Իրավաբանները փորձաքննություն են ենթարկել Աշոտյանի հրամանը
Արձագանքելով ՀՀ ԿԳ նախարար Արմեն Աշոտյանի այն հայտարարությանը, որ ԵՊԼՀ ռեկտոր Սուրեն Զոլյանը փորձում է «սեփական՝ իրավական առումով ապիկարությունը քողարկել անձնական վիրավորանքով», և ուսումնասիրելով ՀՀ ԿԳՆ-ի և ԵՊԼՀ-ի կայքերում զետեղված ՀՀ ԿԳՆ 06.04.2012թ N 160-Ա հրամանը՝ մի խումբ իրավաբաններ հանձն են առել իրականացնել հրամանի փորձաքննությունը:
Փորձաքննության նպատակն է ճշգրտել՝ որքանով է իրականությանը համապատասխանում պարոն Աշոտյանի՝ «որպես պետության կողմից կրթության ոլորտի պատասխանատու նշանակված այր՝ ես պարտավոր եմ հետևել ՀՀկրթական հաստատություններում օրինականության հաստատմանը» հայտարարությունը:

Юристы подвергли экспертизе приказ Армена Ашотяна
Как уже сообщалось, министр образования и науки РА Армен Ашотян заявил о том, что ректор Ереванского государственного лингвистического университета Сурен Золян пытается “посредством личных оскорблений прикрыть собственную правовую неграмотность”. В связи с этим группа юристов, изучив размещенный на сайтах министерства образования и науки РА и ЕГЛУ приказ министра ОН N160-Ա от 06.04.2012 г., взялась провести его экспертизу.
Цель экспертизы – уточнить, соответствует ли действительности следующее заявление министра ОН Армена Ашотяна: “Я как назначенный государством руководитель сферы образования обязан следить за утверждением законности в образовательных заведениях”.