որոնք ցանկանում են շատ երեխաներ ունենալ, պետք է սկզբից հստակ իմանան՝ ինչ արտոնություններից կարող են օգտվել՝ դրամական խրախուսանք, նպաստներ, կրթական, առողջապահական արտոնություններ են նախատեսվում… Այսինքն՝ սոցիալական երաշխիքները պետությունը պետք է տա նախօրոք:
-Որքանո՞վ են սոցիալական ծրագրերը՝ ուղղված ժողովրդագրական խնդիրների նվազեցմանը, արդյունավետ, եթե պետությունը չի կատարում իր հիմնական պարտականությունը՝ ապահովել քաղաքացիների ֆիզիկական անվտանգությունը:
- Այո, 2015-ին, երբ կազմում էինք առաջիկա հինգ տարիների սոցիալական քաղաքականությունը, կորոնավիրուսի համավարակն ու պատերազմն այդ սցենարում չկային: Այսօր հասկանում ենք, որ Հայաստանի շուրջ անվտանգային միջավայրը վատթարացել է: Սա առաջնային ազդեցություն ունեցող խնդիրներից մեկն է, որ պետք է կարողանանք արագ լուծել: Առանց միջավայրն անվտանգ դարձնելու, մյուս քայլերը ցանկալի արդյունքների չեն բերի: Ներքին միգրացիան ևս շատ լուրջ վտանգ է մեզ համար: Մարզերից հոսքը Երևան չի դադարում: Երևանն այսօր դարձել է Հայաստան պետության արգելակը: Պետք է այս մտայնությունից դուրս գանք, պետք է բեռնաթափենք մայրաքաղաքը: Մինչև դա չանենք, մարզերում, գյուղերում զարգացման հարցեր լուծել չենք կարող: Բոլոր ծրագրերը պետք է միտված լինեն մարզերի զարգացմանը: Այսօր ունենք տխուր վիճակագրություն, որ գյուղական համայնքներում մեկ կնոջ հաշվով ունեցած երեխաների թիվն ավելի քիչ է, քան քաղաքում: Գյուղական բնակավայրը պետք է դառնա բարեկեցիկ, պետք է դառնա կրթական, մշակութային միջավայր ունեցող:
-Իհարկե, պետք է: Իսկ կա՞ գործողությունների կոնկրետ ծրագիր:
- Նախրոդ տարի հուլիսի 1-ից փորձարկված «Երեխաներ ունեցող ընտանիքների բնակապահովության ծրագիրը» գաղափարից մինչև գործողության մեջ մտնելը տևեց 14 ամիս: Այսինքն՝ յուրաքանչյուր ծրագիր գաղափարից մինչև իրագործում, ժամանակատար է: Կան ծրագրեր, որոնք գյուղական բնակավայրերում երիտասարդներին հնարավորություն են տալու մնալ գյուղում, գումար աշխատել, երեխաներ ունենալ: Սա առաջնահերթություն է: Երևանը դադարում է լինել սոցիալ-տնտեսական զարգացման լոկոմոտիվ: Այսօր Երևանն է ապահովում բնական աճի հիմնական ցուցանիշը: Նախորդ տարի Արարատի մարզում ծնունդների բացարձակ թիվը 20,5 %-ով նվազել է: Նույնը՝ Արմավիրի մարզում:
-Նման ծրագրերը՝ միտված բարելավելու Հայաստանի ժողովրդագրական վիճակը, տասնամյակներ գործում են, սակայն, ինչպես տեսնում ենք, ոչ արդյունավետ: Մոնիտորինգ արվե՞լ է՝ ի՞նչը այնպես չի հաշվարկվում կամ ո՞ր դեպքում են ծրագրերը ծախսատար ու անարդյունավետ:
