Շվեյցարիան Հայաստանին 4․500․000 շվեյցարական ֆրանկ է հատկացրել բնապահպանության և տնտեսական զարգացման համար
Ապրիլի 15-ին մեկնարկում է «Հայաստանում կենդանի լանդշաֆտները շուկայի զարգացման համար» ծրագիրը, որի շրջանակներում Շվեյցարիայի կառավարությունը Հայաստանին տրամադրել է 4․500․000 շվեյցարական ֆրանկ դրամաշնորհ: Ծրագիրն իրականացվելու է «Բնության համաշխարհային հիմնադրամի (WWF) հայաստանյան մասնաճյուղի» կողմից՝ «Շվեյցարիայի զարգացման և համագործակցության գործակալության» (SDC) հետ համագործակցությամբ։
Շվեյցարիայի համագործակցության երևանյան գրասենյակի ԶԼՄ-ների և հաղորդակցման բաժնի հաղորդմամբ՝ ծրագրի նպատակն է բարելավել Հայաստանի մարզերում ֆերմերների և գյուղական բիզնեսների եկամուտը՝ տեղական բնական ռեսուրսների տնտեսապես ավելի արդյունավետ և ավելի կայուն օգտագործման շնորհիվ: Այն նպաստելու է նաև բնության և կլիմայի փոփոխության քաղաքականության խթանմանը, քանի որ փոխկապակցելու է տնտեսական աճը, բնական պաշարների և կենսաբազմազանության պահպանությունը։
Ծրագիրը տևելու է 8 տարի և իրականացվելու է Տավուշի, Լոռու, Սյունիքի և Վայոց ձորի մարզերում: Այն կյանքի է կոչում Շվեյցարիայի արտաքին քաղաքականության և զարգացման համագործակցության սկզբունքներն ու խնդիրները և լիովին համահունչ է Շվեյցարիայի ազգային քաղաքականությանը և նպատակներին:
Շվեյցարիան, ինչպես և Հայաստանը, լինելով լեռնային երկիր՝ տարիների ընթացքում խորացրել է բնության և էկոհամակարգերի հետ կապված նմանատիպ մարտահրավերների լուծման ուղղությամբ իր գիտելիքներն ու փորձը և ցանկանում է աջակցել Հայաստանին շուկայական տնտեսությանն անցման գործում, ինչպես նաև նպաստել նրան, որ երկրի բնակչությունն օգուտներ քաղի ներառական տնտեսական զարգացումից:
Նախագիծն իրականացվելու է՝ հիմք ընդունելով SDC-ի կողմից արդեն երկար տարիներ ֆինանսավորվող ծրագրերի հետ աշխատանքը և համագործակցությունը, ինչպիսիք են «Անասնապահության զարգացումը Հայաստանի հարավում և հյուսիսում» և «Տեղական ինքնակառավարման համակարգի բարելավումը Հայաստանում» ծրագրերը:

Switzerland Allocates CHF 4.500.000 to Armenia for Nature Protection and Economic Development
On April 15, 2021, Switzerland launched a new development intervention to assist the Republic of Armenia in its efforts regarding nature conservation and economic development. The Government of Switzerland approved in principle a grant worth of CHF 4’500’000 for the “Living Landscapes for Market Development in Armenia” project. In close cooperation with the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC), this project will be implemented by the World Wild Fund for Nature (WWF) as a part of a broader regional program Eco-Corridor Fund for the Caucasus (ECF).
Armenia’s mountain ecosystem is an important productive source for rural communities. However, its ecological status is rapidly deteriorating. The Swiss funded project “Living Landscapes for Market Development in Armenia” aims at improving incomes of farmers and rural businesses in remote areas, thanks to a better economic and more sustainable use of local natural resources. As an effort to link economic growth, protection of natural resources and biodiversity, it also contributes to promoting environment and climate change policies.
Launching on 15.04.2021, the preparatory stage of the project will last until 30.11.2021, with a budget of CHF 200’000. After that, the main phase of implementation will last for eight years, with funds amounting to CHF 4’300’000. The project will be implemented in Tavush, Lori, Syunik and Vayots Dzor regions of Armenia.
The Project translates principles and objectives of Switzerland’s foreign policy and development cooperation into action. Switzerland supports the transition of Armenia towards a market economy and contributes to ensuring that the country’s population benefits from inclusive economic development. Switzerland provides assistance in areas where it has a clear comparative advantage. Being a mountainous country, it has sharpened its knowledge and experience over many years of dealing with challenges related to such environment and ecosystems. The project is fully aligned with national policies and objectives.
The project will build on the work and synergies with long existing SDC funded interventions, such as the “Livestock Development in the South and in the North of Armenia” and the “Improvement of Local Self-Governance System in Armenia” programs.
The project is a part of a larger regional program Eco-Corridor Fund for the Caucasus (ECF) funded by the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development (BMZ) and the KfW Development Bank, and implemented by the WWF Caucasus (WWF-Armenia in Armenia in partnership with Strategic Development Agency NGO).