Փաշինյանի խոսքով` Օնիկ Գասպարյանը պատերազմի չորրորդ օրը մարտական գործողությունները դադարեցնելու մասին ոչինչ չի ասել
Ազգային ժողովի հերթական նիստը մեկնարկեց Կառավարության գործունեության 2020 թվականի կատարողականի ներկայացմամբ: Այն զեկուցում է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, նիստին ներկա է Կառավարության ամբողջ կազմը:
«Ուզում եմ խոսքս սկսել Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի արդեն նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի նոյեմբերի 17-ի հայտարարությունից, ըստ որի՝ պատերազմի չորրորդ օրը Անվտանգության խորհրդի նիստի օրը ներկայացրել է մեր կորուստները` նշելով, որ երկու-երեք օրվա ընթացքում միջոցներ է պետք ձեռնարկել պատերազմը դադարեցնելու համար: Ուզում եմ պատասխանատու հայտարարել, որ հայտարարության այդ կետն իրականության հետ որևէ աղերս չունի, նա չի ասել նման բան, և դա արձանագրված է պաշտոնապես, այդ թվում` ձայնագրությամբ»,- ասաց Փաշինյանը: Ըստ նրա` նիստում Օնիկ Գասպարյանը պնդել է, որ հակառակորդը ոչ մի առաջխաղացում չի ունեցել, բանակը կատարում է իր առջև դրված խնդիրը և մինչև վերջ կկատարի:
Փաշինյանի վստահեցմամբ` սեպտեմբերի 30-ին Օնիկ Գասպարյանը չէր կարող նման հայտարարություն անել, որովհետև օգոստոսի 21-ի ԱԽ նիստի զեկույցում վերջինս հավաստիացրել է, որ արցախյան ուղղությամբ բանակը կարող է առկա ուժերով ու միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը:
«Շատ է շահարկվել այն հարցը, թե ինչ է տեղի ունեցել հոկտեմբերի 19-ին և դրանից հետո, վերլուծելով իրադրությունը և խորհրդակցելով Արցախի նախագահի ու Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ հետ՝ ես որոշել եմ, որ մենք պետք է որոշակի, այո, նաև ծանր զիջումների ճանապարհով հասնենք հրադադարի, և հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի նիստ, այդ թվում ընդդիմադիր խմբակցությունների ներկայացուցիներին, հանրապետության նախագահին ու Վեհափառ Հայրապետին»,- ասաց նա` հավելելով, որ նույն օրը հրավիրել է նաև արտախորհրդարանական ուժերին և ներկայացրել իրավիճակը:
Այնուհետև Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ՌԴ նախագահի հետ և հայտնել հրադադարի պատրաստակամության մասին` 5+2 տարածքների վերադարձի ձևաչափով:
«Մենք ընդհանուր ըմբռնում ենք ձեռք բերել ՌԴ նախագահի հետ, որ նույն կերպ ենք ձևակերպում իրադրության հաղթահարումը: Գիտեք, որ փախստականների վերադարձի հարց է եղել, և ես ասել եմ, որ մենք սկզբունքորեն այդ հարցի հետ կապված առարկություն չունենք, եթե ինչ-որ կերպ փոխկապակցենք ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման պրոցեսի հետ: Դրանից հետո ՌԴ նախագահը խոսել է Ադրբեջանի նախագահի հետ, և վերջինս ասել է, որ չի ընդունում Հադրութի շրջանի դեօկուպացիայի մեր պահանջը և պահանջում, որ տեղահանվածների վերադարձը չկապվի ԼՂ կարգավիճակի հետ: Նաև ակնարկ է եղել, որ ոչ թե 5+2 ձևաչափով, այլ յոթ տարածքների վերադարձ է հարկավոր»,- ասաց Փաշինյանը:
Ըստ Փաշինյանի` ինքն այսպիսի մանրամասներ է հայտնում, քանի որ ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ հիմա Ադրբեջանի օրակարգում չկա ԼՂ կարգավիճակի ճշգրտման հարցը, և դա է եղել ինչպես քառօրյա, այնպես էլ 44-օրյա պատերազմի հիմնական պատճառը:

По словам Пашиняна, Оник Гаспарян ничего не говорил о прекращении боевых действий на четвертый день войны
Очередное заседание правительства началось с представления отчета о деятельности исполнительного органа в 2020 году. Отчет представил премьер-министр Никол Пашинян.
“В начале своего выступления хочу коснуться заявления бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил Оника Гаспаряна, которое он сделал 17 ноября прошлого года. Согласно этому заявлению, на четвертый день войны, во время заседания Совбеза он представил наши потери, отметив, что в течение двух-трех дней необходимо предпринять шаги по прекращению войны. Хочу со всей ответственностью заявить, что данный пункт заявления ничего общего с действительностью не имеет. Он ничего подобного не говорил, что официально зафиксировано, в том числе аудиозаписью”,- сказал Пашинян. По его словам, на заседании Оник Гаспарян утверждал, что противник не добился продвижения, что армия выполняет и будет до конца выполнять поставленную перед ней задачу.
Премьер отметил, что 30 сентября Гаспарян не мог сделать такое заявление, поскольку в докладе на заседании Совбеза 21 августа заверил, что на арцахском направлении армия имеющимися у нее силами и средствами может отбросить, сорвать наступление противника по принципу “ни шагу назад”.
“Очень часто звучал вопрос о том, что произошло 19 октября и после этого. Проанализировав ситуацию и посоветовавшись с президентом и начальником Генштаба Вооруженных сил Арцаха, я решил, что мы должны в результате определенных и, да, тяжелых уступок добиться прекращения огня. И я созвал заседание Совбеза, в том числе с участием представителей оппозиционных фракций, президента страны и Католикоса Всех Армян”,- сказал Никол Пашинян, добавив, что в тот же день он встретился с представителями внепарламентских сил, которым представил ситуацию.
После этого Пашинян провел телефонную беседе с президентом РФ, которому сообщил о готовности к прекращению огня и возвращению к формату передачи территорий по принципу 5+2.
“С президентом РФ мы пришли к общему пониманию того, что одинаково формулируем урегулирование ситуации. Как вы знаете, был поставлен вопрос о возвращении беженцев, и я сказал, что у нас нет принципиальных возражений по данному вопросу, если каким-то образом увязать его с процессом уточнения статуса Нагорного Карабаха. После этого президент РФ поговорил с президентом Азербайджана, который сказал, что не принимает наше требование о деоккупации Гадрутского района и требует не увязывать возвращение перемещенных лиц со статусом НК. Он также намекнул на то, что должны быть возвращены все семь территорий, а не 5+2”,- сказал Н.Пашинян.
По словам премьера, эти подробности он рассказывает потому, что ни до войны, ни сейчас в повестке Азербайджана нет вопроса уточнения статуса Нагорного Карабаха, что было основной причиной как 4-дневной, так и 44-дневной войны.