- Եթե մենք տասնամյակներով ունենայինք ժողովրդագրական քաղաքականություն, այս վիճակում չէինք լինի: Առաջին անգամ 2009 թ.-ին է խոսվել այս մասին, սակայն այն ժամանակ նախատեսված ծրագրերը կյանքի չէին կոչվել: Ժողովրդագրական համակարգված քաղաքականություն մենք չենք ունեցել: Քաղաքականությունն այն է, երբ հստակ, թիրախային խնդիրներ ես դնում: Ինչու՞ բարձրացրինք առաջին երեխայի միանվագ նպաստը: Որպեսզի երեխա ունենալու որոշումը ծնողները շուտ կայացնեն: Որքան ընտանիքը շուտ է ունենում երեխա, այդ ընտանիքներում ավելի շատ երեխաներ ծնվելու հավանականությունը մեծանում է: Ծնելիության հաճախականությունը բարձրացնելու խնդիր ունենք: Մեր այսօրվա հիմնական խնդիրը մարզերն են, մասնավորապես՝ գյուղերը: Գյուղերում վիճակի կայունացման և զարգացման պարագայում այնտեղ ավելի հակված են երեխաներ ունենալ: Օրինակ՝ 2019 թ.-ին առաջին երեխաների ծնունդը նվազել է մոտ 810-ով: Երկրորդ, երրորդ, հաջորդ երեխաների թվերը ավելացել են: 2014 թվականին, երբ ներդրվեց երրորդ, չորրորդ երեխայի համար միանվագ նպաստը՝ դառնալով մեկ միլիոն դրամ, հաջորդ երեխայի համար՝ մեկուկես միլիոն դրամ, երրորդ և հաջորդ երեխաների թիվն ավելացել է: Առաջին, երկրորդը նվազել է և կշարունակի նվազել: Կրկնեմ՝ միայն միանվագ նպաստով խթանելը այնքան էլ արդյունավետ չէ:
Կարևորը սոցիալական երաշխիքներն են, որ դեռևս ՀՀ-ում չեն գործարկվել: Եթե այս համախումբը ներդրվեց, ինչը նախատեսում ենք, առաջիկա տասնամյակներում կունենանք հստակ ծնունդների աճ, թեև դա շատ դժվար է լինելու. մայրական կազմը փոքր է, բայց ծնելիության հաճախության բարձրացման առումով կկարողանանք ապահովել երեխաների աճը:
«Առաջին անգամ գյուղերում ծնելիության գործակիցն ավելի ցածր է, քան քաղաքներում». Աննա Հովհաննիսյան, ՄԱԿ-ի Բնակչության հիմնադրամի հայաստանյան գրասենյակի «Բնակչություն և զարգացում» ծրագրի համակարգող։
ՀՀ-ում 2021 թ.-ի հունվարի մեկի դրությամբ կա 2. 959 700 մարդ: ՄԱԿ-ի Բնակչության կանխատեսումների համաձայն՝ 2050 թ.-ին ՀՀ-ում կլինի
2 816 000 բնակչություն: Այս կանխատեսումներն արվել են 2019 թ.-ին, իսկ ՄԱԿ-ը կանխատեսումներ իրականացնում է երկու տարին մեկ անգամ: Այս տարվա ընթացքում կունենանք նոր տվյալներ, սակայն մեր գնահատականները հոռետեսական են՝ պայմանավորված կովիդի համավարակով և պատերազմով:
Բնակչության պատկերը մեր տարածաշրջանում՝ այսօր և 2050 թվականին, այսպիսին է՝
Հայաստան, այժմ՝ 2 959 000, 2050-ին՝ 2 816 000:
Ադրբեջան, այժմ՝ 10 140.000, 2050-ին՝ 11 065 000:
Վրաստան, այժմ՝ 3 989 000, 2050-ին՝ 3 517 000:
Թուրքիա, այժմ՝ 84 339 000, 2050-ին՝ 97 140 000:
Իրան, այժմ՝ 83 993 000, 2050-ին՝ 103 098 000:
ՌԴ, այժմ՝ 145 934 000, 2050-ին՝ 135 824 000:
Հայաստանի ժողովրդագրական ամենամեծ խնդիրն արտագաղթն է: Արտագաղթի մասին խոսելիս պետք է անդրադառնանք ուղևորափոխադրումների հաշվեկշռին: Մինչև 2018 թ.-ն այն բացասական էր, 2018-ից հետո դրական փոքր միտում է արձանագրվել: 2020-ին առաջին անգամ ունեցանք միգրացիայի դրական մնացորդ՝ 3300 մարդ: Կարծում եմ, որ այս թիվը պայմանավոված էր կովիդի համավարակով:
Բնական հավելաճը՝ ծնվածների և մահացածների տարբերությունը, էականորեն կրճատվել է: Նախորդ տարի առաջին անգամ գրանցվեց դեպոպուլյացիա Լոռվա մարզում, որտեղ ծնունդների թիվն ավելի քիչ էր, քան մահերինը: Հիմա, Երևանից ու Գեղարքունիքի մարզից բացի, բոլոր մարզերում գրանցվել են բացասական թվեր, այսինքն՝ մահերի թիվը գերազանցել է ծնունդների թվին: Երևանում դա, ամենայն հավանականությամբ, պայմանավորված էր ներքին միգրացիայով:
