Նիկոլ Փաշինյան․ «Լևոն Տեր-Պետրոսյանը 2018-ին ինձ ասել է` հողերն արդեն պիտի տաս»
Խորհրդարանում շարունակվում է Կառավարության 2020 թվականի գործունեության կատարողականի քննարկումը: «Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Աննա Կոստանյանը, դիմելով վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին, ասաց, որ առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կոշտ է արտահայտվել նրա հասցեին: Փաշինյանը հիշեցրեց, որ 2018-ի ամռանը հանդիպել է Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հետ, խոսել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորման մասին:
«Առաջին նախագահն ունի ԼՂ հարցի կարգավորման վերաբերյալ իր պատկերացումը, որը մեզ հայտնի է 1997-ին «Պատերազմ, թե խաղաղություն. լրջանալու պահը» հոդվածով: Բայց ես ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ 1996 թվականի նախագահական ընտրություններին առաջին նախագահը մասնակցել է «հաղթանակ, կայունություն, առաջընթաց» տերմինաբանությամբ, և այդ նախընտրական շրջանում ոչ մի խոսք չի եղել խաղաղության, լրջանալու պահի մասին»,- ասաց վարչապետը:
Փաշինյանն, իր խոսքով, գաղտնիք բացեց, թե առաջին նախագահն ինչ է ասել իրեն 2018-ի հուլիսին հանդիպման ժամանակ։

Никол Пашинян: “Левон Тер-Петросян в 2018 году сказал мне: “Тебе уже придется отдать земли”
На сегодняшнем заседании Национального Собрания депутат оппозиционной фракции “Просвещенная Армения” Анна Костанян, обращаясь к премьер-министру Николу Пашиняну, отметила, что первый президент Левон Тер-Петросян очень жестко высказался в его адрес. Премьер напомнил о том, что летом 2018 года он встречался с Тер-Петросяном, и они говорили об урегулировании проблемы Нагорного Карабаха.
“У первого президента свое представление об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, который известен нам с опубликованной в 1997 году статьи “Война или мир? Момент истины”. Но я хочу обратить внимание на то обстоятельство, что в президентских выборах 1996 года первый президент участвовал под девизом “Победа, стабильность, прогресс”. И в тот предвыборный период ни слова не говорилось о мире, о моменте истины”,- отметил премьер.
Пашинян также добавил, что откроет секрет и сообщит, что сказал ему первый президент на встрече в июле 2018 года. “Цитирую: “Тебе уже придется отдать земли”. Конец цитаты”,- рассказал Пашинян.