Արտագաղթից հետո ժողովրդագրական հաջորդ ամենամեծ մարտահրավերը ծնելիության անկումն է: Առաջին անգամ ամուսնացողների միջին տարիքը աճում է: 2019-ի տվյալներով՝ առաջին անգամ ամուսնացող տղամարդկանց միջին տարիքը 30,5 տարեկանն է, կանանցը՝ 27,1-ը: Սա բացասական միտում է. առաջին անգամ ամուսնացողները հետաձգում են ամուսնությունը, ինչը նաև առաջին երեխան ունենալու հետաձգման պատճառ է:
2020-ին 20%-ով նվազել են թե´ ամուսնությունները, թե´ ամուսնալուծությունները: Ըստ իս՝ այս ցուցանիշը պայմանավորված է կովիդով: Միջազգային փորձը վկայում է, որ չկայացած ամուսնությունները հետաձգված ամուսնություններ են, և, վստահ եմ, որ 2021-ին ամուսնությունների թիվը կաճի:
Առաջին երեխան ունենալու տարիքը ավելանում է: Մայրանալու միջին տարիքը 27,6 տարեկանն է: Առաջին երեխա ունենալունը` 25-ը:
ՄԱԿ-ի կանխատեսումներով՝ մինչև 2050 թ.-ը առաջին երեխա ունենալու միջին տարիքը 30,5-ը կլինի, ինչը ժողովրդագրության տեսանկյունից լուրջ մարտահրավեր է Հայաստանի համար:
2020 թ.-ին ունենք ծնունդների ավելացման փոքր-ինչ դրական միտում. ծնունդները 400-ով ավելացել են նախորդ տարվա համեմատ:
Աննախադեպ երևույթ է արձանագրվել՝ առաջին անգամ Հայաստանում գյուղական բնակավայրերում ծնելիության գործակիցն ավելի ցածր է, քան քաղաքներում: Քաղաքային բնակչության ծնելիության գործակիցը 1,66 է, գյուղական բնակչությանը՝ 1,46: Մինչև 2012 թ.-ն գյուղական բնակավայրերում ծնվել են ավելի շատ երեխաներ, քան քաղաքներում: Պետությունը, ժողովրդագրական խնդիրների բարելավմանն ուղղված քաղաքականություն մշակելիս պետք է առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնի գյուղական բնակավայրերին և փորձի տարանջատված մոտեցում ցուցաբերել:
Հաջորդ մարտահրավերը բնակչության ծերացումն է: ՄԱԿ-ի գնահատմամբ՝ Հայաստանի բնակչությունը ծերացող է (այն երկրներում, որտեղ տարեցների տեսակարար կշիռը 7%-ից բարձր է, համարվում է ծերացող): Հայաստանում 65 և բարձր տարիքի բնակչությունը 12,3 % է: Ըստ ՄԱԿ-ի կանխատեսումների՝ մինչև 2050 թ.-ն Հայաստանում այդ թիվը կդառնա 22-23 %:
Սա, իր հերթին, բերում է կախյալության գործակցի ավելացման: Խոսքը տարեցների և աշխատունակ տարիքի բնակչության հարաբերակցության մասին է: 2019-ին այդ հարաբերակցությունը 5/1 էր, 2050-ին կունենանք 2,9 /1 հարաբերակցություն: Սա աշխատունակ տարիքի բնակիչների թիվն է, որոնք հոգ կտանեն մեկ տարեցի համար:
Սա սոցիալական և առողջապահական բեռ է լինելու պետության համար: Պետք է պատրաստ լինել համապատասխան քայլերով մեղմել այս վիճակը:
«Թրիքն ազգային արժեք չէ». Աղասի Թադևոսյան, մշակութային մարդաբան
-Պարոն Թադևոսյան, սոցիալական, տնտեսական, անվտանգային հարցերից զատ՝ հայերիս արտագաղթելու պատճառներից քննարկվում է նաև «գենետիկ հակվածության» գործոնը: Իբրև թե հայերը ծնվում են՝ գաղթականի ցուպը ձեռքին, մեր վարքագիծը պայմանավորված է «որտեղ՝ հաց, այնտեղ` կաց» փիլիսոփայությամբ: Որքանո՞վ է նման եզրակացությունը գիտականորեն հիմնավորված:
-Չեմ կարծում, որ միգրացիան շատ հայկական երևույթ է, չնայած մեզանում այն բավական տարածված վարքագիծ է։ Այնպես չէ, որ Հայաստանից միայն հայերն են արտագաղթում: Ազգային փոքրամասնությունների միջավայրում ևս արտագաղթի ցուցանիշը բարձր է, ինչը նշանակում է, որ դա համահայաստանյան երևույթ է: Արտագաղթը ոչ միայն Հայաստանին, այլև հետամնաց ու թույլ զարգացած այլ երկրներին է հատուկ, որտեղից մարդիկ գնում են ավելի զարգացած երկրներ, որովհետև պարզապես ուզում են ավելի լավ ապրել: Եթե ուզում ենք, որ արտագաղթ տեղի չունենա, պիտի հասկանանք՝ ինչու՞ են մարդիկ հեռանում: Ինչու՞ են մեր գյուղերը դատարկվում: Պարզ պատճառով. 30 տարի Հայաստանում կառավարությունները՝ ներառյալ գործող կառավարությունը, չեն մտածել գյուղը տնտեսապես արդիականացնելու մասին, որպեսզի մարդն չապրի 19-րդ դարի պայմաններում: Մեր գյուղերը շատ հետամնաց են։ 21-րդ դարն է, բայց ոմանք շարունակում են «թրիքը կեղտ չհամարել»: «Մենք ենք, մեր սարերը» ֆիլմից հիշում եք, չէ՞. «Սա կեղտ չէ, թրիք է» արտահայտությունը: Դա դեռ շատերի մոտ ակտուալ է նաև այսօր։ Ո´չ բարեկամներ, թրիքը կեղտ է, և դրանում ոչ մի ազգային կամ գյուղական ռոմանտիզմ պետք չէ դնել: Մարդիկ մինչ օրս աթար են վառում: Դրա համար էլ մարդիկ գյուղից փախչում են: Գյուղը հետամնաց է նաև տնտեսվարման առումով։ Գյուղացիական տնտեսությունների մեծ մասը մնում է դեռևս բնատնտեսական արտադրության մակարդակում։ Իհարկե, նման պայմաններում երիտասարդները չեն ցանկանա մնալ ու ապրել այդտեղ։
Երկրորդ՝ գյուղերի էրեխեքը մեղք են: Դպրոցներում անգամ զուգարան չկա: Դասասենյակներում կրթական պայմաններ չկան, անհրաժեշտ որակավորում ունեցող ուսուցիչներ չկան, երեխայի զարգացման համար անհրաժեշտ նվազագույն պայմաններ չկան: Բնական է, մարդիկ կթողնեն-կգնան: Հազար ու մի նման խնդիրներ, որոնք բոլորն էլ կապված են մարդկային զարգացման անտանելի պայմանների հետ։
Դեմոգրաֆիկ խնդրի պատճառներից մեկը մեր մտածողությունն է: Մեր կառավարությունները, նաև այսօրվա կառավարությունը, հետամնաց են և ունակ չեն արդիական ու բարդ խնդիրներ դնել: Երբևիցե չեն ունեցել արդիականացման տեսլական ու իրենց անընդունակությունն ու հետամնացությունը թաքցրել են ազգային արժեքների շուրջ կեղծ խուսույթներ տարածելու տակ: Եթե համեմատում ենք Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իրանի ծնելիության ցուցանիշները, այնտեղ դրանք բարձր են հիմնականում կրոնական հիմքերով պայմանավորված:
Մենք նման հասարակություն չենք, և պետք է այլ ելքեր գտնել։ Խնդիրը հետևյալն է. պետք է մտածել ազգն արդիականացնելու և բնական աճի խնդիրը արդիականացման պայմաններում լուծելու մասին: Մենք այսօր գտնվում ենք անսովոր, կրիտիկական իրավիճակում, իսկ նման վիճակներում ստանդարտ լուծումները չեն աշխատում: Անհրաժեշտ է ոչ սովորական լուծումներ գտնել:
Անհավասարությունը մարզերի ու Երևանի միջև արտագաղթ առաջացնող լուրջ խնդիր է: Անհավասարության հաղթահարումը ռազմավարական անհրաժեշտություն է: Մարզերում անհրաժեշտ են մեծածավալ բիզնես և կրթական ծրագրեր: Անցած տարի իրականացրածս հետազոտություններից մեկը ցույց է տալիս, որ գյուղում մնում ու երեխաներ են ունենում այն երիտասարդները, ովքեր տնտեսապես արդիական գյուղատնտեսական ծրագրեր են իրականացնում: Իսկ նման ծրագրերի մեծ մասը հնարավոր է դարձել հենց բիզնես ու կրթական միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերի շնորհիվ։ Հայաստանում աճել է ամուսնության տարիքը։ Ինչու՞ տղաները չեն ցանկանում ամուսնանալ: Հասկանալի է. պատասխանատվությունը նրանց վրա է՝ պետք է ընտանիք պահել, ոմանք վախենում են և խուսափում են ամուսնանալ: Բայց նաև ունենք տնտեսապես ինքնուրույն ու կիրթ շատ աղջիկներ, ովքեր չեն ամուսնանում, քանի որ հաճախ չեն գտնում իրենց համապատասխան կրթական ցենզ ու տնտեսական զբաղվածություն ունեցող տղաներ։ Համալիր խնդիրներ են՝ համալիր լուծումներ պահանջող: Դպրոցը, բուհը պետք է փոխվի, տղաները դպրոցում ոչ թե գողական գնան, այլ կրթվեն, քանի որ գողական գնալը խանգարում է սովորելուն: Այդ տղաները տգետ են մեծանում։ Կիրթ, զարգացած աղջիկները նման տղաների հետ չեն ցանկանում ամուսնանալ:
Կա ևս մեկ խնդիր՝ բարոյական բարդույթները: Ինչքան ինքնուրույն, չամուսնացած աղջիկներ գիտենք՝ 27 տարին անց: Չեն ամուսնանում, իրենց գործն է: Բայց նրանք նաև երեխաներ չեն ունենում: Ինչու՞: Որովհետև հասարակությունը դատապարտում է միայնակ մայրերին, համարում է անբարոյականություն՝ առանց ամուսնության երեխա ունենալը: Մեր արժեքներն արմատապես վերանայելու անհրաժեշտություն ունենք: Այդ արխայիկ արժեքներից պետք է վերջապես հրաժարվել։ Այդ արժեքները խանգարում են մեր շատ աղջիկներին մայրանալ՝ առանց ամուսնանալու: Եթե հանկարծ մեկը նման համարձակ քայլ է անում, հարևաններով, բարեկամներով այդ աղջկան խաչին են գամում: Մենք խնդիր ունենք արդիականացնելու մեր արժեքները և դրան զուգահեռ՝ վերանայելու մեր դեմոգրաֆիկ խնդիրները, որոնք կապվում են մեր արժեքների, մտածողության, մեր ապրելակերպի հետ: Ազգային այն արժեքները, որոնք խանգարում են մեր ազգի վերարտադրությանը, խանգարում են չամուսնացած աղջիկներին մայր դառնալուն, լավ կլինի մերժվեն:
Հազարավոր զոհեր ու վիրավորներ ունենք, այդքան աղջիկներ մնալու են առանց տղաների: Այդ աղջիկները պետք է չամաչեն ու երեխա ունենան, իրենց երջանիկ զգան։ Իհարկե, ժողովրդագրական խնդիրը համալիր լուծումների կարիք ունի, սակայն ուզում եմ ասել, որ անհրաժեշտ է գտնել ելքեր, որոնք ժողովրդագրական խնդիրը կնպաստեն լուծել արդիականացման ու հետամնացության հաղթահարման պայմաններում։

On September 21, 2020, Armenian PM Nikol Pashinyan said he wanted to increase Armenia’s population to at least five million by 2050.
During his tenure, former Armenian President Serzh Sargsyan said it was feasible to increase the country’s population to four million by 2040.
According to UN forecasts, however, the population of Armenia will be 2.7 million in 2050, and in 2100 - 1.8 million. These predictions were made two years ago, when the impact of the coronavirus epidemic and the Artsakh war on the demographic situation in Armenia hadn’t been assessed.
According to those in the know, there is a deepening demographic crisis in Armenia.
“Rural migration to Yerevan continues”
Artak Markosyan, Advisor to the Ministry of Labor and Social Affairs
The coronavirus epidemic and the Second Artsakh War have not only dealt a major blow to current demographic developments but are also likely to have a significant impact on the demographic situation in the coming years. The above forecasts of demographic developments predicted for 2019 - 2024 may not come true, as the security, socio-economic, humanitarian and especially political uncertainties that emerged after the second Artsakh war were not included in those forecasts. Armenia can enter a depopulation cycle of the population before 2025.
It is gratifying that in the first two months of 2021, the absolute number of births increased by 106 compared to the same period last year.
One of the serious problems, in terms of demographics, is that those born in the second half of the 1990s and the beginning of the 2000s will enter the age of marriage (the generation of those killed and wounded in the second Artsakh war - ed.). Let me mention, we still have a "window". The generation of the mid-1980s is still in the active reproductive age and may have additional births. We must be able to use that potential as much as possible.
In the case of the firstborn, the decline, starting in 2010, will continue.
According to 2019 data, firstborns are 37.9% of the total number of children, while in 2014 they were 45.4%. That number will decrease. The number of second children will also decrease. Our main hope is the third and fourth children.
The problem is that even with a third child the demographic problem cannot be solved, a fourth or more children are needed.
Why is there a law on large families? We have always tried to encourage extra births with money, but we understand that it is not enough. Serious social guarantees are needed. Families who want to have many children should know from the beginning what benefits they can enjoy: financial incentives, benefits, educational and health benefits. In other words, the state must provide social guarantees in advance.
(A draft “Law of Large Families” has been introduced to the Armenian National Assembly and should be approved by June.)
How effective are social programs aimed at reducing demographic problems if the state does not fulfill its main duty to ensure the physical security of citizens?
In 2015, when we were formulating the social policy for the next five years, the coronavirus and war were not considered. Today we understand that the security situation around Armenia has deteriorated.
This is one of the priority issues that we need to be able to address quickly. Without making the environment safer, other steps will not bring the desired results. Internal migration poses a serious danger for us. The flow from the regions to Yerevan does not stop. We need to get out of this mindset. We need to unburden the capital. Until we do that, we will not be able to solve development issues in the regions and villages. All programs should be aimed at the development of the regions. Today we have worrying statistics that the number of children per woman in rural communities is less than in the cities. Rural settlements must become prosperous with an educational and cultural environment.
Is there a specific action plan to achieve this?
It took 14 months, for the Natural Security Program for Families with Children to take effect. Every project, from initial idea to implementation, is time consuming. There are programs in rural areas that will allow young people to stay in the village, earn money, and have children. This is a priority. Yerevan ceases to be the locomotive of socio-economic development. Today, Yerevan provides the main indicator of natural growth. Last year, the absolute number of births in Ararat Province decreased by 20.5%. The same took place in Armavir.
Programs aimed at improving the demographic situation in Armenia have been supposedly implemented for decades, but, as we see, they are not effective. Have such programs been monitored for cost effectiveness?
If we had a demographic policy for decades, we would not be in this situation.
Such a policy was first mentioned in 2009, but at the time the plans were not implemented. We did not have a systematic demographic policy.
Policy is when you set clear, targeted goals. Why did we increase the one-time benefit for the first child? So that the parents can make the decision to have a child as soon as possible. The sooner a family has a child, the more likely they are to have children in those families. We have a problem with increasing the birth rate.
Today’s main problem is the country’s provinces, particularly the villages. In case of stabilization and development of the situation in the villages, they are more inclined to have children there. For example, in 2019, the birth of the first children decreased by about 810. The numbers of the second, third and subsequent children have increased. In 2014, when the one-time benefit for the third and fourth child was introduced, becoming one million drams, for the next child, one and a half million drams, the number of third and next children increased. The first and the second have decreased and will continue to decrease. I repeat, encouraging births using only one-time benefits is not highly effective.
The important thing are the social guarantees, and these have yet to be implemented in Armenia. If these guarantees are introduced, which we envisage, we will have a clear increase in births in the coming decades, even though it will be exceedingly difficult. The maternal pool is small, but in terms of increasing the birth rate, we will be able to ensure an increase of children.
"For the first time, the birth rate in villages is lower than in cities"
Anna Hovhannisyan, UNFPA Population and Development Program Officer.
As of January 1, 2021, there are 2,959,700 people in Armenia. According to UN population forecasts, the number will drop to 2,816,000. in 2050
These forecasts were made in 2019, and the UN carries out forecasts every two years. We will have new data this year, but our estimates are pessimistic due to the Covid epidemic and the war.
The picture of the population in our region today and in 2050 is as follows:
Armenia: Now – 2,959,000. 2050 – 2,816, 000
Azerbaijan: Now – 10,140,000. 2050 – 11,065,000
Georgia: Now - 3,989,0000. 2050 – 3,517,000
Turkey: Now 84,339,000. 2050 – 97,140,000
Iran: Now – 83,993,000. 2050- 103,098,000
Russia: Now – 145,934,000. 2050 – 135,824,000
The biggest demographic problem in Armenia is emigration. When talking about emigration, we must refer to passenger volumes. Before 2018 it was negative, after 2018 there was a small positive trend. In 2020, for the first time, we had a positive migration balance of 3,300 people. I think this number was due to the Covid virus.
The natural increase, the difference between births and deaths, has been significantly reduced. Last year, for the first time, depopulation was registered in Lori Province, where the number of births was lower than the number of deaths. Now, except for Yerevan and Gegharkunik, negative numbers have been registered in all regions, i.e., the number of deaths has exceeded the number of births. Fortunately, this was most likely due to internal migration.
The next biggest demographic challenge after emigration is the declining birth rate. The average age of first-time married people is getting older. According to 2019 data, the average age of men marrying for the first time is 30.5 years old, women - 27.1. This is a negative trend. Those marrying for the first time are delaying their marriages, which is the reason for the delay in having their first child.
In 2020, both marriages and divorces decreased by 20%. In my opinion, this indicator is conditioned by Covid.
International experience shows that non-consummated marriages are postponed marriages. I am sure that the number of marriages will increase in 2021.
The age of having ones first child increases. The average age of motherhood is 27.6 years; of having a first child - 25.
In Armenia, according to UN forecasts, the average age of having a first child by 2050 will be 30.5, which is a serious challenge for Armenia in terms of population.
In 2020 we’ve seen a slightly positive tendency to increase births. Births have increased by 400 compared to the previous year.
For the first time in Armenia, the birth rate is lower in rural areas than in cities. The birth rate of the urban population is 1.66; of the rural population - 1.46. Prior to 2012, more children were born in rural areas than in cities. The state, when developing a policy aimed at improving demographic problems, should pay special attention to rural areas and try to show a differentiated approach.
The next challenge is population aging. According to the UN, the population of Armenia is aging (in countries where the share of the elderly is higher than 7%, it is considered aging). The population over 65 in Armenia is 12.3%. According to UN forecasts, by 2050 that number in Armenia will increase to 22-23%.
This, in turn, leads to an increase in the dependency ratio. We are talking about the ratio of the elderly to the working age population. In 2019, that ratio was 5/1, in 2050 we will have a ratio of 2.9 / 1. This is the number of working-age residents who will care for one elderly person.
This will be a social and health burden for the state. We must be ready to take appropriate steps to alleviate this situation.
“Dried dung isn’t a national attribute”
Aghasi Tadevosyan, cultural anthropologist
In addition to social, economic and security issues, the "genetic predisposition" factor is also discussed among the reasons for the emigration of Armenians. It’s as if Armenians are born with travelling stick in their hands. There’s the saying - "Where there’s bread, there’s life.”
I do not think that migration is a very Armenian phenomenon, although it is a common trait in our country.
It is not that only Armenians emigrate from Armenia. The emigration rate is high among national minorities, which means that it is an all-Armenian phenomenon. Emigration is specific not only to Armenia, but also to other backward and underdeveloped countries, from where people go to more developed countries because they simply want to live better.
If we want to prevent emigration, we must understand why people leave. Why are our villages being emptied? For a simple reason. For thirty years, governments in Armenia, including the current government, have not thought about economic modernization of the villages so that people do not live in 19th century conditions.
Our villages are very backward. It's the 21st century, but some people still say, "the dried dung is not dirty". You’ll recall this from the movie "We are our mountains". The phrase "this is not dirt, this is dung” is still relevant to many today. No friends, the dung is dirty. No national or rural romanticism should be added. People still burn manure. That is why people are fleeing the village. The village is backward in terms of management. Most farms remain at the level of natural production. Of course, in such conditions, young people do not want to stay and live there.
Second, village children are in a pitiful state. There is not even a toilet in the schools. There are no educational conditions in the classrooms. There are no qualified teacher or minimum conditions for the child's development. Naturally, people will leave. A thousand and one such problems, all of which relate to the unbearable conditions of human development.
One of the causes of demographic problems is our thinking. Our governments, as well as today's government, are backward and incapable of setting urgent and complex tasks. They have never had a vision of modernization and have hidden their incompetence and backwardness by spreading false claims about national values.
If we compare the birth rates of Turkey, Azerbaijan and Iran, they are high mainly due to religious reasons. We are not such a society. We must find other solutions. The problem is the following. We need to think about modernizing the nation, solving the problem of natural growth in the conditions of modernization. We are in an unusual, critical situation today, and standard solutions do not work in such situations. Unusual solutions need to be found.
Inequality between the regions and Yerevan is a serious problem that causes emigration.
Overcoming inequality is a strategic necessity. Large-scale business and educational programs are needed in the regions. One of the studies I conducted last year shows that young people who implement economically modern agricultural programs stay in the village and have children. And most such programs have been possible thanks to international business and educational grant programs.
The age of marriage has increased in Armenia. Why do boys not want to get married? It’s understandable. The responsibility is on them. They are expected to have a family. Some are afraid and avoid getting married. But we have many economically independent and educated girls who do not get married because they often do not find boys with the appropriate educational qualifications and economic employment.
They are complex problems that require complex solutions. The environment in schools and universities must change. Boys must go to learn, to get educated, and not to pose as tough gangster types. Those boys grow up ignorant. Educated girls do not want to marry such boys.
There’s another problem - moral complexes.
How many independent, unmarried girls do we know older than 27? They do not marry. Fine, it’s their business. But they also do not have children. Why? Because the society condemns single mothers, considers it immoral to have children out of wedlock.
We need to radically reconsider our values. These archaic values must finally be abandoned. These values prevent many of our girls from becoming mothers without getting married. If someone suddenly takes such a bold step, the relatives and friends nail her to the cross. We must modernize our values, while at the same time reviewing our demographic problems, which are related to our values, our thinking, our way of life. The national values that hinder the reproduction of our nation, hinder unmarried girls from becoming mothers, should be rejected.
We have thousands of victims and wounded, so many girls will be left without boys. These girls should not be ashamed. They should have children. They should feel happy. Of course, the demographic problem requires complex solutions, but I want to say that it is necessary to find solutions that will help solve the demographic problem by modernizing and overcoming backwardness.